Utjecaj nezdravih navika na djecu: Što nam otkrivaju nova istraživanja
Svijet je prepun informacija o učincima nezdravih navika poput pušenja, prekomjernog pijenja alkohola i nedostatka tjelesne aktivnosti. No, znanstvena istraživanja nedavno su pokazala da nezdrave navike mogu imati dugotrajne posljedice koje počinju već u djetinjstvu.
Istraživanje iz Finske: Dugoročne posljedice nezdravih navika
Znanstvenici iz Finske pratili su zdravlje stotina djece rođene 1959. godine tijekom 30 godina, analizirajući njihove fizičke i mentalne zdravlje od 27. do 61. godine života. Objavljena studija u Medicinskom Annalu otkriva da su sudionici koji su imali nezdrave navike iskusili niz zdravstvenih problema. Rizični faktori poput pušenja, konzumiranja alkohola i nedostatka vježbanja doveli su do povećanih šansi za srčane bolesti, pa čak i depresiju.
Definicije rizika
U ovoj studiji, nedostatak tjelesne aktivnosti definiran je kao vježbanje manje od jednom tjedno. Što se tiče alkohola, teško pijenje je klasificirano kao konzumiranje najmanje 875 jedinica godišnje za žene (odnosno oko osam standardnih čaša vina tjedno) i 1.250 jedinica godišnje za muškarce (približno 11 i pol čaša).
U britanskim statistikama, oko 11.9% odraslih puši i 24% njih konzumira više od preporučenih 14 jedinica alkohola tjedno. Osim toga, samo preko 63% odraslih zadovoljava preporučene smjernice od 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno.
Zdravlja nikada nije previše
Dr. Tiia Kekäläinen sa Sveučilišta Laurea naglašava da nikada nije kasno za promjenu životnih navika. Ističe kako promjene u načinu života mogu smanjiti rizik od razvoj nezaraznih bolesti poput srčanih oboljenja i raka. Čak i ako je osnova zdravih navika postavljena u srednjem životu, može donijeti koristi i u starijoj dobi.
Kako započeti s zdravijim životom
Postavlja se pitanje: kako započeti s usvajanjem zdravijeg načina života? Vođenje prema zdravom životu uključuje nekoliko ključnih koraka:
Vježbanje
Preporučuje se barem 150 minuta umjerenih aktivnosti tjedno. To može uključivati hodanje, ples ili vožnju bicikla. Čak i male količine vježbanja, poput 10-minutne šetnje, mogu imati pozitivan učinak. Vježbe ravnoteže, snage i fleksibilnosti posebno su važne u starijoj dobi, jer mogu smanjiti rizik od padova.
Smanjenje unosa alkohola
Većina stručnjaka, uključujući NHS, preporučuje da odrasli ne konzumiraju više od 14 jedinica alkohola tjedno. Ako želite smanjiti unos alkohola, ključno je postaviti realne ciljeve i uspostaviti dane bez alkohola.
Prestati pušiti
Zaslužne posljedice pušenja mogu uključivati niz ozbiljnih zdravstvenih problema. Mnogi resursi su dostupni za pomoć pri prestanku pušenja, uključujući aplikacije i savjete od stručnjaka.
Značaj stručne pomoći
Zdravstveni stručnjaci, poput dr. Kamile Hawthorne, naglašavaju da nikada nije prerano ili prekasno za prekidivanje nezdravih navika. Samo promjenom nekoliko navika možete značajno poboljšati svoje mentalno i fizičko zdravlje.
Promjene mogu biti izazovne, osobito kod dugotrajnih navika. Zato je važno potražiti podršku i stručnu pomoć u procesu promjene životnih navika.