Digitalna zdravstvena tehnologija: Spoj inovacija i ljudskog dodira
Uvod u digitalno zdravlje
Digitalna zdravstvena tehnologija napreduje brzinom munje, donoseći inovacije koje imaju potencijal transformirati način na koji brinemo o svom zdravlju. Na ASU Digital Health Summitu, govornici su istaknuli važnost ljudskog dodira u ovom procesu, naglašavajući da tehnologija sama po sebi nije dovoljna. Michael Yudell, privremeni dekan na Fakultetu za zdravstvena rješenja na Državnom sveučilištu Arizona, ističe: "Ako se oslanjamo samo na tehnologiju, idemo nigdje." Ovo otvoreno pitanje o važnosti ljudske interakcije u digitalnom zdravlju postaje središnja tema.
Digitalno zdravlje: Što obuhvaća?
Digitalno zdravlje obuhvaća širok spektar tehnologija, uključujući nosive uređaje, telehealth, umjetnu inteligenciju i sustave za upravljanje osobnim zdravstvenim podacima. Ove inovacije imaju potencijal poboljšati pristup zdravstvenim uslugama, olakšati dijagnostiku i povećati efektivnost tretmana. Međutim, kako bi se maksimizirale ove koristi, važno je razumjeti kako ove tehnologije djeluju unutar različitih zajednica i kako mogu utjecati na najugroženije.
Tehnologija kao alat za starije odrasle
Stariji odrasli ljudi često se suočavaju s izazovima koji su rezultati fizičkog i kognitivnog opadanja. Prema Matthew Buman-u, profesoru na Fakultetu za zdravstvena rješenja, intervencije usmjerene na životni stil, kao što su zdravija prehrana i redovita tjelesna aktivnost, ključne su za prevenciju bolesti. No, kako ističe, ove intervencije su često teške za primijenu zbog resursa koji su potrebni za njihovu realizaciju. Digitalne zdravstvene tehnologije nude rješenje – podržavaju starije osobe u održavanju zdravlja kroz pametne intervencije.
Na summitu su istaknuti primjeri digitalnih uređaja koji pomažu starijim osobama i njihovim zdravstvenim timovima. Jedna od studija pokazala je da je korištenje aplikacija putem pametnih telefona, koje uključuju nagrade i upozorenja, smanjilo vrijeme koje stariji provode pred ekranima, doprinoseći tako zdravijem životnom stilu.
Digitalni blizanci: Virtuelni prijatelji za zdravlje
Diane Cook, profesorica na Školi elektrotehnike i informatike na Državnom sveučilištu Washington, predstavila je koncept "digitalnog blizanca". Ova tehnologija omogućava stvaranje virtualnog prikaza pacijenta zasnovanog na podacima, što omogućava predviđanje reakcija na različite intervencije. Na osnovu podataka o genetici, ponašanju i životnim okolnostima, digitalni blizanac može pomoći u identifikaciji alternativa koje poboljšavaju zdravlje pacijenta.
Kroz analizu svakodnevnih aktivnosti, kao što su uzimanje lijekova ili prehrambene navike, digitalni blizanac može upozoriti pacijente i zdravstvene radnike na ključne promjene koje bi mogle utjecati na njihovo zdravstveno stanje.
Etika i digitalna podjela
Jedna od ključnih tema o kojima se raspravljalo na summitu bila je etika povezivanja tehnologija sa zajednicama. Istraživački znanstvenik Khatiba ukazala je na važnost izgradnje povjerenja unutar zajednica prilikom usvajanja novih zdravstvenih tehnologija. Istakla je kako je nužno angažirati zajednicu od samog početka istraživanja kako bi se identificirali realni problemi i osiguralo da članovi zajednice imaju vlasništvo nad projektima.
Kristalna Tsosie, docent u Školi za životne znanosti, istaknula je potrebu za "grupnim pristankom" pri radu s autohtonim zajednicama. Ovaj pristup je važan s obzirom na to da mnoge plemenske zajednice ne vjeruju u vlasništvo nad vlastitim podacima kad ih dijele s vanjskim subjektima.
Tehnologija usmjerena na čovjeka
Na summitu se raspravljalo i o izazovima povezanim s razvojem tehnologija koje su zapravo usmjerene na korisnike. Jedan od govornika, Drugačiji Merid, upozorio je na pristranosti koje mogu postojati u dizajnu tehnologija, napominjajući da inovacije ne smiju dolaziti u vakuumu, već trebaju uzimati u obzir stvarne potrebe zajednica.
Dizajn senzora za merenje protoka krvi u licu postaje zanimljiv primjer inovacija koje su dovele do diskusije o etici i sigurnosti njihovog korišćenja, posebno u racijalizovanim zajednicama, gde je prepoznavanje lica izazovno i potencijalno prejudicirano.
Inovacije u hitnoj medicini
Craig Norquist, liječnik za hitne slučajeve, govorio je o sporenju u prihvaćanju digitalnih inovacija unutar medicinske zajednice. On smatra da bi medicinsko polje trebalo brže uključiti napredak digitalnog zdravlja, ističući kako su tehnologije, poput kontinuiranih monitora glukoze, revolucionirale način praćenja stanja pacijenata s dijabetesom.
Objašnjava situaciju kada su pacijenti sami počeli "hakirati" uređaje kako bi ih povezali i olakšali sebi pristupima, jer je FDA bila oprezna s inovacijama koje uključuju povezivanje uređaja. Pandemija COVID-19 ubrzala je digitalizaciju zdravstvene skrbi, stvarajući nove prilike za inovacije.
Ove različite teme koje su se mogle čuti na ASU Digital Health Summitu ilustriraju potrebu za holističkim pristupom kada govorimo o inovacijama u zdravstvu. Tokom događaja, postalo je očigledno da kombinacija tehnologije, etike i ljudske interakcije može doneti značajne promene u pogledu načina na koji dobijamo i pružamo zdravstvene usluge.