F-35 Piloti i Revolucija Treninga u Zrakoplovstvu
U zrakoplovnoj bazi Nellis u Nevadi, piloti F-35 će ove godine započeti trening koristeći jedan od najnaprednijih simulatora borbenog prostora ikad razvijenih. Ovaj novi sustav, poznat kao Zajedničko simulacijsko okruženje (JSE), postat će ključan alat u pripremi američkih zrakoplovnih snaga za buduće sukobe. U procesu dobivanja početne operativne sposobnosti, JSE će uvelike promijeniti način na koji se vojni osoblje priprema za zračne borbe.
Tehnologija Na Kojoj Se Osnovava JSE
JSE je rezultat suradnje stručnjaka iz HII-ove Misijske tehnologije i američkog Ministarstva obrane. S 2,5 milijardi dolara dodijeljenih za ovaj projekt, jasna je opredijeljenost DOD-a za ulaganje u napredne tehnologije obuke. Simulator se sastoji od najsuvremenijeg hardvera i softvera koji oponaša stvarne uvjete borbenih misija, stvarajući tako virtualno bojno polje za treniranje. Aldinger, potpredsjednik poslovnog razvoja u HII-u, ističe kako je ovaj pristup revolucionaran i postavlja nova mjerila za vojnu obuku.
Globalna Perspectiva JSE-a
Planira se podizanje JSE objekata u nekoliko ključnih zrakoplovnih baza, uključujući i Elmendorf-Richardson na Aljasci. Štoviše, ova tehnologija je dizajnirana za suradnju s međunarodnim partnerima, čineći je univerzalnom platformom za obuku. Interes za JSE pokazale su i vojske drugih zemalja poput Australije i Ujedinjenog Kraljevstva, s posebnim naglaskom na suradnju i zajedničke zadaće tijekom obuke.
Okruženje Visoke Vjernosti
Jedan od ključnih elemenata JSE-a je njegov visoki stupanj vjernosti, koji omogućava do osam ratnika da istovremeno treniraju u istim virtualnim uvjetima. Ovo omogućava ne samo individualno učenje, već i razvoj timskih vještina koje su esencijalne u suvremenim vojnim operacijama. John Bell, glavni tehnološki direktor HII-a, objašnjava kako JSE ne samo da trenira pilota “kao da se bore”, već i “gdje se bore”, što je ključno za uspješno izvođenje zadaća u stvarnim borbenim uvjetima.
Modularnost i Fleksibilnost
JSE će biti opremljen modularnim komponentama, omogućavajući treniranje na različitim platformama, uključujući F-22 i E-7. Ova fleksibilnost je ključna za brzo prilagođavanje potrebama različitih misija i operativnih zahtjeva, omogućujući vojnicima da se pripreme za izazove na više frontova, uključujući upotrebu bespilotnih sustava i autonomnih letjelica.
Tim i Zajednički Trening
U JSE-u, naglasak je stavljen na timski rad i zajedničke operacije, što ga izdvaja od tradicionalnih simulatora. Kako bi se osiguralo da su vojnici spremni za rad u složenim okruženjima, JSE simulira situacije u kojima moraju dijeliti informacije i raditi zajedno. Bell napominje da je ovo ključno za razvoj taktika koje se uče u učionici i njihovu primjenu u stvarnim situacijama.
Prvi Koraci prema Budućnosti
Kada JSE zaživi ove godine, F-35 će biti početna platforma, no budućnost donosi mnoge mogućnosti za proširenje. Bell vjeruje da će kroz ovaj sustav vojni piloti biti sposobni razvijati svoje vještine u simulacijama koje će im omogućiti da se suoče s brojnim izazovima budućih sukoba.