Modernizacija kontrole zračnog prometa: Izazovi i rješenja
Nakon niza kobnih padova zrakoplova, stručnjaci u zrakoplovstvu sve više ističu potrebu za temeljitom modernizacijom američkog sustava kontrole zračnog prometa. Na nedavnom saslušanju pred Odborom za prijevoz u američkom Kongresu, svjedoci su se osvrnuli na način na koji zastarjela tehnologija i infrastruktura Federalne uprave za zrakoplovstvo (FAA) utječu na sigurnost u zračnom prometu.
Zastarjela tehnologija i infrastruktura
Paul Rinaldi, bivši kontrolor zračnog prometa i sadašnji predsjednik konzultantske firme specijalizirane za zrakoplovstvo, iznio je alarmantnu tvrdnju: "Do 2025. godine američki sustav zračnog prostora više se neće smatrati zlatnim standardom širom svijeta." Naglasio je kako su ključno pitanje starenje infrastrukture, zastarjela tehnologija te manjak osoblja, što stvara ozbiljne izazove u upravljanju zračnim prometom.
Problemi s održavanjem sustava
Ured za odgovornost vlade (GAO) nedavno je objavio izvješće koje ukazuje na to da većina platformi korištenih za upravljanje zračnim prometom nije održiva ili je potencijalno neodrživa. Heather Krause, direktorica usmjerena na fizičku infrastrukturu u GAO-u, upozorila je na dugogodišnje izazove s kojima se suočavaju mnogi od ovih sustava, uključujući nedostatak dijelova i umirovljenje stručnjaka.
Za osiguranje sigurnosti i učinkovitosti zračnog prometa nužna je modernizacija koja uključuje zamjenu zastarjelih sustava te razvoj novih, funkcionalnijih tehnologija.
Prepreke u nabavci i ažuriranju tehnologije
Pored izazova s održavanjem, FAA se suočava i s problemima nabave i ažuriranja tehnologije. Proces nabave često traje godinama, što znači da zrakoplovni sustavi ostaju ispod standarda koji se očekuje u modernom svijetu. S obzirom na to da sustavi moraju neprekidno raditi 24 sata dnevno, zastarjela tehnologija postaje sve veći sigurnosni rizik.
Problemi s informacijama i navigacijom
Na saslušanju su također raspravljani problemi vezani uz Obavijesti Airmen System, koji je u posljednjim godinama doživio više kvarova. Osim toga, postoje zabrinutosti oko sustava za upravljanje zračnim prometom koji je izgrađen još 1990-ih te se raspravlja o postupku dodjele telekomunikacijskih radova FAA-u.
Ključno pitanje koje se postavlja odnosi se i na globalni sustav pozicioniranja (GPS) koji je od presudne važnosti za navigaciju pilota. Dave Spero, predsjednik stručnjaka za zrakoplovnu sigurnost, istaknuo je važnost otpornosti sustava, osobito u svjetlu sve učestalijih problema s GPS-om, uključujući lažno predstavljanje i druge sigurnosne prijetnje.
Zaključne misli
Iz ovih informacija postaje jasno da modernizacija sustava kontrole zračnog prometa predstavlja veliki izazov koji zahtijeva hitnu pažnju. Kombinacija zastarjele tehnologije, problemi s održavanjem, sporost nabave i potencijalna prijetnja sigurnosti uzrokuju potrebu za brzim i djelotvornim rješenjima. U svijetu koji se brzo razvija, pitanje zračne sigurnosti više nego ikad zahtijeva proaktivan pristup.