Ključne činjenice
- 2022. godine 1 od 8 ljudi na svijetu živjela je s pretilošću.
- Pretilost odraslih u svijetu više se nego udvostručila od 1990. godine, a adolescentna pretilost se udvostručila.
- 2022. godine 2,5 milijardi odraslih (18 godina i starijih) imale su prekomjernu težinu. Od toga je 890 milijuna živjelo s pretilošću.
- 2022. godine 43% odraslih u dobi od 18 godina i više je bilo prekomjerne težine, a 16% je živjelo s pretilošću.
- 2024. godine 35 milijuna djece mlađe od 5 godina imalo je prekomjernu težinu.
- Preko 390 milijuna djece i adolescenata u dobi od 5 do 19 godina bilo je prekomjerno u kilogrami, uključujući 160 milijuna koji su živjeli s pretilošću.
Pregled
Prekomjerna težina je stanje prekomjernog masnog naslaga. Pretilost, s druge strane, definirana je kao kronična složena bolest koja može ozbiljno narušiti zdravlje. Ovo stanje može dovesti do povećanog rizika od dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti, te može negativno utjecati na zdravlje kostiju i reprodukcije, dok također povećava rizik od određenih vrsta karcinoma. Osim fizičkih zdravstvenih posljedica, pretilost značajno utječe i na kvalitetu života, uključujući probleme sa spavanjem i kretanjem.
Dijagnoza prekomjerne težine i pretilosti postavlja se mjerenjem težine i visine te izračunavanjem indeksa tjelesne mase (BMI): težina (kg) podijeljena s visinom² (m²). BMI se koristi kao surogat marker za mjerenje masnoće, a dodatna mjerenja, poput opsega struka, mogu pomoći u dijagnostici pretilosti.
Kategorije BMI za definiranje pretilosti razlikuju se ovisno o dobi i spolu, posebno kod novorođenčadi, djece i adolescenata.
Odrasli
Prekomjernu težinu i pretilost kod odraslih definiraju se kao:
- Prekomjerna težina je BMI veći ili jednak 25;
- Pretilost je BMI veća ili jednaka 30.
Za djecu se pri definiranju prekomjerne težine i pretilosti uzima u obzir i dob.
Djeca mlađa od 5 godina
Za djecu mlađu od 5 godina:
- Prekomjerna težina je visina težine veće od 2 standardna odstupanja iznad srednjeg standarda rasta djeteta;
- Pretilost je težina za visinu veća od 3 standardna odstupanja iznad srednjeg standarda rasta djeteta.
Grafikoni i tablice: Standardi rasta djece za djecu u dobi od 5 godina
Djeca u dobi između 5-19 godina
Prekomjernu težinu i pretilost definiraju se na sljedeći način za djecu u dobi između 5-19 godina:
- Prekomjerna težina je BMI-za-age veća od 1 standardnog odstupanja iznad referentne medijane WHO-a;
- Pretilost je veća od 2 standardna odstupanja iznad medijane reference WHO-a.
Grafikoni i tablice: referenca WHO za djecu u dobi od 5-19 godina
Činjenice o prekomjernoj težini i pretilosti
Prema podacima iz 2022. godine, 2,5 milijardi odraslih osoba birtodak 18 godina imalo je prekomjernu težinu, uključujući 890 milijuna koji su živjeli s pretilošću. To predstavlja 43% odraslih, s prevalencijom od 43% kod muškaraca i 44% kod žena. Ova statistika ukazuje na značajno povećanje u odnosu na 1990. godinu, kada je samo 25% odraslih imalo prekomjernu težinu. Varijacije u prevalenciji prekomjerne težine zabilježene su među različitim regijama; od 31% u regiji Afrike do 67% u regiji Amerike.
Oko 16% odraslih širom svijeta bilo je pretilo 2022. All Kutni porast pretilosti više se nego udvostručio od 1990. godine.
U 2024. godini, procijenjeno je kako 35 milijuna djece mlađe od 5 godina već ima prekomjernu težinu. Dok se prekomjerna težina nekada smatrala problemom zemalja s visokim dohotkom, sada se opasno povećava i u zemljama s niskim i srednjim dohotkom. U Africi je broj djece mlađe od 5 godina s prekomjernom težinom porastao za gotovo 12,1% od 2000. godine. Gotovo polovina djece s prekomjernom težinom ili pretilošću 2024. godine živjet će u Aziji.
Preko 390 milijuna djece i adolescente u dobi od 5 do 19 godina također je imalo prekomjernu težinu 2022. godine, a prevalencija prekomjerne težine među ovom grupom porasla je s 8% u 1990. na 20% u 2022. Porast se dogodio podjednako kod dječaka i djevojčica. U 1990. godini, samo 2% djece i adolescente u toj dobi bili su pretili (31 milijun mladih), dok je do 2022. godine taj broj porastao na 8% (160 milijuna mladih).
Uzroci prekomjerne težine i pretilosti
Prekomjerna težina i pretilost proizašli su iz neravnoteže između unosa energije (prehrane) i potrošnje energije (fizičke aktivnosti). U većini slučajeva, pretilost je složena bolest uzrokovana različitim čimbenicima uključujući okolišne uvjete, psihosocijalne čimbenike i genetske predispozicije. U nekim slučajevima, individualni etiološki faktori kao što su lijekovi, bolesti ili monogena oboljenja dodatno kompliciraju situaciju.
Obesogeno okruženje dodatno pogoršava rizik od pretilosti, a često uključuje strukturne čimbenike kao što su nedostatak dostupnosti zdrave hrane po ekonomskim cijenama i ograničeni fizički prostori za aktivnost. Nedostatak odgovarajućeg odgovora zdravstvenog sustava dodatno pogoršava situaciju, budući da se prekomjerno debljanje često ne prepoznaje u ranim fazama.
Uobičajene zdravstvene posljedice
Zdravstveni rizici povezani s prekomjernom težinom i pretilošću su dobro dokumentirani. Godine 2021., BMI viši od optimalnog izazvao je procijenjenih 3,7 milijuna smrtnih slučajeva od nezaraznih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i karcinoma. Prekomjerna težina u djetinjstvu i adolescenciji može značajno utjecati na zdravstvene aspekte djece, povezujući se s povećanim rizikom za razvoj raznih bolesti u odrasloj dobi.
Psihosocijalne posljedice pretilosti u ovoj dobi uključuju smanjenje školske uspješnosti i pojačanu stigmatizaciju, diskriminaciju i maltretiranje, a djeca s pretilošću izložena su većem riziku od postajanja odraslima s pretilošću.
Ekonomski utjecaji epidemije pretilosti su značajni; globalni troškovi prekomjerne težine i pretilosti predviđaju se da će doseći 3 trilijuna dolara godišnje do 2030. godine, a više od 18 bilijuna do 2060. godine. Problem je sve prisutniji i u zemljama s niskim i srednjim dohotkom, čime se brzo globalizira situacija koja je nekada bila vezana isključivo uz zemlje s visokim dohotkom.
Suočen s dvostrukim teretom pothranjenosti
Mnoge zemlje s niskim i srednjim dohotkom suočavaju se s „dvostrukim teretom pothranjenosti“. Uz izazove zaraznih bolesti i podhranjenosti, postoji i nagli porast učestalosti pretilosti i prekomjerne težine. U takvim zajednicama, neuhranjenost i pretilost mogu koegzistirati unutar istog domaćinstva.
Djeca u ovim zemljama često su osjetljiva na neadekvatnu prehranu u najranijim fazama, dok su istovremeno izložena visokokaloričnoj hrani koja sadrži višak šećera i masti. Ovakvi obrasci prehrane, u kombinaciji s niskim razinama tjelesne aktivnosti, dovode do dramatičnih porasta pretilosti dok istovremeno ostaju neriješena pitanja podhranjenosti.
Prevencija i upravljanje
Prekomjerna težina i pretilost, uz njihove povezane bolesti, mogu se u značajnoj mjeri prevenirati i upravljati. Na razini pojedinca, važno je usvojiti preventivne mjere u svakom uzrastu. To uključuje:
- osigurati odgovarajuće debljanje tijekom trudnoće;
- promicati ekskluzivno dojenje tijekom prvih 6 mjeseci nakon rođenja;
- podržavati zdravu prehrambenu i tjelesnu aktivnost kod djece;
- ograničiti vrijeme provedeno pred ekranima;
- ograničiti unos šećera i poticati konzumaciju voća i povrća;
- uključiti se u redovitu fizičku aktivnost.
Zdravstveni stručnjaci trebaju:
- procijeniti težinu i visinu pacijenata u zdravstvenim ustanovama;
- nuditi savjetovanje o zdravoj prehrani;
- pružati integrirane usluge za prevenciju i upravljanje pretilošću;
- pratiti faktore rizika za nezarazne bolesti.
Obrasci prehrambene i tjelesne aktivnosti su rezultat šireg okruženja i društvenih čimbenika. Pretilost je društveni problem i zahtijeva sveobuhvatne politike koje uključuju podržavanje zdravih prehrambenih opcija i tjelesne aktivnosti u svakodnevnom životu.
Strategije zaustavljanja porasta pretilosti uključuju višesektorske akcije usmjerene na prehrambene politike, marketing i cjenovne regulative koje potenciraju stvaranje zdravih okruženja.