U svijetu glazbenih festivala, Sónar Festival iz Barcelone često se ističe kao jedan od najvažnijih događaja. Međutim, nedavna pitanja vezana uz etička ulaganja i vlasničke odnose ovog festivala uzburkala su duhove umjetnika i aktivista. Više od 70 umjetnika, koji su ili prethodno nastupili ili su rezervirani za 2025. godinu, javno je zatražilo od organizatora da razmotre svoje veze s KKR-om, tvrtkom koja je suočena s kritikama zbog ulaganja u kontroverzne projekte.
SuperStruct, matična tvrtka Sónar Festivala, u vlasništvu je KKR-a, koji je nedavno postao predmet kritika zbog ulaganja u sektore poput proizvodnje oružja, ekoloških katastrofa te suradnje s izraelskim tvrtkama koje djeluju na okupiranim palestinskim teritorijima. Otvoreno pismo koje su potpisali brojni umjetnici naglašava proturječje između vrijednosti koje festival promiče i ulaganja KKR-a koja se smatraju “saučesničkim”.
Na društvenim mrežama i u javnosti, umjetnici su izrazili svoju zabrinutost zbog etičkih implikacija suradnje s korporacijama čiji se interesi kose s ljudskim pravima. Primjera radi, pokret BDS (Boycott, Divestment, Sanctions), koji poziva na bojkote protiv Izraela, podijelio je otvoreno pismo koje zahtijeva od Sónara da usvoji etičke smjernice u svom programskom radu i partnerstvima.
U pismu se navodi: “Međunarodna saučesništvo omogućava izraelski genocid protiv Palestinaca u Gazi i zato se protivimo umiješanju korporacija saučesnika na naše festivale i mjesta.” Među potpisnicima su i poznati umjetnici poput Florentina, DJ Harama, Kode9, i Loraine James. Ovaj angažman umjetnika dodatno pokazuje kako se kreativna zajednica sve više okreće društvenim pitanjima i etici u svojim radnim odnosima.
Reakcija Sónara bila je jasna; festival se prikazuje kao platforma koja promovira raznolikost i poštuje ljudska prava. Njihova službena izjava naglašava da se “Tim Sónar uvijek trudi ostvariti suradnju koja poštuje univerzalna ljudska prava”. Ova rečenica predstavlja jezgrovito stajalište organizacije, ali postavlja se pitanje koliko to može biti dovoljno važnim umjetnicima koji weekend odmeću svoje sudjelovanje.
U svjetlu ovih događaja, Juliana Huxtable, poznata umjetnica i aktivistica, najavila je kako se povlači iz ovogodišnjeg izdanja Sónara, naglašavajući svoju podršku BDS-u i pozivajući na veće etičke standarde unutar festivalske zajednice. Nisu jedini: i drugi umjetnici smatraju da je njihova prisutnost na festivalu kompromitirana zbog neetičnih investicija.
Povlačenje umjetnika nastavlja se s trendom odustajanja od festivala koji su povezuju s KKR-om. Emma DJ i Animistička uvjerenja također su se povukli ranije, pokazujući kako etička pitanja postaju sve važnija u industriji zabave i kulture. Ovo postavlja pitanje o budućnosti festivala i o tome kako će reagirati na pritisak umjetnika i aktivista.
Izbor između umjetničke ekonomske i etičke odgovornosti sve je teže donijeti u svijetu gdje su veze između kulture i kapitala često kompleksne i spornije. Sónar će se, poput mnogih drugih festivala, morati suočiti s ovim izazovima i pronaći način da se predstavi kao etički usmjeren, bez obzira na svoje korporativne veze.