Stvaranje zdravih prehrambenih navika kod djece jedan je od najboljih darova koji im možete dati. Dobra prehrana potiče rast, podržava razvoj mozga, pojačava
energiju i pomaže u sprječavanju dugoročnih zdravstvenih problema poput pretilosti, dijabetesa i srčanih bolesti.
Nutricionistica Keisha Black naglašava važnost zdrave prehrane, osobito u kritičnim fazama rasta djece. “Potreban im je širok raspon hranjivih sastojaka za fizički razvoj (rast mišića, kostiju i organa); kognitivnu funkciju (memorija, koncentracija i učenje); imunološko zdravlje (otpornost na bolest); i regulaciju energije i raspoloženja”, kaže Black.
Loša prehrana može dovesti do umora, promjena raspoloženja i problema s koncentracijom. Dugoročne navike formiraju se u djetinjstvu, stoga je važno stvoriti pozitivne obrasce već od ranih godina.
Evo nekoliko strategija za poticanje boljih prehrambenih izbora:
1) Budite uzor
Djeca su prirodni imiteri. Ako vas vide kako jedete povrće, pitku vodu i uživate u uravnoteženim obrocima, veća je vjerojatnost da će i oni to raditi. Obiteljsku večeru učinite pozitivnim iskustvom; kad obroci postanu druženje, djeca će ih više cijeniti.
2) Uključite djecu
Djeca su sklonija isprobavanju hrane koju su pomogla odabrati ili pripremiti. Uključite ih u kupovinu namirnica, jednostavne zadatke u kuhinji i planiranje obroka. Tako će učiti o raznolikosti hrane i razvijati vlastite preferencije.
3) Učinite zdravu hranu zabavnom
Prezentacija hrane igra ključnu ulogu, posebno kod mlađe djece. Pokušajte rezati voće i povrće u zabavne oblike ili koristiti šarene tanjure. Stvaranje tematskih obroka može potaknuti interes za zdravu prehranu.
4) Izbjegavajte ocjenjivanje hrane
Nazivanje hrane “dobrom” ili “lošom” može stvoriti osjećaj krivnje kod djece. Umjesto toga, objašnjavajte im razliku između “svakodnevne” i “ponekad” hrane. Ovaj pristup poučava ravnotežu i umanjuje pritisak.
5) Ponudite zdrave opcije
Umjesto da forsirate jednu “zdravu” hranu, dajte im izbor unutar zdravih granica. Na primjer, pitajte: “Želiš li mrkvu ili krastavac za ručak?” Ovaj pristup daje djeci osjećaj kontrole.
6) Ograničite slatka pića
Zamijenite soda i sokove vodom s kriškama voća ili razrijeđenim 100% sokom. Držite prerađene grickalice iz vida i zalihe hranjivih opcija poput jogurta, voća, krekera od cjelovitih zrna i orašastih plodova.
7) Budite strpljivi i dosljedni
Može potrajati 10 do 15 izloženosti prije nego što dijete prihvati novu hranu. Ponudite je uz poznatu hranu i ostanite dosljedni u svojim naporima.
8) Stvorite rutinu obroka
Djeca napreduju s rutinskim rasporedom. Redovni obroci pomažu regulirati apetit, smanjujući ispašu na grickalicama kroz dan.
Black savjetuje roditeljima da razgovaraju s djecom o hrani na pozitivan način. Na primjer, “Hrana pomaže našim tijelima da trče, rastu i osjećaju se dobro.” Izvrsno je naglašavati kako hrana utječe na energiju i aktivnost djeteta, umjesto da se fokusira na težinu ili izgled.
Zdrave prehrambene navike se ne formiraju preko noći. S dosljednošću, kreativnošću i strpljenjem, mogu postati dio svakodnevice vašeg djeteta. Uključivanjem hrane u svakodnevni život kao zabavni i osnažujući element, postavljate temelje za cijeli život blagostanja.