Muškarci bi trebali dati prednost svom zdravlju tijekom cijele godine, ali često zanemaruju godišnje preglede i potrebne projekcije. Ovaj mjesec zdravlja muškaraca, stručnjak za medicinski fakultet Baylor, potiče muškarce da prvo postave svoje dobrobit.
“Svi muškarci trebaju biti svjesni četiri glavna kronična oboljenja koja značajno doprinose bolestima i ranom umiranju kako starimo: kardiovaskularna bolest, rak, metabolički sindrom/diabetes i neurodegenerativne poremećaje. Redovito praćenje, rana dijagnoza i predanost zdravom načinu života, uključujući redovitu tjelesnu aktivnost, prehranu bogatu cjelovitim namirnicama, kvalitetan san i učinkovito upravljanje stresom, često su ključni za sprječavanje, prepoznavanje u ranim fazama i upravljanje tim stanjima prije nego postanu opasna po život.
rečeno Dr. Bosiljak Kaaki, docent u Scott Odjelu za urologiju u Bayloru.
Četiri ključna područja zdravlja muškaraca
Rak
Rak prostate drugi je najčešći rak u muškarcima u SAD-u, nakon raka kože. Otprilike jedan od osam muškaraca bit će dijagnosticiran s rakom prostate tijekom svog života, a to je drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca. Crni muškarci su dvostruko vjerojatnije da će oboljeti od raka prostate u usporedbi s bijelim muškarcima. Preporuča se da svi muškarci imaju test antigena specifičnog za prostatu (PSA) svake do dvije godine nakon 50. godine. Crnci i oni s obiteljskom poviješću karcinoma prostate trebali bi godišnje provjeravati PSA počevši od 40. godine.
Kolorektalni karcinom takođe je češći kod muškaraca nego kod žena. S prosječnim rizikom, muškarci bi trebali započeti s kolonoskopijom u dobi od 45 godina za procjenu raka debelog crijeva. Učestalost daljnjih pregleda ovisi o rezultatima prvog ispita, a preporučuje ih gastroenterolog.
Muškarci bi trebali započeti samoispitivanje testisa u dobi od 15 godina kako bi se upoznali s osjećajem svojih testisa i lakše primijetili sve promjene poput kvržica, oteklina ili boli. U slučaju sumnje, preporuča se brza procjena urologa.
Kardiovaskularna bolest
Kardiovaskularna bolest je vodeći uzrok smrti među muškarcima u SAD-u. Oko 80% prijevremenih srčanih bolesti može se spriječiti promjenama životnog stila, uključujući prehranu, vježbanje i prestanak pušenja. Muškarci s prosječnim rizikom trebali bi započeti s rutinskim metaboličkim pregledom kardiovaskularne bolesti u dobi od 35 godina, što obično uključuje analizu lipidne ploče, glukoze u krvi, mjerenje hemoglobina A1C i krvnog tlaka.
Čimbenici rizika za kardiovaskularne bolesti, poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka i povišenog kolesterola, često se nazivaju “tihim ubojicama”, jer obično ne pokazuju očite simptome u ranim fazama. U tom razdoblju su najopasniji jer tiho oštećuju tijelo prije nego što shvatite da postoji problem.
Erektilna disfunkcija
Erektilna disfunkcija može biti rani znak upozorenja za srčane bolesti, budući da često prethodi kardiovaskularnim bolestima za tri do pet godina. “Krvne žile u penisu su manje od onih u srcu, pa ako se dogodi blokada koja utječe na protok krvi u penisu, to može biti indikacija ozbiljnije blokade u srcu”, naglašava Kaaki.
Testosteron
Svi muškarci trebaju biti svjesni svoje razine testosterona u serumu, koji igra ključnu ulogu u cjelokupnom zdravlju, uključujući razinu energije, raspoloženje, mišićnu masu, gustoću kostiju, libido i seksualnu funkciju. Niska razina testosterona (hipogonadizam) može se razvijati postupno i često prolazi nezapaženo, no može pridonijeti umoru, depresiji, smanjenim fizičkim performansama i povećanju rizika od kardiovaskularnih i metaboličkih bolesti.
Svijest o razinama testosterona može pomoći u prepoznavanju hormonskih neravnoteža te usmjeriti na potrebne promjene načina života ili opcije liječenja za podršku dugoročnom zdravlju i vitalnosti.
Mentalno zdravlje
Oko 6 milijuna muškaraca u SAD-u doživljava depresiju svakog godine, a muškarci se manje vjerojatno javljaju sa svojim simptomima ili traže pomoć. Mnogi su odgajani s “pooštrenim” razmišljanjem, koje često vodi do zanemarivanja i fizičkog i mentalnog zdravlja. Izbjegavanje često proizlazi iz straha od gubitka kontrole, izgleda ranjivo ili od primanja dijagnoze s kojom se ne osjećaju spremnima.
Pitanja zloupotrebe supstanci su raširenija kod muškaraca nego kod žena, a stope samoubojstava gotovo su četiri puta veće kod muškaraca. “Većina muškaraca ne traži pomoć osim ako stvarno ne postoji problem koji utječe na njihovu kvalitetu života. Prošle godine 60% muškaraca nije posjetilo liječnika osim ako nisu bili teško bolesni”, ističe Kaaki.
Stručnjak preporučuje modifikacije načina života za upravljanje cjelokupnim zdravljem sa snom, vježbanjem, prehranom i smanjenjem stresa. Ove promjene pozitivno utječu na svaki aspekt zdravlja muškaraca.
“Na svijetu ne postoji tableta koja je bolja od modifikacije načina života”, naglašava. “Savjetujem svojim pacijentima da tretiraju svoje tijelo kao vozilo s visokim performansama. Ako posjedujete Ferrari, ne biste ga zanemarili. Pripazite na redovito održavanje, koristite samo vrhunsko gorivo i izbjegavajte vožnju izvan limita. Vaše tijelo zaslužuje najbolju moguću brigu.” Također, preporučuje najmanje 150 minuta tjedno umjerenog aerobnog vježbanja i spavanje od sedam do devet sati po noći.
Iako se mnogi muškarci mogu osjećati nemotivirano da prisustvuju svojim godišnjim pregledima, Kaaki naglašava važnost izgradnje povjerenja između zdravstvenih djelatnika i pacijenata. Strah često sprečava muškarce da traže rutinske preglede, ali kad im se jasno komunicira da se mnogi karcinomi i kronične bolesti mogu spriječiti, liječiti ili upravljati, posebno ako se otkriju rano, muškarsci su skloniji sudjelovati u redovitim rutinskim pregledima. Za one s užurbanim rasporedima, telemedicina nudi praktično rješenje, uklanjajući logističke prepreke i pomažući im da ostanu usredotočeni na svoje zdravlje.
“Zdravlje muškaraca je izrazito važno jer je ukorjenjeno u povjerenju. Kada se to povjerenje uspostavi, otvaraju se vrata za dublje razgovore i šire mogućnosti za podršku zdravlju muškarca, često na načine koje nijedna strana nije predvidjela na početku”, zaključuje Kaaki.