Istraživačka prezentacija na Sveučilištu Alfred: Istraživanja iz Poljske
U petak, 27. lipnja, članovi Varšavskog tehnološkog sveučilišta (WUT) u Poljskoj, uključujući i izvanrednog profesora Tomasza Karola Pietrzaka te njegovog diplomiranog studenta Adama Puchalskoga, održali su prezentacije o svojim istraživačkim radovima. Ovaj događaj privukao je pažnju akademske zajednice Sveučilišta Alfred, pruživši priliku studentima i profesorima da se upoznaju s inovacijama iz područja fizike i materijalnih znanosti.
Tomasz Karol Pietrzak: Istraživanje nanokristalizacije
Tomasz Karol Pietrzak, izvanredni profesor fizike, specijaliziran je za istraživanje fenomena nanokristalizacije u elektroničkim i miješanim naočalama za provođenje. Njegovo istraživanje kombinira eksperimentalne i računalne metode, a Pietrzak se može pohvaliti međunarodnim iskustvom stečenim na institucijama poput Massachusetts Institute of Technology, Politehničkog instituta Rensselaer, Sveučilišta u Waterloou te Nacionalnog sveučilišta u Singapuru.
Pietrzakova prezentacija, naslovljena "Pojave veličine i naprezanja u oksidnim naočalama i nanokompozitima s toplinom i nanokompozitima za skladištenje energije i pretvorbu," naglasila je važnost nanostrukturiranih materijala…
Sažetak istraživanja
Njegova istraživanja pokazuju da nanostrukturirani materijali za energetsku primjenu često imaju superiorne performanse u odnosu na tradicionalne materijale. Kroz sistematsko istraživanje toplinske kristalizacije naočala, tim je uspio razviti nanostrukturirane katodne materijale s jedinstvenom morfologijom i fizičkim svojstvima.
Jedna od ključnih otkrića odnosi se na fenomen povećanja vodljivosti, gdje je evidentirano povećanje do čak 10⁹ puta bez dodavanja ugljičnih aditiva. Također, Pietrzak napominje da primjena visokog tlaka tijekom tretmana materijala može dodatno promijeniti njihova svojstva.
Adam Puchalski: Nanoglase i njihovo ponašanje pod tlakom
Adam Puchalski, bivši diplomand na WUT-u koji je trenutno na magistru pod Pietrzakovim vodstvom, također je imao priliku predstaviti svoje istraživanje. Njegov rad je fokusiran na “Učinke visokotlačnog tretmana na strukturna svojstva i toplinsku vodljivost naočala silika i nanoglasa – studija molekularne dinamike.”
Ključni nalazi Puchalskoga
Puchalskijevo istraživanje se bavi novom klasom materijala poznatom kao nanoglase, prvi put opisanih 1989. godine. Ovi materijali se formiraju konsolidacijom amorfnih nanočestica, a osobitosti njihove strukture i svojstava dramatično se razlikuju od običnih stakala.
Njegovi su rezultati pokazali kako tretman pod visokim tlakom značajno povećava gustinu i toplinsku vodljivost nanoglasa. Puchalski je usmjerio svoje istraživanje na to kako pritisak može utjecati na strukturalne promjene u ovim materijalima, s ciljem optimizacije performansi u različitim aplikacijama.
Financiranje i suradnja
Radovi Pietrzaka i Puchalskoga potpomognuti su od strane Nacionalnog znanstvenog centra, vodeće poljske agencije za dodjelu sredstava za istraživanje, koja surađuje s institucijama širom svijeta. Ova vrsta međunarodne suradnje ključna je za napredak u znanstvenim istraživanjima, omogućujući istraživačima pristup resursima i znanjima koja su neophodna za postizanje vrhunskih rezultata.
Ova dva istraživača iz Poljske svojim istraživanjima doprinose našoj globalnoj razumijevanju materijala, te posredno i napredku tehnologije koja bi mogla poboljšati energiju, skladištenje i provođenje.