Neistraženi zvukovi Novog Zelanda: Osamdesete u elektroničkoj glazbi
Novozelandska glazbena scena 1980-ih bila je punokrvna ekspanzija kreativnosti koja je u velikoj mjeri oblikovala futuristički zvuk te regije. U ovom članku istražujemo deset zaboravljenih Electro/Dance pjesama tog vremena, koje su bile daleko od mainstreama i ostavile su snažan utisak na razvoju lokalne glazbene kulture.
1. Body Electric – Gumeni nož (Jayrem, 1983)
Prva na listi je Body Electric s njihovim instrumentalnim EBM/synth-pop hitom "Gumeni nož". Ovaj pionirski bend blistao je u ranim 80-ima i ovaj je hit objavljen 1983. godine na EP-ju Sanjajući u životu. Zvuk je bio preslika tadašnjih trendova i pokazatelj onoga što će doći.
2. (1) Kraljevske rezerve – Izjave (15. prosinca 2021.)
U Aotearoi, pjesma "Poi E" iz kluba Pātea Māori postala je neslužbena himna. Spoj tradicionalne muzike, bubnjeva i sintetizatora pruža jedinstveni glazbeni zalogaj koji povezuje prošlost s budućnošću. Ovoj pjesmi su mnogi pridavali posebnu važnost, a njen značaj raste s vremenom.
3. Ples, ples (Propeler, 1983)
"Ples," zarazni hit grupe Ballare, iz 1983. godine, bio je pravi reprezentativni primjer plesne glazbe te ere. Ova pjesma, koja je odjekivala na plesnim podijima, pokazala je kako se energični ritmovi mogu kombinirati s eksperimentalnim elementima.
4. Snap – Sidewalk City (Gljiva NZ, 1984)
Jedan od prvih zapisa Electro-Breakdance na Novom Zelandu dolazi od grupe Snap s pjesmom "Sidewalk City". Ova suradnja između nekoliko novozelandskih muzičara proizvela je zvuk koji je bio napredan za svoje vreme i ostavio je trajan utisak na lokalnu muziku.
5. Opskurna želja – Nejasna želja (Pagan Records, 1986)
Objavljen 1986. godine, ovaj kultni synth-pop/plesni jam grupe Opskurna želja bio je predmet šala u svoje vreme, no danas se smatra klasikom. Njihov jedinstven zvuk i kreativna produkcija stvorili su legende koje su nadživjele mnoge druge.
6. Ardijah – Tvoja ljubav je slijepa (Pagan Records, 1986)
Ova pjesma je bila veliki hit iz osamdesetih, a Ardijah je postala sinonim za novozelandski elektro-boogie. Uz zarazne ritmove i snažne vokale, "Tvoja ljubav je slijepa" osigurala je svoje mesto u srcima ljubitelja glazbe.
7. Sea – Sjedinjene Države (Maui Records, 1986)
"Evo rijetkog kriška pop-a" dolazi od grupe Sea, a ovaj hit iz 1986. godine karakterizira harmonija i energična produkcija. Pjesma je oslobađala osećanje zajedništva i zajedničke kulture.
8. Tom Ludvigson & Graeme Gash – Uallang JNR (datum nepoznat)
Ova suradnja nudi nasjeckanu verziju plesnog komada iz 1980-ih. Uzbudljiv zvuk Tom Ludvigsona i Graeme Gasha predstavlja bit novozelandske glazbene dinamike tog vremena.
9. Jam ovaj rekord, Jam ovaj rekord (Propeller, 1988)
Ovaj projekt nije bio samo glazbena avantura; kombinirao je različite elemente britanske klupske kulture i novozelandskog zvuka iz 80-ih. Izdanje je povezivalo zvučne arhive s moćnom porukom koja je rezonirala s publikom.
10. Sestra – Dance Bullion (Propeller, 1989)
Ova pjesma zapravo je jednohtana kapela gigantske hip-house produkcije. Njihovo je jedino izdanje, "Million Dollar", povučeno zbog pravnih prijetnji, ali ostaje zabečeni jedan od ključnih trenutaka u novozelandskoj hip-hop i elektro-sceni.
Zaključak
Ova desetka iz osamdesetih godina prošlog stoljeća predstavlja bogatstvo zvukova i stilova koji su oblikovali kulturu Novog Zelanda. Ovakvi su zvučni trenuci odraz ne samo glazbenog razvoja, već i šireg konteksta identiteta i društvenih promjena. Sjećanja na te hitove do danas stvaraju nostalgične trenutke koji nastavljaju inspirirati nove generacije glazbenika.