Meta vs. Google: Bitka za Pametne Naočale
U svijetu napredne tehnologije, natjecanje između velikih igrača poput Mete i Googlea dobiva novu dimenziju kroz razvoj pametnih naočala. S Meta-inim planovima za integraciju AI chatbota u svoje meta-naočale i Googleovim projektom Android XR, obezbeđenje interesa javnosti i pravljenje korisničkog iskustva još interaktivnijim postalo je centralna tema. Premda Google još nije službeno najavio datum izlaska svojih Android XR naočala, prototip koji je predstavljen u rujnu pokazuje da se rad na ovom projektu intenzivno nastavlja.
Obje kompanije nastoje donijeti AI na vidjelo kako bi pružile inovativna rješenja za korisnike. I Zuckerberg i Sergej Brin označili su pametne naočale kao “savršen” hardver za implementaciju umjetne inteligencije. Prema riječima stručnjaka, ove tehnologije ne samo da proširuju naš fizički svijet, već dodatno obogaćuju naše mentalne kapacitete, postavljajući temelje za buduća iskustva sa tehnologijom nosivih uređaja.
Tehnološki Napredak u Razvoju Pametnih Naočala
Jedna od ključnih prednosti današnjeg tržišta pametnih naočala je smanjenje prepreka za ulazak. Michael Miller iz Niantica primijetio je da sve više manjih kompanija razvija svoje verzije pametnih naočala, uključujući kineske brendove kao što su Dreammart, Thunderbird i Rokid. Iako izrada tih uređaja zahtijeva značajna ulaganja, ova pojava pokazuje da budućnost tehnologije nosivih uređaja neće samo zavisiti o velikim tehnološkim firmama.
Kao što ističe Miller, “Na razini hardvera i softvera, prepreka za ulazak postala je vrlo niska”. Međutim, izazov ostaje u tome kako uspješno komercijalizirati proizvode. Kada se uzme u obzir snažan brend kao što je Ray-Ban koji je povezan s Metom, jasno je da novim igračima na tržištu nedostaje prepoznatljivost. Zbog toga će lokalni proizvođači pametnih naočala vjerojatno tražiti partnerstva s etabliranim tvrtkama koje se bave naočalama kako bi ostvarili bolje rezultate na svojim tržištima.
Uloga Malih Igrača u Razvijanju Ekosustava Pametnih Naočala
Manje tvrtke neće samo pomoći u razvoju fizičkih uređaja, već će igrati ključnu ulogu u kreiranju korisničkih iskustava kroz aplikacije. Funkcionalnost pametnih naočala ovisi o sposobnosti komunikacije s pametnim telefonima korisnika. Interes programera za stvaranje aplikacija koje rade na ovim uređajima bit će ključan faktor za povećanje njihove upotrebljivosti.
Što više aplikacija i iskustava budu dostupna za pametne naočale, to će veći broj korisnika biti zainteresiran za njihovu kupnju. Raznolika ponuda aplikacija omogućava korisnicima da maksimalno iskoriste svoje naočale, čime se povećava i njihova privlačnost kao potrošačkog proizvoda.