Belle Gibson: Priča o prevari koja je zapalila Australiju
Wellington, Novi Zeland – Priča Belle Gibson, koja je u Hrvatskoj postala sinonim za lažne zdravstvene tvrdnje i internetske prevare, povratila je pažnju javnosti zahvaljujući novoj Netflix seriji. Deset godina nakon što je priznala da nije imala terminalni rak mozga, slučaj ove wellness influencerice ponovno je postao izvor rasprava i bijesa, ponajprije u Australiji.
Razotkrivanje i posljedice
Belle Gibson je u 2013. godini pokrenula aplikaciju za zdrave recepte pod nazivom "Cijela ostava", koja je doživjela ogroman uspjeh, s 200.000 preuzimanja samo u prvom mjesecu na Apple Storeu. Gibson je tvrdila da joj je zdrav način života pomogao da se izliječi od raka, te je najavila donacije od prihoda aplikacije u dobrotvorne svrhe. Međutim, nakon opsežne istrage, otkriveno je da je samo 2% od navodno doniranih sredstava zapravo uplaćeno.
U 2017. godini, Australijski savezni sud kaznio je Gibson s 410.000 dolara (oko 261.000 dolara) zbog prikupljanja novca u dobrotvorne svrhe koji nikada nije donirala. I danas, organi zaduženi za zaštitu potrošača nastoje oporaviti iznos koji je Gibson dužna.
Lažne tvrdnje i pravne posljedice
Osim što je lažno predstavljala svoju borbu protiv bolesti, Gibson je prekršila zakon o potrošačima. Sud joj je zabranio podnošenje zdravstvenih tvrdnji, a komplicirani pravični postupci su proizašli iz njene neispunjene obaveze prema donacijama. Njezina nesposobnost da plati kaznu i dugove dodatno je zakomplikovala situaciju, izazivajući bijes među Australcima koji su pratili ovaj slučaj.
Neka pitanja ostaju otvorena
Gibson je godinama izbjegavala medije. Kada su novinari pokušali doći do nje radi komentara, ostala je nedostupna. Premijerka Victoria, Jacinta Allan, izrazila je razočaranje zbog dugotrajne neriješenosti slučaja, dok je novinar Richard Guilliatt koji je prvi razotkrio Gibsonove laži, primijetio da bez pravnih posljedica, bijes javnosti prema nekadašnjem influenceru i dalje raste.
Utjecaj na zdravstvo i propise
Iako se Gibson suočila s nekim pravnim posljedicama, njezin slučaj imao je dalekosežne posljedice na australski zdravstveni sustav. Godine 2022. došlo je do drastičnih promjena u kodeksu koji regulira zdravstvene tvrdnje, a kršenja sada mogu rezultirati milijunskim kaznama. Ova reforma se često pripisuje Gibsonovom ponašanju, što ukazuje na to koliko su lažne tvrdnje u području zdravstva potencijalno opasne.
Reakcije na Netflixovu seriju
Nova Netflixova serija, "Jabučni ocat", istražuje ovaj cijeli slučaj, privlačeći pažnju kako pohvala tako i kritike. Mnogi u Australiji smatraju da serija vulgarizira stvarne patnje, uključujući i one osoba koje su izgubile svoje najmilije zbog bolesti. Col Ainscough iz Queenslanda, čija je obitelj pogođena ovom temom, oštro je kritikovao projekt, naglašavajući da je ovo pitanje osjetljivo i neizostavno povezuje stvarne ljude s njihovim narativima.
Percepcija u javnosti
Bez obzira na sva teška pitanja i pravne borbe, slučaj Belle Gibson ostaje jedan od najzapaženijih i najintrigantnijih događaja u australskoj internet kulturi. Razočaranje i bijes prema njenom ponašanju i dalje su prisutni, a mnogi se pitaju dokle će se ići u potrazi za pravdom. Pitanje je ne samo o jednoj osobi koja je obmanula javnost, već i izazov koji postavlja pred društvo u pogledu pristupa informacijama, pouzdanosti i etike u svijetu wellness industrije.
Zaključak
Kroz sve ove godine, Belle Gibson ostavila je dubok trag, ne samo sa svojim lažnim tvrdnjama, već i s posljedicama koje su zahvatile čitavo australsko društvo. I dok se slučaj nastavlja razvijati, naučene lekcije iz njezinog ponašanja i prijetnji koje lažne informacije predstavljaju, ostaju relevantne u gotovo svakoj diskusiji o zdravlju i društvenim mrežama.