Što ako je razumijevanje naljepnica za prehranu bilo jednostavno kao čitanje semafora?
Zamislite situaciju: ulazite u trgovinu, pregledavate razne proizvode i umjesto da se suočavate s kompliciranim informacijama na naljepnicama prehrane, jednostavno gledate boje koje vam govore što odabrati. Zelena za "idi", žuta za "oprez" i crvena za "zaustavljanje" – ovaj sustav mogao bi radikalno promijeniti način na koji svi mi pristupamo prehrambenim izborima. Ujedinjeno Kraljevstvo već koristi ovaj inovativni sustav poznat kao "semafor" od 2006. godine, a nedavna istraživanja iz Sjedinjenih Američkih Država ukazuju na to koliko bi sličan pristup mogao biti koristan i ovdje.
Istraživanje novih prilika za naljepnice prehrane
Tim istraživača s različitih sveučilišta, uključujući Sveučilište u Floridi i Sveučilište u Tennesseeju, odlučio je istražiti potencijalne koristi bojanih naljepnica na prehrambenim proizvodima. Xuqi "Ricky" Chen, profesor ekonomije poljoprivrede i resursa, zajedno s kolegama, proveo je studiju koja ispituje kako kodiranje hranjivih tvari (Nutritional Facts Panels, NFP) može olakšati potrošačima da donesu ispravne prehrambene odluke.
"Primijetio sam da su tradicionalne naljepnice prehrane često previše složene", kaže Chen. Njegovo istraživanje ima za cilj pojednostaviti proces donošenja odluka korištenjem boja koje su intuitivne i lako razumljive.
Učinci bojanih naljepnica
Kroz istraživanje provodeno na 571 odrasloj osobi, otkriveno je da su bojene naljepnice privukle znatno veću pažnju od njihovih crno-bijelih kolega. Sudionici su lakše identificirali razlike u razinama masti, natrija i šećera kada su korištene obojene naljepnice. Na primjer, kada je riječ o čipsu, sudionici su dali prosječno 55,6% točnih odgovora kada je naljepnica bila obojena, u usporedbi s 49,8% za crno-bijelu verziju.
Odluke olakšane bojama
Jedna od najvažnijih prednosti bojanih naljepnica je njihova sposobnost da pojednostave postupak donošenja odluka. Sudionici su brže obrađivali informacije i donosili odluke kada su koristili obojene naljepnice. Ovo je bilo posebno važno kod složenijih proizvoda, poput čipsa, gdje su razlike između zdravijih i manje zdravih opcija bile manje očite. Iako na proizvodima poput salata nije zabilježen značajan utjecaj boje, to može biti zbog prirode samih proizvoda, gdje su razlike u zdravlju očiglednije.
Smanjenje mentalnog opterećenja
Boje na naljepnicama ne pridonose samo jasnoći informacija; također smanjuju mentalno opterećenje potrošača. Sudionici su se osjećali manje preopterećeno prilikom donošenja odluka kada su mogli lako uočiti ključne informacije zahvaljujući boji. "Jedno objašnjenje može biti jednostavna usporedba kalorijskih sadržaja, koja je jasnija za naspram različitih profila", dodao je Chen.
Mogućnosti za buduće politike javnog zdravlja
Ovo istraživanje otvara vrata za stvaranje učinkovitijih naljepnica koje bi mogle pozitivno utjecati na javno zdravlje. Chen naglašava potencijal bojanih naljepnica kao simpatičnog alata za kreatore politika koji žele poboljšati prehrambene izbore i potaknuti svijest o zdravijoj prehrani.
Planovi za buduća istraživanja
Istraživači planiraju nastaviti svoje istraživanje kako bi dublje razumjeli načine na koje potrošači analiziraju i reagiraju na informacije o prehrani. Očekuje se da će u budućnosti istražiti širu primjenu bojanih kodova, kao i evaluirati dugoročne učinke ovakvih naljepnica na ponašanje potrošača.
Uzimajući u obzir sve ove aspekte, jasno je da bi integracija sheme boja u oznake hranjivih sastojaka mogla značajno poboljšati naše prehrambene odluke, čineći zdrave opcije pristupačnijima i lakšima za izbore.