Samit Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu: Suradnja u doba digitalne transformacije
Više od 3.000 poslovnih i vladinih čelnika, akademika i umjetnika okupilo se prošlog tjedna u snježno bez snježnim švicarskim Alpama na godišnjem samitu Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) pod temom „Suradnja za inteligentnu dob“. Ovaj događaj često privlači pozornost medija, no ovogodišnje rasprave su se posebno fokusirale na digitalnu transformaciju. Sudionici su podržali ideju da tehnologije poput umjetne inteligencije (AI) i blockchaina trebaju biti u službi svih, a ne samo nekolicine privilegiranih.
Fragmentacija financijskog svijeta
Jon Huntsman, predsjednik Mastercarda za strateški rast, istaknuo je važnost zaštite potrošača u svijetu sve veće financijske fragmentacije. “Potrošili smo mnogo novca na zaštitu potrošača, na kibernetičku sigurnost, na tokenizaciju … što nam omogućava da dobijemo kritičke uvide o tome tko ima pristup našim podacima i kako se štititi od potencijalnih prijetnji,” rekao je Huntsman. Ova izjava rezonira u svijetu gdje digitalna sigurnost postaje sve važnija, ne samo za potrošače, već i za poslovne subjekte.
Umjetna inteligencija: prilike i izazovi
Umjetna inteligencija ostaje na vrhu dnevnog reda, a rasprave o ovoj temi nisu se snižavale. Nekada je smatrana samo „zanimljivim tehnološkim mogućnostima“, dok mnogi lideri sada vide AI kao “epičan izazov” koji treba adresirati na globalnoj razini. U kontekstu digitalne transformacije, čelnici su prepoznali potrebu za rješavanjem strahova vezanih uz gubitak radnih mjesta zbog automatizacije. Izvršni direktor Salesforcea, Marc Benioff, istaknuo je da će sadašnje generacije rukovoditelja biti posljednje koje su upravljale ljudskim resursima u klasičnom smislu.
AI kao alat za mala poduzeća
AI nudi izglede za male tvrtke, no panelisti su se složili da su potrebne dodatne edukacije i resursi kako bi se te prednosti prenijele na poduzetnike. “Postoji nepovjerenje oko tehnologije. Ima vremena oskudice. Postoji osjećaj preopterećenja u smislu gdje započeti,” rekla je Payal Dalal iz Mastercarda. Razumijevanje specifičnih potreba malih poduzeća je ključno kako bi se iskoristili potencijali koje AI nudi; ne radi se o jednostavnom ponavljanju tehnologije, već o prilagodbi rješenja koja će stvarno pomoći malim poslovima.
Suradnja kao temelj digitalnog usklađivanja
Ling Hai, predsjednik Mastercarda za Asia Pacific, Europe, Bliskog Istoka i Afrike, ukazao je na važnost partnerstava javnog, neprofitnog i privatnog sektora kako bi se ubrzala digitalna putovanja malih poduzeća. “Ova suradnja može pojačati ekonomije i stvoriti veće uključivanje i otpornost,” naglasio je. Takva ideja suradnje je ključna za osnaživanje lokalnih zajednica i jačanje ekonomskog razvoja u različitim regijama.
Kibernetička sigurnost: rastući problem
Povreda kibernetičke sigurnosti bila je još jedna velika tema debate na ovom samitu. Ling Hai je istaknula kako su male tvrtke posebno ranjive i kako je povjerenje klijenata od esencijalnog značaja. “Nemoguće je očekivati da vlasnici malih poduzeća budu u tijeku s najnovijim tehnologijama kako bi zaštitili svoje poslovanje,” rekla je. Izvješće WEF-a naglašava rastuću složenost kibernetičkog prostora, što dodatno otežava situaciju malim organizacijama koje se suočavaju s velikim rizicima i prijetnjama.
Povjerenje kao ključ uspjeha
Linda Kirkpatrick, predsjednica Mastercarda Amerike, upozorila je na važnost sigurnosti i povjerenja u digitalnom ekologiji. “Jedan pozitivan ishod pandemije bio je taj što su se mala poduzeća i njihovi potrošači prilagodili digitaliziranom okruženju,” rekla je. No, istovremeno, naglasila je da se s tim napretkom pojavljuju novi rizici, posebno u obliku kibernetičkih napada. “Moramo se ujediniti oko zajedničkog cilja kako bismo zaštitili naš digitalni ekosustav i osigurali dugoročnu održivost,” zaključila je.