Daytimers i Kontroverza Akvizicije SuperStruct Entertainment
Južnoazijski podzemni kolektiv Daytimers nedavno se povukao iz nastupa na dva značajna festivala: Moćna kuglica i Izgubljeno selo zbog kontroverzne akvizicije tvrtke SuperStruct Entertainment od strane privatne investicijske tvrtke KKR. Ova odluka izazvala je pažnju ne samo među obožavateljima, već i unutar šire kulturne i glazbene zajednice.
Povlačenje iz Festivala
Daytimers je ovu vijest objavio putem njihove Instagram stranice 17. ožujka, izražavajući zabrinutost zbog etičkog aspekta akvizicija KKR-a. U objavi su naglasili da odbacuju sve obaveze vezane uz događaje u vlasništvu nadređenosti. Njihova izjava nije bila samo prolazna reakcija; nastavili su s izražavanjem svoje predanosti platformiranju umjetnosti u južnoj Aziji, naglašavajući da ne žele biti povezani s organizacijama koje su, prema njihovom mišljenju, saučesnici u genocidu. Ovakav stav uklopljen je u širi okvir političkih i društvenih izazova s kojima se suočava južnoazijska zajednica.
Što je SuperStruct Entertainment?
SuperStruct Entertainment je renomirana tvrtka koja organizira više od 80 festivala u Europi i Australiji, uključujući neke od najpoznatijih imena u elektroničkoj glazbi. Neki od festivala koje organiziraju obuhvaćaju Teren, Zona, i Dgtl. Njezina recentna akvizicija od strane KKR-a, inače druge najveće investicijske tvrtke na svijetu, kupnjom je postala predmet kritike zbog povezanosti s kontroverznim projektima i poslovanjima.
KKR i Kontroverze
Akvizicija je dovela do oštrog povećanja kritika prema KKR-u, koji se povezuje s različitim kontroverznim projektima poput vojne industrije i projekata vezanih uz eksploataciju resursa. Mnogi smatraju da je ulaganje u festivale poput Moćne kuglice i Izgubljenog sela dio šireg tržišta koje profitira od kulture, uz minimalnu brigu o etičkim posljedicama.
Angažman i Solidarnost
U svom postu, Daytimers su naglasili da "stoje uz svoju predanost palestinskoj borbi" te su pozvali i druge kulturne aktere da se pridruže ovoj borbi solidarnosti. Njihov cilj je osnažiti domorodačke zajednice i pomoći onima koji su pogođeni negativnim posljedicama profita i kapitalizma. Ova izjava jasno ističe društvenu odgovornost umetničkih zajednica i njihovu borbu protiv strukturalne nepravde.
Zaključak
S obzirom na sve navedeno, povlačenje Daytimers-a s festivala koje organizira SuperStruct nije samo pitanje glazbene scene. Ono je simbol šireg otpora prema korporacijskom utjecaju i njegovim posljedicama na umjetnost i kulturu. U svijetu gdje su umjetnost i komercijalizacija često u sukobu, Daytimers se odlučio za put etičkog izbora, postavljajući pitanje odgovornosti svakog pojedinca i kolektiva unutar kulturne industrije. Njihova akcija nadahnjuje druge da preispitaju vlastite suradnje i postavke unutar prostornog i društvenog konteksta, potičući razgovor o etici i održivosti u umjetničkom stvaranju.