Zrakoplovna baza Dover: Nova Era u DNK Tehnologiji
Zrakoplovna baza Dover, smještena u Delawaru, SAD, postala je mjesto gdje se inovacije susreću s potrebama identifikacije ljudskih ostataka. Odjel za DNK operacije unutar Odjela za obranu (DOD) razvija tehnologije koje podižu standarde forenzičke analize na potpuno novu razinu. Ovo je priča o izvanrednom napretku unutar laboratorija za identifikaciju DNK oružanih snaga (AFDIL) i značajnom doprinosu koje su ovi znanstvenici donijeli u svijet forenzike.
Tehnološki izazovi u identifikaciji
Identifikacija tijela iz prošlih sukoba predstavlja izazov, osobito kada su uzorci DNK obično jako oštećeni uslijed dugotrajnog izlaganja vanjskim uvjetima. Dr. Tim McMahon, direktor DNK operacija DOD-a, objašnjava da tradicionalne tehnike prepoznavanja, koje su se oslanjale na nuklearnu DNK, često nisu uspijevale u zadatku identifikacije zbog nedostatka informacija. Ovi uzorci često su kvalitetom ispod razine neandertalskog DNK starog 40.000 godina.
Fuzioniranje znanosti i kreativnosti
Umjesto da se povuku pred ovim izazovima, znanstvenici AFDIL-a odlučili su razbiti okvire i razraditi nove metode. U timu se formira ekspertska jedinica pod nazivom "ekipa u nastajanju tehnologija" (ETS), koja okuplja talentirane stručnjake iz različitih područja kako bi se razvile nove metode analize DNK. "Naš cilj je inovacija kako bi se postigla bolja efikasnost", ističe Courtney Cavagnino iz ETS-a.
Inovativne metode: SNP
Jedan od najvažnijih koraka naprijed bila je implementacija metoda hvatanja pojedinačnih nukleotidnih polimorfizama (SNP) kroz mitohondrijsko sekvenciranje nove generacije (NGS). Tehnika koja je razvijena u suradnji s Parabon Nanolabsom omogućava laboratorijima da analiziraju DNK iz oštećenih ili kemijski tretiranih uzoraka.
U procesu validacije od 2022. godine, tim od sedam analitičara iz AFDIL-a posvetio se rigoroznim metodama kako bi osigurao da su nove tehnike usklađene s forenzičkim standardima. Jacqueline Tyler Thomas, znanstvena suradnica iz ETS-a, naglašava važnost testiranja uzoraka radi kritičke analize i poboljšanja procesa.
Statistička podrška i efikasnost
Metode hvatanja SNP-a omogućuju analizu koja pruža čvrstu statističku podršku za identifikaciju. Dr. Charla Marshall objašnjava da, iako su slične tehnike koje se koriste u popularnoj forenzičkoj genealogiji, njihovi procesi pružaju uvid koji je statistički potkrijepljen i korištenje unutar specifične baze podataka AFDIL-a omogućiti će precizniju identifikaciju.
Prema Megan Poffenberger, analitičarki iz nadzornog odjela DNK, proces hvatanja SNP-a može trajati samo dva tjedna od ekstrakcije do analize, što je znatno brže od tradicionalnih metoda. Tim je već postigao značajne rezultate s prvim uzorcima kostiju, a podaci se koriste za identifikaciju srodstva.
Posvećenost misiji
Tim iz AFDIL-a neprekidno radi na poboljšanju svojih metoda kako bi pomogao u identifikaciji vojnika koji su izgubili život u službi. S dr. Kim Andreaggi na čelu, tim se ponosi svojim doprinosom i napornim radom koji je doveo do trenutne primjene duboko inovativne tehnologije.
Svaki novi razvoj u DNK analizi dolazi s izvanrednom odgovornošću prema obiteljima vojnika koje čekaju odgovore. Uz novu metodu SNPa, AFDIL će nastaviti koristiti svoju bazu podataka kako bi ispunio ciljeve identifikacije, pružajući važan korak prema zatvaranju važnih životnih ciklusa.
Zrakoplovna baza Dover nije samo vojna instalacija; ona je središte inovacija koja mijenjaju način na koji razumijemo forenzičnu znanost, s posvećenim timom koji radi na vraćanju identiteta onima koji su izgubili svoj.