Tehnološki izazovi i prilike za manje restorane
U današnje vreme, kada je tehnologija postala ključni faktor u uspehu restoranskog poslovanja, mnoge manje marke se suočavaju sa izazovom kako da se prilagode i iskoriste inovacije koje nude tržište. Joanna Cunzozzi ističe da ulaganje u tehnologiju nije jedinstveno rešenje za sve – prilagodljivost je ključna, posebno za manje restorane koji se žele natjecati sa velikim nacionalnim brendovima.
Pristup tehnologiji: Slušanje potrebama tržišta
Peter Bagdassarian, suvlasnik lanca Massis Kabob, naglašava važnost poznavanja vlastitog poslovanja i tržišta. Kako tehnološki napredak ne bi bio samo formalnost, restorani moraju prepoznati specifične potrebe svoje delatnosti. Bagdassarian je sproveo domaću zadaću, prepoznavši da ulaganje u digitalne video izbornike pre 17 godina nije bilo samo trend, već ozbiljan potez za bolju interakciju s kupcima. "Naša hrana je tada bila teška za objašnjenje kroz obične jelovnike," naglašava on.
Pioneers of Technology
Massis Kabob je jedinstven primer kako se tehnologija može implementirati da bi se prevladale prepreke koje postavljaju specifičnosti hrane i ugostiteljstva. Kada je njihov osnivač prvi put otvorio restoran, kupci u Kaliforniji nisu imali kontakta s mediteranskom kuhinjom. Digitalni meniji nisu samo informisali kupce; oni su doprineli i rastu prodaje, što je postalo ključno za restoran.
Tehnološki alati i njihov uticaj
Trenutno, Massis Kabob koristi jednostavne ali efikasne tehnološke alate. Njihov POS sistem je integrisan sa sistemom za dostavu, dok aplikacija za lojalnost omogućava bolje upravljanje odnosima s kupcima. Bagdassarian objašnjava kako je fleksibilnost ključna: "Ako tehnologija zahteva konstantnu upotrebu računara, moji menadžeri to neće koristiti." Umesto toga, tražili su rešenja koja funkcionišu na telefonima ili tabletima, zbog praktičnosti i intuitivnosti.
Lokalne adaptacije i strategije
Fokus na maloprodajnu delatnost i lokalne navike takođe igra važnu ulogu u pristupu bagdassarianskog restorana. Njihova nova lokacija u Glendaleu se ne oslanja na pogonsku traku za dostavu, jer bi to za njih jednostavno bilo neefikasno. Ovaj nivo prilagodbe omogućava im da ostanu relevantni u dinamičnom tržištu hrane.
Provedba kvaliteta i korisničkog iskustva
Kako bi zadržali kvalitetu i servis, Massis Kabob opredeljuje se za produženje vremena pripreme porudžbina, što je suprotno praksi brze usluge. “Kažemo ljudima da će njihova hrana biti spremna za 12 minuta jer znamo da ležići na toplini dovodi do gubitka kvaliteta,” objašnjava Bagdassarian. Ova detaljna pružanja informacija kupcima takođe omogućuje restoranu da vrši dodatne provere kvaliteta, što ih razlikuje od konkurencije.
Aplikacije za povezivanje s kupcima
Nedavno su pokrenuli aplikaciju koja omogućava bolju komunikaciju s kupcima. Bagdassarian ističe, “Drago nam je što smo razvili ovu aplikaciju jer nam pomaže da izbegnemo potrebu za dodatnim osobljem za analizu podataka.” Iako velike franšize kao McDonald’s imaju resurse za specijalizovane timove, manji restorani moraju biti u stanju da iskoriste svoje prednosti agilnosti.
Saveti za manje brendove u tehnologiji
Bagdassarian deli savete drugim manjim restoranima – ne fokusirajte se isključivo na poznate brendove tehnologije. Bitno je izabrati rešenja koja su jednostavna za korišćenje. On ističe jedan incident kada je kupac, redovni posetilac, izostavljen prilikom dostave, pa se on lično odvezao da mu donese narudžbu. Ovaj lični pristup može biti ključ za izgradnju lojalnosti među kupcima.
S obzirom na brze promene u ugostiteljskoj industriji, prilagodljivost, briga o kvalitetu i inovativno korišćenje tehnologije su ono što može smanjiti razlike između velikih i malih brendova.