Tehnologije u nastajanju: Što nam donosi budućnost industrije?
U svijetu ubrzanih promjena, mnoge tvrtke i dalje se nalaze u pokusnoj fazi korištenja tehnologija u nastajanju. Ova zapažanja dolaze iz šestog godišnjeg izvještaja EY pod nazivom "Preispitivanje budućnosti industrije", gdje je ispitalo 1.635 poduzeća širom svijeta.
Osnovni podaci studije
Izvješće je realizirano u studenom 2024. godine, a anketirano je pretežno poduzeće iz industrija financijskih usluga, automobila, transporta, energije, rudarstva i proizvodnje. Među ispitanicima, 9% dolazi iz Velike Britanije, 6% iz Njemačke i 20% iz SAD-a. Snažna usmjerenost studije je na 5G tehnologiji i Internet of Things (IoT), s posebnim fokusom na generativnu umjetnu inteligenciju (Genai).
Ulaganja u nove tehnologije
Prema izvješću, gotovo polovica ispitanika (47%) ulaže u generativnu umjetnu inteligenciju, što predstavlja porast u odnosu na 43% iz prošle godine. Ulaganja u IoT također su značajna, s 43% poduzeća koja ga implementiraju, dok 33% ulaže u 5G tehnologiju. Ovi trendovi sugeriraju dalje povećanje investicija u tehnologije u nastajanju sa svakom godinom.
Međutim, unatoč ovim optimističnim brojkama, izvješće ukazuje na ozbiljne prepreke. Samo 1% organizacija navodi da ima aktivne implementacije Genai, a udio poduzeća s aktivnim IoT projektima opada, s 16% u 2024. godini. Čak se ni rubno računalstvo nije pokazalo kao uspješno, zadržavajući se na 22% aktivne primjene.
Uloga izvršnih direktora
Važna promjena koja se događa unutar organizacija je uključivanje izvršnih direktora u izbor tehnologija. Prema izvješću, 49% izvršnih direktora sada sudjeluje u tehnološkoj strategiji, uključujući i odabir dobavljača. U organizacijama gdje je izvršni direktor uključen, ulaganja u Genai su viša (51%) u usporedbi s onima gdje je manje uključena (44%).
Izvješće također naglašava da neuspjeh u napredovanju iz probnih faza može rezultirati propuštenim poslovnim prilikama, gdje bi kombinirani utjecaj različitih tehnologija mogao osloboditi nove vrijednosti.
Razumijevanje dobavljača
Posebno zabrinjavajući aspekt koji izvješće ističe jest slaba svjesnost o postojećim dobavljačima. Oko 73% ispitanika smatra da im nedostaje bolje razumijevanje dobavljača i njihovih ponuda. Ova nesigurnost ukazuje na potrebu za uspostavljanjem jakih i kolaborativnih ekosustava koji bi olakšali pristup novim tehnologijama i rješenjima.
Određivanje prioriteta: Održivost i cyber sigurnost
U suvremenom poslovanju, održivost postaje sve važnija tema. Ispitanici su sve osjetljiviji na utjecaj tehnologija na dekarbonizaciju i održivost. Mnogi od njih nisu svjesni svojih emisija vezanih uz podatkovne centre, pa čak i polovina anketiranih nije upoznata s ovim profilima emitiranja.
Osim toga, Generativna umjetna inteligencija suočava se s izazovima u vezi s cyber sigurnošću. Otprilike 50% ispitanika vidi sigurnosne prijetnje kao glavnu prepreku implementaciji Genai, dok 46% naglašava važnost poboljšanja upravljanja podacima.
Edukacija i suradnja
Izvješće sugerira da su najvažnije promjene koje organizacije mogu učiniti vezane uz obrazovanje zaposlenika i dublju suradnju među poslovnim funkcijama. Različite zemlje, poput Njemačke, Kine, Indije i Japana, imaju svoje prioritetne aspekte, gdje njemačka poduzeća naglašavaju edukaciju, a kineska suradnju među poslovnim funkcijama.
Sve ove informacije naglašavaju nužnost holističkog pristupa kada su u pitanju tehnologije u nastajanju. Poduzeća ne samo da trebaju ulagati u inovacije, već moraju osigurati da su te inovacije pravilno integrirane i skalabilne kako bi ostvarile maksimalne poslovne koristi.