Održiva budućnost inženjerskog obrazovanja na Rochester Institutu za tehnologiju
Na Rochester Institutu za tehnologiju, Tehnološki fakultet inženjerske tehnologije pokreće ambiciozan projekt koji se bavi nedostatkom zelenih vještina kod budućih inženjera. Cilj ovog trogodišnjeg istraživanja? Integrirati koncepte održivosti u srž dodiplomskog inženjerskog obrazovanja. Osnova ovog projekta leži u uvjerenju da održivost ne bi trebala biti nešto što se podučava u izolaciji, već sastavni dio svakodnevnog inženjerskog dizajniranja.
Pristup održivosti u obrazovanju
Ashish Agrawal, docent na RIT-u i vođa projekta, ističe: „Održivost se često podučava kao samostalni koncept. Međutim, moramo razmišljati o održivosti tijekom svakog koraka dizajniranja.“ Ovim putem, Agrawal i njegov tim žele osposobiti studente da shvate kako održivost oblikuje njihove identitete kao inženjera.
Istraživanje kroz praksu
Tim će razviti i implementirati nove sadržaje kroz različite intervencije poput rješavanja problema, studija slučaja i praktičnih projekata. Ove aktivnosti obuhvatit će studente svih godina studija, od prve do pete, što će omogućiti prikupljanje podataka i povratnih informacija kroz cijeli obrazovni ciklus.
Stručnjaci sa različitih područja
Projekt uključuje više fakulteta i stručnjaka iz različitih disciplina unutar CET-a. Lisa Greenwood, Amanda Bao, Yewande Abraham i Lucio Salles de Salles pridonose svojim znanjima i iskustvima u stvaranju sadržaja koji povezuje inženjerske principe s održivim praksama. "Studenti ponekad ne vide povezanost između proračuna dizajna i održivih dimenzija," kaže Salles de Salles. "No, kada započnu s radom u praksi, ta će se povezanost jasno nametnuti."
Holistički pristup održivosti
Razvijeni sadržaji neće se fokusirati samo na tehničke aspekte inženjeringenja, već će obuhvatiti tri ključne dimenzije održivosti: ekološku, socijalnu i ekonomsku. Ovaj holistički pristup osigurat će da studenti ne samo da savladaju inženjerske alate, već razumiju i širu sliku o utjecaju svojih odluka.
Nastava koja odgovara industriji
RIT se ponosi svojom tradicijom prepoznavanja važnosti održivih praksi i prilagodbe promjenama u inženjerskoj profesiji. Svi inženjerski programi na fakultetu su akreditirani i prepoznaju načela održivosti kao ključni element kurikuluma. Ovaj projekt predstavlja način za daljnje ispunjavanje zahtjeva industrije za stručnjacima osposobljenim za rad u održivim okruženjima.
Podrška Nacionalne zaklade za znanost
Financijska podrška za ovaj projekt dolazi od Nacionalne zaklade za znanost, s iznosom od gotovo 350.000 USD. Ovaj novac će biti upotrijebljen za istraživanje utjecaja održivosti na razvoj inženjerskog identiteta studenata, kao i za istraživanja i implementaciju novih nastavnih metoda.
Globalni okvir za obrazovanje inženjera
Temeljni okvir ovog projekta temelji se na inicijativi „Jedan planet“, koja ima za cilj osigurati da inženjeri, bez obzira na disciplinu, budu opremljeni vještinama i znanjem za zaštitu i poboljšanje okolišnih i socijalnih sustava. Ova fokusiranost na globalne probleme dodatno povećava značaj i utjecaj obrazovanja u inženjeringu, osposobljavajući studente da postanu budući lideri u održivim praksama.
Ovaj projekt ne predstavlja samo promjenu u pristupu obrazovanju, već i promjenu u načinu na koji će budući inženjeri razmišljati o svojim ulogama u društvu i okolišu. S obzirom na izazove s kojima se suočava naš planet, takve inicijative predstavljaju ključnu komponentu obrazovanja koje može oblikovati održivu budućnost.