Uticaj majčinske prehrane na prehrambene navike beba
Roditelji širom sveta suočavaju se sa izazovima kada je reč o prehrambenim navikama svoje dece. Izbirljivost u ishrani može biti frustrirajuća, posebno kada se trudimo da im obezbedimo zdravu i izbalansiranu ishranu. Nova istraživanja sugerišu da problemi sa izbirljivošću mogu početi čak i pre nego što se deca rode, pružajući roditeljima nova saznanja o tome kako da se suoče s ovim problemima.
Istraživanje iz Durham University
Prema studiji koju su vodile dr Nadja Reissland i dr Beyza Ustun-Elayan sa Univerziteta u Duramu, fetusi su u stanju da reaguju na ukuse i mirise iz majčine ishrane već tokom trudnoće. Kroz 4D ultrazvučne skenere, istraživači su posmatrali kako fetusi reagiraju na različite okuse i mirise, otkrivajući da se proces oblikovanja prehrambenih preferencija zapravo započinje dok je beba još u materici.
Fetusi ne reagiraju samo na okuse već počinju i da pamte određene ukuse ako im se više puta izlažu. Ova otkrića promenila su dosadašnje percepcije o tome kada se razvijaju prehrambene navike i kako se one mogu oblikovati.
Kako majčina ishrana utiče na fetuse
Studija objašnjava da tokom trudnoće, ukusi i mirisi iz majčine prehrane prolaze u amnionsku tečnost koja okružuje bebu. Kada beba proguta amnionsku tečnost, zapravo doživljava okuse hrane koju mama jede. Kako se trudnoća približava kraju, fetusi razvijaju svoje senzorne sposobnosti što im omogućava da identifikuju različite molekule okusa.
Istraživanje je pokazalo da bebe reaguju povoljnije na miris hrane koju su njihove majke jele u poslednjim mesecima trudnoće. Na primer, ako je majka unosila više povrća, beba može imati predispoziciju da pozitivnije reaguje na te namirnice nakon rođenja.
Ključni nalazi
Dr Ustun-Elayan ističe: „Naše istraživanje pokazalo je da fetusi ne samo da mogu razlikovati različite ukuse, već i počinju da uspostavljaju pamćenje za te okuse. Ova saznanja otvaraju mogućnosti za promenu prehrambenih navika dece, počinjući već u ranoj fazi njihovog života.“
Pored toga, analiza izraza lica beba sugeriše da one više uživaju u mirisima koji su im poznati, što ukazuje na važnost izlaganja beba raznovrsnoj ishrani tokom trudnoće. To može biti potencijalni način da se poboljša ishrana dece i smanji izbirljivost.
Primena saznanja
U svetlu ovih saznanja, buduće majke mogu razmotriti svoj prehrambeni odabir kao alat za uticanje na prehrambene navike svog deteta. Na primer, uvođenje širokog spektra namirnica, uključujući zeleno povrće, može pomoći u ostavljanju pozitivnog uticaja na bebe i njihovu spremnost da prihvate raznovrsne namirnice nakon što se rode.
Iako je ovo istraživanje još uvek u ranoj fazi, ono otvara vrata daljim istraživanjima koja bi mogla pomoći u razvoju strategija za borbu protiv izbirljivosti u ishrani kod dece, čime bi se mogli stvoriti temelji za svakodnevnu ishranu koja je kako zdrava tako i hranljiva.