Geotermalna energija: Neistraženi potencijal Zemljine jezgre
Zemljina jezgra predstavlja izvor nevjerojatne topline koja bi, ako bi bila pravilno iskorištena, mogla zadovoljiti globalne energetske potrebe sljedećih 20 milijuna godina. Naime, istraživanja su pokazala da bi kapitalizaciju samo jedne desetine posto ove topline mogla obezbijediti energiju kakva je potrebna za opstanak cijele planete bez stakleničkih plinova. Međutim, iako geotermalna energija uspijeva na lokacijama poput Islanda, gdje toplina izlazi na površinu, veći dio svijeta i dalje ostaje izvan dosega ovakvog obnovljivog izvora energije.
Trenutni status geotermalne energije
Trenutna globalna proizvodnja geotermalne energije iznosi samo 0,5% od ukupnog korištenja obnovljivih izvora energije. Kako bi se ovaj udio znatnije povećao, potrebni su značajni tehnološki proboji i rješenja. U izvješću američkog Ministarstva energetike (DOE) iz 2019. naglašava se da geotermalna energija mora prevladati niz tehničkih i netehničkih barijera. Stručnjaci ističu da je istraživanje podzemlja, koje je ključno za uspjeh geotermalnih projekata, iznimno skupo i kompleksno.
Izazovi dubokog bušenja
Da bismo iskoristili potencijal geotermalne energije, istraživači se suočavaju s izazovom bušenja na dubinama koje dosežu ili čak nadmašuju postojeće rekorde. Najdublja rupa ikada iskopana, Kola superdeep bušotina, postigla je dubinu od 12.289 metara u 1989. godini, ali nije uspjela dosegnuti svoje krajnje ciljeve. Iako nije bila uspješna u cilju, zabilježila je temperature do 180 °C što naglašava potencijal površinskih slojeva.
Inovacije u tehnologiji bušenja
Kako bi prevladali te velike prepreke, istraživači se okrenuli alternativnim metodama bušenja. Noviji pristupi koriste energetske zrake za zagrijavanje, taljenje i lomljenje stijena, proces poznat kao slala. Istraživači trenutno istražuju načine za dublje bušenje kroz materijale poput stijena bez oslanjanja na tradicionalne bušilice.
Križanje tehnologija: fracking i nuklearna fuzija
U potrazi za novim rješenjima, istraživači su razmišljali o metodama iz industrije frackinga, no mnoge od tih tehnologija ostaju zabranjene zbog ekoloških i sigurnosnih zabrinutosti. U novim naporima, Quaise Energy, kompanija koja se povezuje s MIT-om, istražuje mogućnosti korištenja žirotrona, tehnologije iz područja nuklearne fuzije, za bušenje na dubljim razinama. Žirotroni, koji generiraju visoke temperature i energetske valove, mogli bi omogućiti brže i efikasnije bušenje.
Potencijalna transformacija energije
Prema modelima MIT-a, ovaj novi pristup mogao bi otvoriti vrata za ostvarenje dubokog bušenja potrebnog za iskorištavanje geotermalne energije. Uzimajući u obzir brzu brzinu bušenja, predviđa se da bi unutar kratkog vremenskog okvira bilo moguće postići dubine koje će otključati golem potencijal geotermalne energije.
Zaključak
S obzirom na svjetsku potražnju za energijom i sve veće izazove klimatskih promjena, uspješan razvoj geotermalne energije mogao bi značajno promijeniti budućnost energetskih resursa. Kako znanstvenici i inženjeri nastavljaju s istraživanjem inovativnih metoda bušenja, ovi zahtjevi za energijom mogli bi pronaći svoje rješenje u dubinama Zemljine kore.