Carl Cox: Evolucija Legende U Živom Izvođenju
Carl Cox, legendarni DJ i producent, postao je sinonim za elektroničku plesnu glazbu tijekom proteklih četiri desetljeća. Njegovo uzbuđenje za nastupe na pozornici i dalje je snažno, a kako kaže: "Ideja o mojoj izvedbi uvijek je uzbuđenje. Što će se dogoditi? Kreativnost toga – što mogu postići? Kako se povezati s ljudima?"
Novotarije u performansu
Ono što je posebno zanimljivo u njegovom pristupu jest transformacija njegove glazbene izvedbe. U ovom trenutku svoje karijere, Carl Cox ne zadovoljava se više samo tradicionalnim DJ-ingom; umjesto toga, prelazi u svijet žive elektroničke glazbe. S 62 godine na leđima, odlučio je unijeti više kreativnosti u svoje nastupe koristeći najnoviju tehnologiju, uključujući Pioneer V10 mikser i razne druge uređaje. "Sva energija dolazi kroz zvučnike i svi su u zraku – tu je vaš trenutak", objašnjava Cox, te naglašava da je najviše inspiriran trenutnim reakcijama publike.
Povratak na žive nastupe
Carl Cox se trenutno priprema za svoj debi novog seta uživo pod nazivom "Evolucija" na Ultra Music Festivalu. Njegov put prema ovom trenutku nije bio jednostavan. U ranim 90-ima, prisjećajući se kako je svjedočio nastupu Liam Howletta iz grupe Prodigy, Cox je bio inspiriran da pokrene vlastiti trio. Nažalost, taj je koncept ubrzo napustio jer je bio previše zauzet kao DJ i osjećao je glad za napretkom.
Nakon gotovo dvije desetljeća, ponovno se odlučuje za izvođenje uživo, nakon što je održao nekoliko nastupa u Melbourneu 2010. godine. Iako je njegov album "Sve ceste vode do plesnog podizanja" imao mlak prijem, ubrzo se vratio DJ-ing stilovima sljedećih deset godina.
Tehnološki napredak i kreativnost
Pandemija COVID-19 je značajno utjecala na industriju, no za Coxa je to bila prilika za istraživanje. Dobio je beta verziju Pioneer DJ V10, koja se pokazala kao pravi "izmjenjivač igara". Cox je otkrio da je sposobnost miksera da snima svaki kanal u Abletonu revolucionarno iskustvo za njegove nastupe uživo, omogućujući mu da jasa u stvarnosti svira vlastite kompozicije.
Cox je vrijeme provedeno izvan pozornice iskoristio za eksperimentiranje s različitim uređajima poput Moog Labyrinth, Roland TR-8 i drugih synthesizera. Njegovo istraživanje se isplatilo: uslijed jednog plodnog jam sesije, stvorio je materijal vrijedan cijelog albuma, koji je postao njegov album "Elektroničke generacije".
Komponenta performansa
U svom novom pristupu, Cox koristi čak 13 različitih komada opreme. Njegova postavka omogućuje mu manipulaciju zvukovima tijekom nastupa, postavljajući ritam i energiju na različite načine. Prvi kanal je rezerviran za udarne bubnjeve, dok ostali kanali uključuju klasične zvukove i pune pjesme koje može prilagoditi.
Cox primjećuje važnost interakcije s publikom tijekom nastupa: "Ne želim da me vidite kako pomičem izbornik. To me čini vrlo dosadnim izvođačem." Njegova želja za održavanjem neprekidne veze s publikom zahtijeva stalnu pažnju i prilagodbu, što njegovi nastupi čini dinamičnim i uzbudljivim.
Gledanje prema budućnosti
Carl Cox ostaje istaknuta figura u muzici, a njegov pristup živim nastupima postavlja nove standarde unutar DJ-ing zajednice. Suvremenici poput Davida Guette često ga citiraju kao primjer ne samo DJ-a, već i kao umjetnika koji stalno istražuje nove granice i mogućnosti. Njegovo stalno traženje inovacija i iskustava koji nadmašuju očekivanja publike čini ga ikonom u svijetu elektroničke glazbe.
S novom postavom i tehnologijom, Carl Cox nastavlja izazivati konvencionalne pristupe elektroničkoj glazbi, ostavljajući jasan trag u budućnosti performansa uživo.