Američka kriza srčanih bolesti: Unatoč napretku, stanje se pogoršava
Iako se medicina u Sjedinjenim Državama neprekidno razvija, izgleda da se kriza srčanih bolesti pogoršava. Prema najnovijem izvještaju Američke udruge za srce (AHA), različiti čimbenici poput životnog stila, rasnih razlika i rasta pretilosti pokreću neviđeni izazov za javno zdravstvo.
Pozadina Američke udruge za srce (AHA)
AHA je neprofitna organizacija osnovana 1924. godine u Chicagu koja se bavi istraživanjem kardiovaskularnih bolesti. Danas ima sjedište u Dallasu, Texas, te se fokusira na pet ključnih područja: istraživanje, zdravlje, zdravlje srca i mozga, profesionalno obrazovanje i zagovaranje. Godišnje izvješće o statistici srčanih bolesti postalo je temeljno za edukaciju istraživača, donositelja politika i građana o načinu života koji može pomoći u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti.
O izvještaju o srčanim bolestima 2025.
Nedavno objavljeno izvješće AHA-a, dostupno u časopisu Cirkulacija, obuhvaća 620 stranica koje nude sveobuhvatan pregled kardiovaskularnog zdravlja u SAD-u. Prikupljeni podaci, koji uključuju utjecaj čimbenika kao što su pušenje, fizička aktivnost i prehrana, pružaju uvid u promjene u zdravlju srca na nacionalnoj i globalnoj razini.
AHA-ino životno „Osam“ i njegov utjecaj
Jedan od ključnih dijelova izvješća je koncept "AHA-inih životnih osam" koji se temelji na promjenama u načinu života potrebnim za optimalno kardiovaskularno zdravlje. Ova dva dijela obuhvaćaju preporuke: poboljšati prehranu, povećati tjelesnu aktivnost, prestati pušiti, osigurati kvalitetan san, upravljati tjelesnom težinom, kontrolirati kolesterol, šećer u krvi i krvni tlak.
Istraživanja potvrđuju da osobe koje se pridržavaju ovih preporuka imaju niži rizik od kardiovaskularnih bolesti. Nažalost, trendovi su zabrinjavajući – učestalost pušenja mogla je opasti, ali je povećana upotreba elektroničkih cigareta među adolescentima zamaglila te uspjehe. Podaci pokazuju da sve veći broj srednjoškolaca ne provodi dovoljno vremena u tjelesnoj aktivnosti, a prehrambene navike većine američke populacije ostaju ispod optimalne razine.
Prehrambene navike i pretilost
Statistika ukazuje na to da većina Amerikanaca konzumira prehrambene navike koje su bogate šećerima i prerađenom hranom, dok je unos svježeg voća i povrća nedovoljan. Prosječni rezultat indeksa zdrave prehrane u SAD-u iznosi samo 59 (na skali od 0 do 100). Unatoč pozitivnim pomacima u sastavu prehrane, otprilike 41,8% odraslih Amerikanaca ima prekomjernu tjelesnu težinu, u usporedbi sa 16% na globalnoj razini.
Ovi nepovoljni zdravstveni trendovi često vode do dislipidemije, visokog krvnog tlaka i drugih komorbiditeta, uključujući dijabetes i metabolički sindrom, što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.
Ishodi liječenja i ekonomski troškovi
Iako je postignut napredak u liječenju kardiovaskularnih bolesti, postoje značajne razlike među spolovima i rasnim skupinama. Na primjer, žene su 13% više sklone ponovnom bolničkom prijemu zbog zatajenja srca u usporedbi s muškarcima. Rasne razlike su također očite; crni i latinoamerički pojedinci imaju 27% manju vjerojatnost da će primiti hitnu pomoć na javnim mjestima u odnosu na bijele pojedince.
Ekonomija kardiovaskularne bolesti u SAD-u također je zabrinjavajuća. Troškovi povezani s liječenjem CVD-a porasli su sa 189,7 milijardi dolara u 2012. na 233,3 milijarde dolara u 2021. Izravni troškovi liječenja CVD-a povećani su, a 30% tih troškova odnosi se na lijekove na recept.
Poziv na akciju
Sa svim ovim izazovima, važno je razviti strategije koje će educirati i informirati građane o prijeko potrebnim promjenama u stilu života. Uvažavajući i implementirajući preporučene promjene u načinu života, moguće je smanjiti teret zdravstvenih problema povezanih s kardiovaskularnim bolestima. Izvješća poput onog AHA-e služe kao važan resurs za sve koji žele preuzeti kontrolu nad svojim zdravljem, promovirajući znanje koje može pomoći u stvaranju zdravije budućnosti.