Ako ste iole zabrinuti za svoje zdravlje, sigurno ste već mnogo vremena proveli istražujući recepte za obroke, planirajući svoja teretanska izdanja i oblikujući savršene jutarnje rutine. U ovom trenutku, wellness djevojke širom sveta prikazuju svoje živote kroz TikTok videe koji su prepuni ranih jutarnjih treninga, proteinom bogatih salata i terapeutski pristupa u brzom vremenu. Bez obzira na prednosti kretanja, ispravne ishrane i opšte brige o sebi, postoji jedan ključan faktor koji često ostaje u senci: kvaliteta naših međuljudskih odnosa. U društvu koje teži individualizmu i perfekcionizmu, istovremeno zanemaruje moć zajedništva, koja se pokazala kao jedan od najvažnijih načina za održavanje našeg zdravlja.
Prema različitim istraživanjima, koja ćemo detaljno predstaviti u nastavku, nije prehrana ili vežbanje ono što najviše utiče na naše fizičko zdravlje; to su značajne i duboke veze sa ljudima koje volimo. Ako ste fokusirani isključivo na to kako se hranite i koliko vežbate, a zanemarujete socijalne interakcije, moguće je da gubite najvažniji deo svoje svakodnevice. Da bismo shvatili ovu problematiku, razmotrićemo osnovne aspekte istraživanja i njihov značaj za naše zdravlje.
“Ono što mi definiramo kao ‘wellness’ često zanemaruje ono što se istraživanje pokazalo kao najvažniji doprinos zdravlju.”
Zašto su odnosi najvažniji faktor zdravlja
Usamljenost i njen uticaj na zdravlje
Većina nas je svesna štetnosti pušenja za zdravlje, ali jeste li znali da usamljenost može imati isti uticaj? Istraživanje iz 2010. godine, koje je sproveo dr. Julianne Holt-Lunstad, otkrilo je da usamljenost i slabe socijalne veze predstavljaju značajan rizik od povećane smrtnosti. Analizirajući podatke iz 148 studija s više od 300.000 učesnika, znanstvenici su ustanovili da usamljenost može biti jednako štetna kao i pušenje 15 cigareta dnevno.
Dalja istraživanja iz 2015. i 2017. godine potvrdila su da usamljenost i socijalna izolacija povećavaju rizik od rane smrti, čak više nego drugi faktori poput pretilosti. Ove informacije su 2023. godine inspirisale američkog glavnog kirurga da proglasi usamljenost “epidemijom”, ističući njen uticaj na fizičko zdravlje. Ipak, ne zaboravimo da snažne socijalne veze mogu smanjiti rizik od smrtnosti za čak 50%.
Rozeto efekt
Jedan od najinteresantnijih fenomena je „Rozeto efekt“. Tokom 1960-ih, istraživači su primetili da je mala zajednica u Rosetu, Pennsylvania, imala izuzetno nisku stopu srčanih oboljenja i opštu smrtnost, uprkos ishrani bogatoj zasićenim mastima. Glavni uzroci ovog fenomena bili su duboke socijalne veze i zajednička kultura među stanovnicima. Ova studija pokazuje da, iako su dijeta i fizička aktivnost važni, socijalni faktori često igraju ključnu ulogu u zdravlju.
Dodatne analize ovih društava, kao što su ‘Plave zone’, koje se fokusiraju na dugovečnost, pokazale su da jake zajednice i međusobna povezanost doprinose zdravlju i blagostanju. Na primer, Okinavci imaju sistem podrške kroz tzv. moai, grupe prijatelja posvećene jedni drugima, što osigurava emocionalnu stabilnost i povezanost.
“Ako se odvojite od svojih odnosa u ime zdravlja, imate definitivno izgubili zaplet.”
Kako bi to trebalo promeniti način na koji gledamo wellness
Koncept wellnessa u našem društvu često promoviše individualizam i izolaciju. Na primer, odustajanje od večernjih izlazaka sa prijateljima u korist ranog odlaska na spavanje radi treninga može da vodi ka osećaju usamljenosti. U tom kontekstu, svi smo se već našli u situacijama kada prioritetizujemo skupe fitness časove ili dijete umesto da provodimo vreme sa voljenima. Čak i kućni treninzi, iako efikasni, mogu zameniti važne međuljudske interakcije.
Nije poenta u tome da je “wellness” životni stil potpun. Kvalitetno provedeno vreme u društvu je jednako važno kao i fizičko zdravlje kroz ishranu i vežbanje. Ako ste fokusirani isključivo na održavanje fizičke forme, a zanemarite uspješne odrasle odnose, gubite iz vida bitne aspekte svog zdravlja. U tom smislu, rituali poput zajedničkog obroka, proslave s prijateljima ili čak i ležerno okupljanje s porodicom mogu imati izuzetnu vrednost za naše mentalno i fizičko blagostanje.
Što se više pazimo na svoje odnose, veće su šanse da doživimo istinsko zdravlje. Možda je vreme da se malo više opustimo, uživamo u usputnom piću sa prijateljima ili provedemo više vremena smejuci se i razgovarajući, znajući da ove aktivnosti mogu doneti više koristi našem zdravlju nego bilo koji trening ili dijeta.

Upoznajte autora
Josie Santi, stariji urednik wellnessa i domaćin podcasta
Josie je urednica i spisateljica za The Everygirl od 2017. godine i postala je certificirani holistički zdravstveni trener 2020. godine. Kao stariji urednik wellnessa, ona nadgleda, piše i uređuje wellness sadržaj, kao i izvješća o wellness trendovima i intervjuira vodeće stručnjake u industriji. Slušajte Josie na Podcast Everygirl.