Jay-Z i Tužba za Klevetu: Što se događa?
UPOZORENJE: Ovaj članak uključuje račune i slike seksualnog nasilja i može biti uznemirujući za neke čitatelje. Resursi za podršku navedeni su na kraju ovog članka.
Tužba i optužbe
Poznati hip-hop izvođač Jay-Z, čije je pravo ime Shawn Carter, nedavno je podnio tužbu za klevetu protiv žene iz Alabame, poznate kao Jane Doe. Ova tužba dolazi kao odgovor na ranije optužbe koje je Jane Doe iznijela protiv njega i Seana ‘Diddy’ Combs-a, tvrdeći da su je obojica silovala kada je imala samo 13 godina. Tužba, koja je podnesena 3. ožujka, također se referira na odvjetnike Jane Doe, Tonyja Buzbeea i Davida Fortneyja, koje Carter optužuje za pokušaj iznude.
Odbačena tužba
Važno je napomenuti da je žalba koju je Jane Doe podnijela odbačena još u veljači. Ova odluka označava da se ista tužba više ne može ponovo podnijeti. U svojim navodima, žena je tvrdila da su se incidenti dogodili na MTV Video Music Awards Afterparty 2000. godine. Njene optužbe donijele su značajnu pažnju, no kako stvari stoje, ni Jay-Z ni Diddy nisu priznali krivicu, a obojica su odlučila boriti se protiv navoda koje su protiv njih iznesene.
Prijeteći tonovi i iznuda
Carterova tužba navodi da su optuženici znali da su njihove tvrdnje lažne te da su bili motivirani pohlepom. Također se tvrdi da je Jane Doe, u razgovoru s predstavnicima Cartera, priznala da su optužbe bile izmišljene i da ju je odvjetnik Tony Buzbee “gurnuo” da nastavi s “lažnom pričom” kako bi iznudila novac.
Reakcije pravnih zastupnika
U izjavi za Washington Post, odvjetnik Buzbee reagirao je na tužbu tvrdnjom da su citati pripisani optuženici u Carterovoj tužbi “sastavljeni” te da su se „razgovarali s nekim tko nije Jane Doe“. Buzbee je dodatno istaknuo da se njegov klijent suočava s nepoštenim napadima, tvrdeći da je tužba još jedan pokušaj zastrašivanja i maltretiranja Jane Doe, koja se suočila s “neozbiljnim slučajevima”.
Povlačenje optužbe i posljedice
Jane Doe je u veljači dobrovoljno povukla svoju tužbu, što znači da je ona odbačena bez mogućnosti ponovnog pokretanja procesa. Ova situacija izazvala je mješavinu reakcija u javnosti i među medijima, jer duboko ukorijenjene teme nasilja i seksualnog zlostavljanja nastavljaju otvarati važna pitanja o vjerodostojnosti, pravdi i načinu na koji se takvi slučajevi tretiraju unutar društva.
Resursi za podršku
AFEM nudi povjerljivu uslugu podrške svima koji su pogođeni seksualnim uznemiravanjem u industriji elektroničke glazbe. Ova usluga osigurava stručne savjete i podršku žrtvama. Ukoliko potrebujete pomoć, možete kontaktirati putem broja 0800 030 5182 (izvan Velike Britanije: +44 800 030 5182) gdje će vas obučeni stručnjaci slušati i pružati podršku.
(Preko Washington Post)
Gemma Ross je pomoćnica urednica MixMaga, slijedite je na Cvrkut