Japan uzima zdravlje ozbiljno, toliko da imaju zakon koji regulira veličine struka!
Japan je poznat po dugom životnom vijeku, zdravom načinu života i niskim stopama pretilosti. Ali jeste li znali da su to postigli donošenjem zakona? Ovaj zakon, koji se često naziva “zakon o metabu”, uveden je u borbu protiv pretilosti i promicanje javnog zdravlja.
Što je Metabo zakon?
Također pročitajte: Top 7 savjeta za fitness i prehranu za muškarce koji žele živjeti duže
Metabo zakon uveden je 2008. godine kao dio napora Japana na smanjenju zdravstvenih rizika povezanih s pretilošću, poput dijabetesa i srčanih bolesti. Prema ovom zakonu, tvrtke i lokalne samouprave dužni su mjeriti struka građana u dobi od 40 do 74 godine u sklopu godišnjih zdravstvenih pregleda. Ako struktura struka premašuje ograničenja vlade od 33,5 inča za muškarce i 35,4 inča za žene, od njih će se možda tražiti da se podvrgnu programima savjetovanja i intervencije kako bi poboljšali svoje zdravlje.
Međutim, zakon ne nameće novčane kazne ili kaznene prijave pojedincima zbog prekomjerne težine. Umjesto toga, kažnjava tvrtke i lokalne samouprave ako previše njihovih zaposlenika ili stanovnika premaši ograničenja struka. Poslodavci se potiču da promoviraju zdraviji način života među svojim radnicima kako bi izbjegli financijske kazne.
Zašto je uveden ovaj zakon?
Vlada je doživjela rastući trend životnih bolesti zbog loše prehrane i sjedećih navika, što je dovelo do stvaranja zakona o metabu kako bi se smanjio rizik od bolesti povezanih s pretilošću poput dijabetesa, srčanih bolesti i visokog krvnog tlaka. Zakon također potiče pojedince da usvoje zdravije navike, uključujući bolju prehranu i redovito vježbanje, čime bi se smanjili troškovi zdravstvene zaštite povezane s liječenjem kroničnih bolesti povezanih s pretilošću.
Znači li to da možete biti uhićeni zbog prekomjerne težine?
Ne, Japan ne uhićuje niti fine pojedince zbog prekomjerne težine. Metabo zakon je preventivna zdravstvena mjera, a ne stroga pravna kazna. Njegov je cilj smanjiti stope pretilosti putem obrazovanja i promjena načina života, a ne kažnjavati ljude za njihovu tjelesnu veličinu.
To je potrebno vježbati na poslu!
Također pročitajte: 5 ozbiljnih zdravstvenih problema koji dolaze od previše sjedenja
Budući da Japan ima najbrže starenje stanovništva na svijetu, mnoge japanske tvrtke potiču i provode pauze vježbanja u nadi da će svoje zaposlenike održavati zdravima i produktivnima. Vlada također želi preuzeti ovu vježbu u njihov kampus kako bi građani održali zdravim jer je sve veći broj umirovljenika sa zdravstvenim pitanjima ozbiljna briga u Japanu.
Od uvođenja zakona, stope pretilosti u Japanu ostale su među najnižima na svijetu. Dok je 10,5% muškaraca i 14,5% žena u SAD-u pretilo, u Japanu skoro ne postoji pretilost među starijim osobama: samo 0,9% japanskih muškaraca i 2,3% japanskih žena su pretili. Iako je teško utvrditi je li sam zakon odgovoran za to, sigurno je pridonio jačoj kulturi javnog zdravstva i svijesti o rizicima vezanim za pretilost.
Iako je kontroverzan, zakon je pomogao u jačanju reputacije Japana kao jedne od najzdravijih zemalja na svijetu. Bi li sličan zakon djelovao u Nigeriji?
Također pročitajte: Nigerija ima najkraći životni vijek na svijetu – zašto ljudi umiru mladi?