Transformacija u upravljanju opskrbom: utjecaj tehnologije na budućnost nabave
Organizacije koje se bave upravljanjem opskrbom suočavaju se s brzim promjenama i izazovima, a tehnologija postaje ključni faktor u oblikovanju budućnosti ovog područja. Prema istraživanju Hackett grupe pod nazivom “2025. Ključni prioriteti nabave”, jasno je da tehnologija ne samo da mijenja način poslovanja, već i uvjete ulaganja i procese unutar organizacija.
Chris Sawchuk, glavni i globalni savjetodavni stručnjak za nabavu, ističe kako su istraživanja pokazala da se trendovi i prioriteti u sektoru nabave neprestano mijenjaju. Sawchuk je tijekom webinara koji je održan prošlog tjedna s Institutom za upravljanje opskrbom (ISM) rekao: “Nešto što smo započeli prije nekoliko godina pokušavalo je bolje razumjeti usvajanje tehnologije – i vrste tehnologije – i gdje uložiti dok se radujemo.”
Važnost usvajanja tehnologije
Hackett grupa se usredotočila na nekoliko ključnih čimbenika vezanih za usvajanje tehnologije u organizacijama. Prvo, istraživali su gdje se organizacije nalaze u procesu implementacije tehnologije. Također, pokušali su steći uvid u potencijal umjetne inteligencije (AI) i generativnog AI u sektoru upravljanja opskrbom.
Osim toga, istraživanje je analiziralo operativne modele nabave, koji uključuju tehnologiju, ljudski kapital, dostupne informacije i procese, organizacijsku strukturu te upravljanje. U tom kontekstu, posebna pažnja posvećena je centrima izvrsnosti unutar organizacija i njihovoj budućoj ulozi.
Trendovi i prioriteti u nabavi
Jedan od ključnih nalaza studije je da digitalne tehnologije i umjetna inteligencija imaju najveći potencijal za transformaciju organizacija. Sawchuk navodi: “Nije iznenađujuće, gornje područje oko digitalnih tehnologija. Odmah iza toga je umjetna inteligencija.”
Na trećem mjestu po važnosti nalaze se vještine i talent, dok se četvrta najznačajnija područja odnose na podatke i uvide koji se mogu izvući iz njih. U tom smislu, vještine koje ljudi trebaju posjedovati kako bi se uspješno suočili s AI tehnologijama stalno se mijenjaju.
Cyber-sigurnost kao najmanje prioritetno područje
Međutim, zanimljivo je da su neka područja, poput cyber-sigurnosti, zabilježena kao najmanje transformacijska. Sawchuk ističe kako ova područja ne privlače istu razinu pažnje i ulaganja kao što to čine digitalne tehnologije i vještine vezane uz AI.
Glavni prioriteti organizacija
U istraživanju su sudionici identificirali glavne prioritete koje njihove organizacije smatraju ključnima. Kontinuitet opskrbe bio je najvažniji prioritet, a slijedilo je smanjenje troškova potrošnje. Inflacija i izazovi u različitim geografskim područjima igraju značajnu ulogu u oblikovanju ovih prioriteta.
Postoje i drugi značajni čimbenici, uključujući pritiske na poboljšanje marži i izazove povezanih s povećanjem prihoda. Transformacija operativnog modela upravljanja opskrbom postala je ključni prioritet, naglašavajući potrebu za prilagodbom promjenjivim tehnologijama poput generativnog AI i prediktivnog AI.
Prioriteti za 2023. godinu
Među prvim deset prioritetima organizacija za 2023. godinu, uz borbu protiv inflacije, digitalnu transformaciju i ulogu strateškog savjetnika, ističu se i ugradnja održivosti, poboljšanje analitike te ojačavanje odnosa s dobavljačima.
Za one koji žele dublje razumjeti tu problematiku, Sawchuk će predstaviti sjedenje pod nazivom “Studija ključnih prioriteta CPO-a” tijekom godišnje konferencije ISM World 2025, koja se održava od 1. do 3. lipnja u Orlandu, Florida.
Ako vas zanima više informacija, posjetite Stranica konferencije na web stranici ISM -a.