Joga i Zdravlje: Kako Mogu Pomoći u Borbi protiv Parkinsonove Bolesti
Parkinsonova bolest je neurološki poremećaj koji najčešće pogađa starije osobe, posebno one iznad 50 godina. Ovo stanje utječe na motoriku, ravnotežu i opću koordinaciju, a simptomi uključuju drhtanje, ukočenost i usporenost pokreta. Međutim, kako ističu stručnjaci, fizička aktivnost i zdrave životne navike mogu značajno smanjiti rizik od razvoja ove bolesti.
Utjecaj Zdravog Načina Života
Na nedavnom seminaru povodom Svjetskog dana Parkinsonove bolesti, organiziranom od strane Odjela za neurologiju na Institutu za medicinske znanosti Ram Manohar Lohia (RMLIMS), stručnjaci su naglasili važnost održavanja zdravih navika. Profesor Dinkar Kulshreshtha je objasnio kako pravilna kondicijska rutina i zdrave životne navike mogu pomoći u sprječavanju Parkinsonove bolesti. On je istaknuo da su rani znakovi bolesti često zanemareni i da je ključno educirati javnost o simptomima.
Joga kao Alat za Prevenciju
Jedan od najzanimljivijih aspekata seminara bila je prezentacija koju je vodio Yoga Acharya Om Narayan Awasthi. On je pokazao kako joga može biti korisna za starije osobe, ne samo kao oblik vježbe, već i kao sredstvo za poboljšanje mentalnog zdravlja. "Joga je najbolja kondicijska rutina koju pacijenti s Parkinsonovom bolesti mogu pratiti. I ne samo to, doprinosi prevenciji bolesti, posebno nakon 50. godine", izjavio je Awasthi.
Prikazane su različite asane koje pomažu u održavanju pokretljivosti, ravnoteže i snage, što može biti ključno u sprječavanju simptoma Parkinsonove bolesti. Joga pomaže u poboljšanju cirkulacije, smanjenju stresa i poboljšanju mentalne jasnoće, što su sve važne komponente u borbi protiv ove bolesti.
Mitovi o Parkinsonovoj Bolesti
Dodatni profesor Abdul Qavi na seminaru je obranio uobičajene mitove o Parkinsonovoj bolesti. Naglasio je da drhtanje i usporavanje pokreta ne smiju biti zanemareni i da je važno potražiti stručnu pomoć kada se pojave ti simptomi. Svi prisutni su bili podučeni o trenutnim mogućnostima liječenja koje obuhvaćaju lijekove, fizikalnu terapiju i alternativne metode poput joge.
Oralna Higijena i Parkinsonova Bolest
Osim fizičkog i mentalnog zdravlja, važnost oralne higijene kod pacijenata s Parkinsonovom bolešću također je spomenuta. Profesorica Shelly Mahajan iz Odjela za stomatologiju istaknula je povezanost između loše oralne higijene i povećanog rizika od infekcija kod Parkinsonovih pacijenata. Redovite stomatološke provere i održavanje oralne higijene moći će dodatno poboljšati kvalitetu života pacijenata.
Zaključak
Medicinski stručnjaci se slažu da je edukacija o Parkinsonovoj bolesti od ključne važnosti. Razvoj svijesti o ovoj bolesti, njenim simptomima i mogućnostima prevencije može značajno utjecati na kvalitetu života oboljelih. Uključivanje joge i drugih oblika tjelesne aktivnosti u dnevnu rutinu starijih osoba može pružiti mnoge prednosti, čime se ne samo poboljšava fizičko zdravlje, već i psihološko blagostanje.