Kako održati mozak zdravim: Preporuke Nacionalne zdravstvene službe Ukrajine
Nacionalna zdravstvena služba Ukrajine diseminirala je niz preporuka za očuvanje zdravlja mozga, naglašavajući važnost aktivnog načina života i adekvatnog sna. Mozak, kao kontrolno središte cijelog tijela, ima ključnu ulogu u regulaciji mnogih fizioloških procesa, uključujući funkcije srca i pluća, pamćenje, osjetila, a posebno i naše razmišljanje i govor.
Mozak je kontrolno središte cijelog tijela, jer kontrolira organe poput srca i pluća. Mozak također regulira rad unutarnjih organa, pamćenja, osjetila i odgovoran je za naše razmišljanje i govor
Redoviti pregledi i praćenje zdravlja
Prvo i osnovno, važno je redovito se savjetovati s obiteljskim liječnikom radi preventivnih pregleda. Provjera razine krvnog tlaka, šećera i kolesterola u krvi može značajno doprinijeti očuvanju zdravlja. Ove zdravstvene provjere ključne su za rano otkrivanje potencijalnih problema i sprečavanje ozbiljnijih oboljenja.
Aktivan način života
Osim redovitih liječničkih pregleda, Nacionalna zdravstvena služba preporučuje vođenje aktivnog načina života. Fizička aktivnost igra presudnu ulogu u održavanju mentalnog i fizičkog zdravlja. Preporučuje se:
- Izvođenje fizičkih vježbi nekoliko puta tjedno, u trajanju od 30 do 60 minuta;
Pravilni obrasci spavanja
Kvaliteta sna izravno utječe na funkciju mozga. Preporučuje se pridržavati se rasporeda spavanja i osigurati 7 do 9 sati sna svake noći. Ustanovite routine odlaska na spavanje i buđenja u isto vrijeme svakog dana kako biste poboljšali kvalitetu sna. Dobar san doprinosi boljoj koncentraciji, pamćenju i emocionalnoj stabilnosti.
Zdrav način prehrane
Pravilna prehrana također je ključna za održavanje zdravlja mozga. Važno je pridržavati se uravnotežene prehrane koja uključuje:
- Proteine, masti i ugljikohidrate;
- Izbjegavanje pržene hrane, alkohola i pušenja.
Trening mozga
Održavanje zdravog mozga ne odnosi se samo na fizičko zdravlje, već i na mentalnu aktivnost. Kontinuirano treniranje mozga ključno je za njegovo optimalno funkcioniranje. Aktivnosti kao što su čitanje, učenje stranih jezika i rješavanje zagonetki mogu značajno poboljšati mentalne sposobnosti i kognitivne funkcije.
Pozitivno razmišljanje i emocionalna dobrobit
Nikada ne treba podcijeniti snagu pozitivnog razmišljanja. Usmjeravanje na dobre emocije i osjećaje zahvalnosti može promijeniti način na koji percipiramo stresne situacije, pridonoseći boljem raspoloženju i cjelokupnom psihološkom zdravlju.
Svjetski dan spavanja
Danas, 14. ožujka, svijet slavi Svjetski dan spavanja. Spavanje je jedan od tri ključna stupa zdravlja, uz pravilnu prehranu i tjelesnu aktivnost. Na ovaj dan međunarodne medicinske organizacije podsjećaju na problem nedostatka sna i nesanice te pozivaju na zdraviji način života.