Neobična prijava droge: Kokain skriven u invalidskim kolicima
U jednom od najneobičnijih slučajeva krijumčarenja droge, 56-godišnji muškarac iz Portugala, Casimiro de Lemos Francisco, optužen je za krijumčarenje kokaina koji je bio skriven unutar električnih invalidskih kolica. Ova otkrića dogodila su se na aerodromu Manchester 30. ožujka, kada su službenici graničnih snaga započeli s provjerom putnika koji su doputovali iz Bridgetowna na Barbadosu.
Prikladno mjesto za skrivanje
Krijumčarenje droga u invalidskim kolicima predstavlja iznimnu inovaciju krijumčara koji koriste sve dostupne mogućnosti kako bi izbjegli otkrivanje. U ovom slučaju, gotovo milijun funti vrijedni kokain bio je skriven unutar sjedala i naslona invalidskih kolica, a koje je de Lemos Francisco koristio tijekom putovanja. Kroz skeniranje, sigurnosne snage su otkrile ukupno 11 paketa težine oko 12 kilograma, pakiranih u smeđim ciglama zamotanim u vrpcu.
Osuda i reakcija vlasti
Optužba protiv de Lemos Franciska uslijedila je nakon otkrića, a njegove će se optužbe čuti na sudu u Salfordu 1. travnja, dok će sljedeće ročište biti zakazano za 6. svibnja na Manchester Crown Courtu. Ova situacija ponovo potvrđuje tvrdnje višeg istražitelja Nacionalne agencije za kriminal (NCA), Charlesa Leeja, koji je istaknuo kako krijumčarske skupine sve više koriste inovativne metode prikrivanja.
S obzirom na sveprisutnu prijetnju koju predstavljaju droge klase A, NCA aktivno surađuje s domaćim i međunarodnim partnerima kako bi se borila protiv ovih aktivnosti i zaštitila javnost.
Trendovi u krijumčarenju
Otkriće kokaina u invalidskim kolicima nije izolirani slučaj. Ova situacija dolazi nakon nekoliko drugih neobičnih zapljena u proteklim godinama kada su krijumčari dolazili na veoma kreativne ideje za transport droga. Na primjer, prošle godine u Southamptonu otkriveno je oko 5,7 tona kokaina, skrivenog među pošiljkama banane, što se pokazalo kao "najveći" zapljena droga klase A u Velikoj Britaniji.
Utjecaj na javnost
Ova otkrića ne samo da ukazuju na kreativnost krijumčarskih organizacija, već i na rastuću prijetnju koju droge predstavljaju za društvo. Prema procjenama, količina kokaina koju su vlasti zaplijenile u Southamptonu bila bi dovoljno velika da opskrbi svaki muškarac, žena i dijete u Velikoj Britaniji čak dva puta, što naglašava ozbiljnost problema s drogama u ovoj regiji.
Kako se kriminalne organizacije razvijaju i prilagođavaju, važno je da sigurnosne agencije budu jednako proaktivne u svojim metodama suzbijanja. S obzirom na izvanredne izazove s kojima se suočavaju, vjerojatno ćemo u budućnosti svjedočiti još neobičnijim metodama krijumčarenja, što će dodatno testirati učinkovitost postojećih sigurnosnih mjera.