Zabrana tehnologije prepoznavanja lica u školama Kolorada
Uvod u problematiku
U posljednje vrijeme tema tehnologije prepoznavanja lica u školama sve više dolazi u fokus javne rasprave. Kolorado zakonodavci nastoje dodatno regulirati upotrebu ove tehnologije u obrazovnim institucijama, s ciljem povećanja sigurnosti učenika dok se istovremeno bore protiv potencijalnog narušavanja privatnosti. U tom kontekstu, prijedlog zakona Senata 143 usmjerava se na dva ključna cilja: proširenje zabrane upotrebe tehnologije prepoznavanja lica i postavljanje zaštitnih mjera u školskim okruzima gdje se tehnologija već koristi.
Trenutni zakonski okvir
Prema trenutnom zakonodavstvu, škole u Koloradu ne mogu sklopiti ugovore s dobavljačima za usluge prepoznavanja lica, osim ako je ugovor ustanovljen prije 10. kolovoza 2022. godine. Ova odluka je postavljena u kontekstu zabrinutosti oko privatnosti i sigurnosti podataka učenika. Međutim, široko dostupni potrošački proizvodi, poput pametnih telefona, nisu obuhvaćeni ovom zabranom.
Rasprava o sigurnosti i privatnosti
Prijedlog zakona Senata 143 naglašava potrebu za raspravom o prednostima i nedostacima tehnologije prepoznavanja lica. Dok se neki zakonodavci i predstavnici obrazovanja zalažu za upotrebu ove tehnologije kao načina za povećanje sigurnosti učenika, mnogi se protive zbog bojazni od narušavanja privatnosti. Državna izaslanica Lindsey Daugherty iz Arvade istaknula je kako se nastoji pronaći ravnoteža između korištenja tehnologije za sigurnost i zaštite biometrijskih podataka učenika.
Tehnološka rješenja u školama
Zanimljivo je da više od 12 školskih okruga u Koloradu trenutno koristi tehnologiju prepoznavanja lica, a neki sponzori zakona rade na uvođenju ograničenja za njezinu upotrebu. Greg Miller, izvršni direktor tehnologije u Cheyenne Mountain School District, svjedoči o učinkovitosti tehnologije u pronalaženju učenika koji su napustili školsku zgradu, ističući da je u nekim slučajevima softver omogućio brzo pronalaženje učenika koji su skloni bježanju.
Izvještaji iz škola
Michelle Bourgeois, glavna tehnološka direktorica u St. Vrain Valley, također naglašava prednosti tehnologije, tvrdeći da ona može smanjiti vrijeme potrebno za identificiranje osoba s sati na nekoliko minuta. Važno je napomenuti da su se škole obvezale da tehnologiju neće koristiti za profiliranje učenika ili zlostavljanje njihovih prava.
Pritisci i zabrinutosti javnosti
Nasuprot pozitivnim učincima, mnoge organizacije i pojedinci izražavaju zabrinutost zbog privatnosti učenika. ACLU Kolorado stavlja naglasak na rizike povezane s prepoznavanjem lica, afirmirajući potrebu za sveobuhvatnom zabranom u cijeloj državi. Anaya Robinson iz ACLU-a upozorava na opasnosti koje dolaze s ovakvim tehnologijama, naglašavajući kako lako mogu prijeći granicu između legalne i ilegalne upotrebe.
Prijedlozi za izmjene zakona
Prijedlog zakona senata usvojen je u Senatskom odboru za obrazovanje s vrlo tijesnom većinom, a planiraju se daljnje izmjene i prilagodbe na temelju povratnih informacija predsjednika školskih okruga. Ovo bi moglo uključivati konkretna pravila o tome kada se tehnologija može aktivirati, primjerice u hitnim situacijama ili po zahtjevu tijela za provedbu zakona.
Potencijalne posljedice
Učitelji i predstavnici obrazovanja također izražavaju zabrinutost oko mogućih učinaka ovakve tehnologije na dinamiku u školama. Angie Anderson, učiteljica društvenih studija iz Jeffco javnih škola, naglašava kako bi tehnologija mogla stvoriti osjećaj nepoverenja među učenicima i učiteljima, što je nepoželjno u obrazovnom okruženju.
Zaključak
S obzirom na složenost i osjetljivost pitanja privatnosti i sigurnosti, debate o tehnologiji prepoznavanja lica u školama Kolorada tek počinju. Predlog zakona Senata 143 označava početak pokušaja postizanja ravnoteže koja će zadovoljiti potrebe sigurnosti, uz istovremeno očuvanje privatnosti učenika.