Microsoft Audio Bug: Što trebate znati o novim problemima sa zvukom u Windowsu
Što se događa?
Microsoft je potvrdio postojanje ozbiljnog audio buga u sustavima Windows 11 i Windows 10, koji utječe na širok spektar korisnika. Ova greška dovela je do potpunog gubitka zvuka na računalima, što predstavlja značajan problem za one koji se oslanjaju na zvuk u svom radu ili zabavi. Greška se prvenstveno pojavila nakon instalacije kumulativnih ažuriranja koja su objavljena u siječnju 2025. godine, a pogodila je svaki korisnik koji koristi USB audio DAC (digitalno-analogni pretvarač).
Tko je pogođen?
Buga su pogođeni korisnici svih verzija sustava Windows 11, uključujući najnoviju verziju 24H2, kao i starije verzije 23H2 i 22H2. Također, korisnici sustava Windows 10 nisu izuzeti, što ovaj problem čini izuzetno raširenim. Ova situacija izaziva zabrinutost, s obzirom na to da se korisnici nalaze u teškoj poziciji bez zvuka na svojim uređajima, što može utjecati na profesionalne i osobne aktivnosti.
Kako je dospjelo u žižu javnosti?
Prvi znaci problema primijećeni su kada su neki korisnici iskusili nagli gubitak zvuka odmah nakon instalacije siječanjskog ažuriranja. Tehnički portali, uključujući Windows Najnoviji, zaprimili su više izvještaja o ovom problemu, što je potaknulo Microsoft da ga prizna i izda službenu izjavu. Prema nekim informacijama, problem je posebno naglašen kod korisnika koji koriste USB 1.0 DAC-ove, ali greška se može pojaviti i kod drugih korisnika koji su ažurirali svoje sustave.
Rješenja koja se nude
Nažalost, trenutno ne postoji efikasno rješenje za ovaj problem. Microsoft je savjetovao korisnike koji koriste vanjske DAC-ove da ih isključe i koriste audio uređaje koji su direktno povezani s računalom. Ovo je privremeno rješenje i može predstavljati značajnu nelagodu za mnoge korisnike, posebno one koji su navikli na korištenje DAC-ova za poboljšanje audio kvalitete.
Microsoftovo obećanje
Iako ne postoji trenutno rješenje, Microsoft je naglasio da rade na ispravci greške i obećali su ažuriranje u nadolazećim izdanjima. Ipak, mnogi korisnici su skeptični s obzirom na to koliko dugo će trajati dok se ne ponudi siguran popravak. Ova situacija dodatno pojačava zabrinutost korisnika Windows 11 zbog čestih problema koji prate najnovija ažuriranja.
Utjecaj na korisnike
Ova situacija izaziva frustracije među korisnicima, posebno među igračima i profesionalcima koji se oslanjaju na audio funkcionalnost za rad ili zabavu. Gubitak zvuka može ozbiljno utjecati na performanse tijekom rada, pa čak i na iskustvo korištenja video igara, što dovodi do još veće frustracije.
Analiza problema
Ono što čini ovu situaciju još neobičnijom je stabilnost prošlih verzija Windowsa. Uobičajeno, ažuriranja bi trebala donijeti poboljšanja i ispravke, a ne nove probleme koji utječu na funkcionalnost sustava. To sugerira da je moguće postojanje dubljih tehničkih problema u operativnom sustavu koji su se manifestirali kroz ovu audio grešku.
Uzimajući u obzir sve aspekte, korisnici se nalaze u neugodnoj situaciji, čekajući rješenja od Microsofta, dok se nadaju da će ovaj problem uskoro biti riješen.