Učionica DJ-a na MIT-u: Spoj Tehnologije, Umjetnosti i Kulture
U učionici na trećem katu laboratorija MIT Media, atmosféra je tiha, ali ispunjena očekivanjem. Disk džokej postavlja svoj instrument, ali ne radi se o običnom koncertu. Ovdje se odvija putovanje kroz povijest muzike, tehnologije i kulturnog izražavanja. Na kraju konferencijskog stola, gramofoni i mikser nalaze se spremni za akciju dok se studenti pripremaju za razred pod nazivom CMS.303/803/21M.365 – povijest DJ-a, tehnika i tehnologija.
Vođenje Razreda: Philip Tan
Razred vodi Philip Tan, znanstvenik iz MIT Game Laba i strastveni DJ. Tan nije samo instruktor; on je i kreator igara, koji istražuje spoj između tehnologije i umetnosti. Njegova ljubav prema DJ-ingu započela je početkom 1990-ih u Singapuru, kada mu je prijatelj predstavio ovu kulturu. Od tada, strast ga je dovela na MIT, gdje je od 1998. godine podučavao studente klasičnim tehnikama DJ-anja.
Tan ističe kako je DJ’ing više od puštanja muzike; radi se o stvaranju programa koji će angažirati publiku i pružiti jedinstveno iskustvo. Njegova sposobnost da spoji zadovoljstvo s tehničkim znanjem učinio je ovaj razred popularnim među studentima.
Osnove DJ’ing-a i Istraživanje Plesnih Scena
U razredu, studenti se upuštaju u temeljne prakse potrebne za live miješanje, ali to nije jedini fokus. Tan potiče studente da istražuju razne plesne scene širom svijeta, analizirajući njihovu evoluciju kroz istoriju. Njihovi zadaci uključuju pisanje istraživačkih radova i kreiranje mix traka koje reflektiraju njihovo razumevanje razvoja plesne muzike i DJ tehnologije.
Jedna od studentica, Madeline Leano, naglašava kako ovaj razred nije samo prilika za učenje DJ tehnika, već i način razumijevanja kako se teorija povezuje s praktičnom primenom. Lekcije o fizičkim principima zvuka i elektrotehnike ugrađuju se u kontekst DJ’ing-a, čineći ovaj tečaj prepoznatljivim spojem umetnosti i akademskog znanja.
Evolucija Alata i Kulturni Kontekst
Tan prolazi kroz evoluciju alata za DJ’ing, objašnjavajući kako su se alati i tehnike razvijali s promenama u kulturi i tehnologiji. Uči studente kako su razlike u opremi za disko i hip-hop oblikovale zvukove koje su DJ-evi stvarali. Ova analiza ne obuhvaća samo tehniku, već i sociološke aspekte, govoreći o važnosti klupske kulture kao sigurnih prostora za marginalizovane zajednice.
Prakticiranje Tehnika i Razvijanje Samopouzdanja
Kraj svakog razreda u ovoj učionici donosi uzbuđenje dok se studenti smještaju iza gramofona. Tan ih navodi kroz procese miješanja, podučavajući ih kako da usklade ritmove i osjećaj publike. "Ne tražim da studenti postanu stručni u ogrebtanju,” kaže on, “već da prouče muziku, analiziraju njenu istoriju i razviju nove veštine."
Ova praktična iskustva pomažu studentima da steknu samopouzdanje dok uče kako efikasno upravljati glazbom. Leano ističe važnost interakcije u razredu, gde Tan koristi svoj pristup kako bi angažovao studente, učinivši ih aktivnim učesnicima u procesu.
Strast i Znanje
Tanova predanost i strast za učenjem čine ga jednim od omiljenih instruktora na MIT-u. Njegova sposobnost da poveže tehniku i istorijski kontekst čini lekcije relevantnijim i zanimljivijim studentima. On razumije kompleksnost DJ’ing-a i koristiti svoj pristup da edukuje buduće generacije u ovoj kreativnoj i tehničkoj oblasti.
Učionica na MIT-u nije samo mesto gde se uči o muzici; to je prostor gde se oblikuje budućnost DJ’ing-a, istražuju i razvijaju nove ideje, dok se u isto vreme čuva i poštuje bogata istorija i kultura koja stoji iza ovih umetničkih izraza.