Potrošnja peradi i rizik od raka: Nova istraživanja
Nedavna istraživanja donijela su iznenađujuće nalaze koji povezuju redovitu konzumaciju peradi, posebno piletine, s povećanim rizikom od gastrointestinalnih karcinoma i smrtnosti od svih uzroka. Ovi rezultati izazivaju zabrinutost među potrošačima i postavljaju pitanje – je li piletina zaista tako zdrav izbor?
Istraživanje i ključni nalazi
Studija provedena u južnoj Italiji pokazala je da jedenje više od 300 grama peradi tjedno može uzrokovati 27% veći rizik od smrtnosti u usporedbi s onima koji konzumiraju umjerene količine. Također, povećanje rizika od gastrointestinalnih karcinoma zabilježeno je kod muškaraca, gdje se rizik povećao za 2,6%. U ovoj studiji, koja je objavljena u časopisu Hranjivi sastojci, promovira se oprez u vezi s trenutnim prehrambenim smjernicama koje perad smatraju zdravim izborom.
Prehrambene smjernice i pitanje kvalitete
Nalazi ove studije u suprotnosti su s tradicionalnim uvjerenjima koja naglašavaju perad kao ključnu komponentu, osobito u Mediteranskoj prehrani. Međutim, stručnjaci kao što su Wael Harb i Kristin Kirkpatrick sugeriraju da povezanost između potrošnje peradi i rizika od raka nije dovoljna za donošenje konačnih zaključaka. Harb ističe da promatračka studija ne može dokazati uzročno-posljedičnu vezu, stoga je potrebno pristupiti s oprezom.
Utjecaj načina pripreme
Jedan od ključnih čimbenika koji bi mogli utjecati na rizik od raka je način pripreme peradi. Prženje ili kuhanje na visokim temperaturama može rezultirati stvaranjem kancerogenih spojeva poput heterocikličkih amina (HCA) i policikličkih aromatskih ugljikovodika (PAH). Ovi spojevi su također prisutni u crvenom mesu, što implicira da može biti važnije kako se meso priprema nego koju vrstu mesa konzumiramo.
Bijelo meso vs. crveno meso
Ova tema također otvara dugotrajnu raspravu o tome je li bijelo meso zdravije od crvenog mesa. Istraživanja pokazuju da obje vrste mogu imati slične učinke na razinu "lošeg" kolesterola u krvi. U trenutnoj studiji nije utvrđena specifična vrsta peradi koja bi bila odgovorna za rizik, te je potrebno više istraživanja kako bi se razjasnile razlike između različitih vrsta mesa.
Ograničenja studije
Iako su rezultati ove studije intrigantni, ona ima i svoja ograničenja. Na primjer, nije uzela u obzir specifične metode kuhanja i pripreme peradi, niti utjecaj fizičke aktivnosti na ukupnu smrtnost. Ograničenja uključuju i nedostatak podataka o upotrebi pesticida, antibiotika i hormona u industrijski uzgajanoj peradi.
Preporuke za potrošače
Uprkos novim saznanjima, stručnjaci savjetuju da ne treba radikalno mijenjati uvriježene prehrambene navike premda je važno voditi računa o kvaliteti hrane i načinu pripreme. Preporuke i dalje sugeriraju umjerenu konzumaciju peradi, posebno ako je riječ o neprocesiranim varijantama koje se kuhaju na zdraviji način.
Za one koji imaju specifične zdravstvene probleme ili obiteljsku povijest raka, možda bi bilo preporučljivo smanjiti unos peradi i povećati unos ribe i biljnih proteina.
Zaključne misli
Sve ove informacije dokazuju koliko su prehrambene navike složene i koliko je važno imati sveobuhvatan pristup zdravlju. Suvremena istraživanja i dalje će nas usmjeravati u razumijevanju poveznica između prehrane i zdravlja, ali mudro je uvijek konzultirati se s nutricionistima ili liječnicima prije donošenja drastičnih promjena u prehrambenim navikama.