Zdravlje mozga: Utjecaj prehrane na naše kognitivne funkcije
Zdravlje mozga je tema koja zadnjih godina privlači sve veću pažnju. Uistinu, naš mozak je središnji dio našeg tijela i ključan je za gotovo svaku radnju koju izvodimo. Iz tog razloga, različiti čimbenici poput hrane, tjelesne aktivnosti, sna i razine stresa igraju bitnu ulogu u održavanju zdravlja mozga. Recentna istraživanja sugeriraju da moglo bi postojeće promjene u prehrani koje će pozitivno utjecati na naš mozak, no postoje i one koje mu mogu naškoditi.
Utjecaj mesne prehrane na zdravlje mozga
Jedno od istraživanja koje se fokusiralo na prehranu i zdravlje mozga provedeno je u Brigham and Women’s Hospital u Bostonu. Istraživači su se usredotočili na utjecaje crvenog mesa i prerađenog crvenog mesa na kognitivne funkcije i rizik od demencije. Rezultati ovog istraživanja, objavljeni u stručnom časopisu Neurologija, razotkrivaju zanimljive i važne informacije.
Postavljanje studije
Studija se temelji na podacima iz dvije dugotrajne američke studije: Zdravstvenoj studiji medicinskih sestara (NHS), koja je počela 1976. godine, i Zdravstvenim radnicima (HPFS), započetom 1986. godine. NHLS je obuhvatio 121.700 žena, dok je HPFS uključivao 51.529 muškaraca. Sudionici su redovito bilježili svoju prehranu, a istraživači su klasificirali meso na prerađeno (slanina, kobasice, salama) i neobrađeno (govedina, svinjetina). Sudionici su bili podijeljeni prema učestalosti konzumacije mesa, što je omogućilo istraživačima da analiziraju učinke na demenciju i kognitivne funkcije.
Rezultati istraživanja
Rizik od demencije
Istraživanje je pokazalo da su sudionici koji su konzumirali visoke količine prerađenog crvenog mesa imali 13% veći rizik od razvoja demencije u usporedbi s onima koji su ga unosili u minimalnim količinama. Međutim, djelovanje neobrađenog crvenog mesa pokazalo se manje značajnim; nije zabilježen veći rizik od demencije kod onih koji su ga konzumirali.
Objektivno testiranje kognitivnih funkcija
Zanimljivo je da je istraživanje obuhvatilo i analize koje su se usredotočile na objektivnu kognitivnu funkciju kod starijih sudionika. Pokazalo se da su oni koji su redovito konzumirali prerađeno crveno meso brže gubili kognitivne sposobnosti, s bržim starenjem mozga, koji se očitovao kroz značajne smanjenje u globalnim kognitivnim funkcijama.
Subjektivno procjenjivanje kognitivnih funkcija
Osim objektivnih mjerenja, istraživači su analizirali subjektivna mišljenja sudionika o vlastitim kognitivnim sposobnostima. Oni koji su jeli veće količine prerađenog crvenog mesa imali su 14% veći rizik od procijenjenog opadanja kognitivnih funkcija, dok je kod konzumacije neobrađenog crvenog mesa taj rizik iznosio 16%.
Zamjena neprerađenim izvorima proteina
Jedna od najvažnijih stavki istraživanja bila je analiza zamjene. U studiji se ispitao utjecaj zamjene prerađenog crvenog mesa zdravijim proteinima, kao što su orašasti plodovi, riba i perad. Zamjena prerađenog crvenog mesa ribom bila je povezana sa smanjenjem rizika od demencije za čak 28%, dok je zamjena s orašastim plodovima smanjila rizik od demencije za 19%. Ove zamjene rezultirale su i smanjenjem godina kognitivnog starenja.
Kako promjene u prehrani mogu utjecati na zdravlje mozga
Ova istraživanja daju nam uvid u važnost odabira hrane koja konzumiramo. Prerađeno meso, koje obično sadrži visoke razine natrija i konzervansa, može imati štetne učinke na naše zdravlje, posebno kada je riječ o funkcioniranju mozga. S druge strane, uključivanje više ribe i orašastih plodova može pružiti korisne nutrijente kao što su omega-3 masne kiseline, koje su dokazano dobre za mozak.
Mogućnosti za poboljšanje prehrambenih navika
Za sve nas koji želimo poboljšati kognitivne funkcije, dobra vijest je da se promjene mogu postići jednostavno zamjenom mesa u našoj prehrani. Povrće, voće, orašasti plodovi i sjemenke ne samo da obogaćuju našu prehranu antioksidansima, već doprinose i općem zdravlju. Uključivanjem ovih namirnica možemo značajno poboljšati našu prehranu i, posljedično, zdravlje našeg mozga.
U konačnici, usredotočujući se na prehranu i izbore koje donosimo, možemo mnogo učiniti za naš mozak i njegovo zdravlje, a time i za kvalitetu našeg života. Promjene nisu uvijek lakše, ali male prilagodbe svakako mogu imati veliki utjecaj.