Inovacije na delu: ETIC i NASA-ina saradnja u stvaranju budućnosti
Zamršeni zahtevi tehnoloških patenata u vlasništvu NASA-e daju vrednost inovacijama koje ova agencija stvara. Na Centru za preduzetništvo i tehnološke inovacije Instituta za tehnologiju u New Yorku (ETIC), studenti inženjeri ne samo da dekodiraju te patente, već i izrađuju prototipove kako bi demonstrirali njihovu funkcionalnost. Ova saradnja kulminira javnim predstavljanjem rada studenata pred NASA-inom grupom za licenciranje patenata i grupom poduzetnika koji teže pokretanju vlastitih startupa.

Direktor ETIC-a Michael Nizich i dekan Babak D. Beheshti sa studentima koji su predstavili svoj rad.
NASA-ina inicijativa s ETIC-om
Kroz saradnju sa NASA-inom inicijativom za proširenje tehnologije (T2X) od 2021. godine, studenti ETIC-a godišnje razvijaju prototipove zasnovane na patentima koje im pruža NASA. Ovi prototipovi služe kao demonstracije potencijalne upotrebe patenata u nadi da će ih NASA kasnije licencirati poslovnoj zajednici.
U decembru, osam studenata iz ETIC-a demonstriralo je svoje inovacije na NASA Assistive Technologies Startup Summitu, događaju koji organizuje STEMComm Ventures, kompanija koja pomaže preduzetnicima u pretvaranju intelektualnog vlasništva u komercijalne proizvode.
Uticaj na zajednicu i nove ideje
Svi prototipovi razvijeni na summitu imaju potencijal da pomognu osobama sa poteškoćama u kretanju ili osjetilima. Babak D. Beheshti, dekan ETIC-a, naglašava važnost ove saradnje: “Ova partnerstva ne samo da podižu ugled naše institucije na globalnoj razini, već i osposobljavaju naše studente da predvode i inoviraju u dinamičnim poljima nauke i inženjerstva”.
Michael Nizich, direktor ETIC-a, dodaje kako su ciljevi konferencije uključivali objašnjenje prednosti postupka licenciranja patenata od NASA-e. Ova praksa omogućava poduzetnicima da razumiju način na koji se NASA-ini patenti mogu primeniti u stvarnom svetu.
Presentacija prototipova
Među studentima, isticali su se Brandon Castellano i Joanna Sroka, koji su predstavili svoje inovativne projekte. Castellano je radio kao vodeći projektant na PUMA-u, uređaju koji meri nivo kisika i ugljendioksida u realnom vremenu, a koji može predvideti rizik od hipoksije. “Uređaj može spasiti život”, ističe Castellano, objašnjavajući kako bi mogao pomoći pacijentima sa respiratornim problemima.
S druge strane, Sroka je radila na ZONE, tehnologiji koja koristi biofeedback za rehabilitaciju osoba s poteškoćama. Ova suradnja s NASA-om omogućava studentima da razviju praktične alate koji mogu pomoći ljudima u svakodnevnom životu.

Joanna Sroka
Poboljšanja i inovacije u isporuci
Kako se saradnja razvija, studenti ETIC-a su usavršili svoj sistem isporuke prototipova u tako zvano “pametno kućište”. Ova inovacija omogućava jednostavnije predstavljanje i korišćenje prototipova.
Godinama unazad, ETIC je izgradio reputaciju koja se temelji na kvaliteti i funkcionalnosti, a “pametno kućište” predstavlja dodatnu vrednost koja olakšava prezentaciju tehnologije. “Sva elektronika je deo pametnog kućišta, što znači da prototip može lako da se demonstrira bez dodatnih uređaja”, napominje Nizich.
Obrazovno partnerstvo i deljenje znanja
ETIC ne samo da osnažuje svoje studente kroz razvoj prototipova, već se i povezuje sa lokalnim srednjim školama kroz pilot program. Ova saradnja omogućava srednjoškolcima da dobiju praktično iskustvo kroz rad na projektima koje je razvila fakultetska ekipa.
U okviru ovog partnerstva, studenti srednjih škola sastavljaju pametno kućište i redovito se sastaju sa fakultetskim inženjerima, što doprinosi obostranom učenju i razmeni znanja. “Srednjoškolci stiču dragoceno iskustvo, dok naši studenti razvijaju veštine mentorstva”, objašnjava Nizich.

Tyler Hradek
Interdisciplinarna saradnja među studentima
ETIC-ov timski rad se zasniva na interdisciplinarnom pristupu, u kojem se studenti različitih veštačina povezivaju kako bi razvili jedinstvene prototipove. Svaki student donosi svoje veštine na projekat, obezbeđujući da svi aspekti konstrukcije i dizajna budu pokriveni.
“Svi članovi tima moraju biti svesni rada drugih kako bi obezbedili uspešan razvoj prototipa”, primetio je Hradek tokom summita. Ovaj model saradnje je ključan za uspeh, jer omogućava studentima da zajedno prevaziđu izazove i postignu zajednički cilj.
Uticaj na budućnost inženjerstva
Za Castellana, iskustvo u ETIC-u je transformisalo njegov pogled na inženjerstvo i životne ciljeve. “Sada shvatam uticaj tehnologije koju razvijamo i njenu sposobnost da spasi živote”, rekao je. Njihov rad ne samo da razvija inovacije, već i inspiriše buduće generacije inženjera.
Kako se saradnja između ETIC-a i NASA-e nastavlja razvijati, jasno je da mladi inženjeri nisu samo deo proizvodnog procesa — oni su ključni igrači u oblikovanju budućnosti tehnologije koja može pomoći čovečanstvu.