Radio komunikacije u svemiru: Povijesni pregled i moderna rješenja
U svemiru, komunikacija je od suštinske važnosti za uspjeh bilo koje misije, a posebno za one kao što je Apollo, gdje je svaki korak bio pomno planiran i pažljivo izveden. Radio komunikacije od točke do točke, koje zahtijevaju jasnu vidljivost između antena, ključne su za održavanje veze između svemirskih letjelica i Zemlje. Tijekom ranih misija, poput onih koje su vodile na Mjesec, bilo je relativno lako uspostaviti komunikaciju jer su postojale samo jedinstvene točke povezanosti: svemirska letjelica, rover i zemljište. S obzirom na to, količina podataka koja se prenosila bila je znatno manja u usporedbi s današnjim standardima.
Novi izazovi s programom Artemis
S razvojem NASA-inog programa Artemis, situacija se uskoro mijenja. Planira se povratak astronauta na Mjesec do 2028. godine, s vizijom uspostavljanja stalnog naselja tijekom 2030-ih. Ovaj ambiciozni plan nužno dovodi do potrebe za sofisticiranijim komunikacijskim sustavima koji mogu podržati veću gustoću aktivnosti i veći broj uređaja. Thierry Klein, predsjednik Nokia Bell Labs Solutions Research, ističe da je prijelaz s tradicionalnih točaka komunikacije na mobilne mreže od ključne važnosti za povećanje brzine prijenosa podataka i poboljšanje dometa.
Tehnologija mobilne mreže na Mjesecu
Kao što je Klein objasnio, temeljna namjera je omogućiti većem broju uređaja da se istovremeno povežu, što je vrlo važno za misije koje će se odvijati u složenijem okruženju kakvo je Mjesec. Međutim, uvjeti svemirskog putovanja, kao što su ekstremne temperature i zračenje, postavljaju izazove za korištenje postojećih tehnologija mobilne mreže razvijenih na Zemlji. Umjesto toga, Nokia je razvila rješenja koja su otporna na ova iskušenja, stvarajući komponente koje su prilagođene uvjetima kakvi se očekuju tijekom lansiranja, leta i slijetanja.
Dizajn „mreže u okviru“
Jedan od ključnih elemenata rješenja su posebni dizajnirani „okviri mreže“, koji sadržavaju sve bitne komponente potrebne za mobilnu mrežu, osim antene i izvora napajanja. Ova “mreža u okviru” omogućuje brzu i učinkovitu instalaciju u uvjetima na Mjesecu. Klein objašnjava da će uz antenu na tlu biti postavljena i kutija koja funkcionalno služi kao bazna stanica i toranj.
Prva mobilna mreža na Mjesecu
Tijekom predstojeće misije IM-2, planira se uvođenje 4G mobilne mreže koja će omogućiti komunikaciju između landera i dva rover vozila. Očekuje se da će mreža funkcionirati samo nekoliko dana, jer za vrijeme mjesečeve noći, koja može trajati do 14 zemaljskih dana, svemirska letjelica vjerojatno neće izdržati te ekstremne uvjete.