Budućnost elektroničke glazbe: Razgovor o zajednici, kulturi i vlasništvu
Osnaživanje zajednice
U svijetu elektroničke glazbe, zajednica ima ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i opstanku umjetnika. Tijekom razgovora s istaknutim osobama iz industrije, Kevin Saunderson naglašava važnost prepuštanja nečega što je napredovalo sljedećoj generaciji. On smatra da je neophodno raditi na stvaranju prostora koji više predstavlja zajednicu i sve njene članove. Umjesto da se prijavi na sustav koji ih drži na životnoj podršci, važno je razvijati ono što je izgrađeno kroz povijest, osiguravajući da se energija i vitalnost prenesu na mlađe generacije.
Festival elektronske glazbe u Detroitu
Saunderson daje primjer festivala pokreta poput DEMF-a (Festival elektronske glazbe u Detroitu) koji je nekada okupio raznoliku publikaciju u slobodnom i poticajnom okruženju. Vraćajući se na ovaj festival, ističe kako je podrška grada i besplatni ulaz omogućio većem broju ljudi, posebno onima iz zajednica boje, da sudjeluju. Ova inkluzivnost ne samo da je ojačala zajednicu, već je i povećala ekonomski astrof, donoseći novac hotelima i lokalnim poslovima.
Komercijalizacija i gubitak korijena
DJ Paulette oslikava slične probleme s komercijalizacijom događaja kao što su Gay Pride. Kada festivalske aktivnosti postanu prekomercijalizirane, dolazi do gubitka autentičnosti i veze s izvornim zajednicama. Ova situacija pokreće pitanje kako održati ravnotežu između poslovne strane i stvaranja pravog centra zajednice koji će osigurati da svi mogu uživati u glazbi.
Izazovi i hardverske barijere
U razgovoru se također dotiče i problema tokenizma u programiranju događaja. Paulette naglašava važnost ravnotežnog predstavljanja umjetnica i umjetnika, posebno crnih žena, u programima. Mnogi festivali često postavljaju žene u jedan vremenski okvir, što može smanjiti njihovu vidljivost i utjecaj.
O vlasništvu u glazbenoj industriji
Jedan od ključnih tema u razgovoru je vlasništvo unutar crne glazbene zajednice. Lovie ističe potrebu za jačim vlasničkim pravima i revizijama kulture koja je nekada bila zaboravljena ili potisnuta. On vjeruje da bi budućnost trebala uključivati veće sudjelovanje crnih umjetnika u stvaranju i posjedovanju njihove glazbe, kako bi se osigurao da svi dijelovi povijesti dobiju svoj zasluženi prostor.
Arhiviranje i očuvanje
Osim edukacije o povijesti, DJ Paulette se također oslanja na važnost očuvanja i arhiviranja povijesti crne glazbe. Ona naglašava da je od suštinskog značaja da se prepoznaju i priznaju svi doprinosi koji su oblikovali današnji zvuk, kako bi se zadržala autentičnost i prošlost. Ova pripovijest ne smije biti zaboravljena ili izbrisana, jer u suprotnom ponavljanje povijesti uskoro postaje nemoguće.
Mentorstvo i suradnja
Saunderson se dalje osvrće na važnost mentorstva i suradnje. On se zalaže za programe koji će omogućiti novim, mladim umjetnicima da surađuju i zajednički rastu, otvarajući vrata za nove ideje i zvukove. Vjeruje da je ključno educirati nove generacije o značaju glazbene povijesti i potrebnim koracima za napredak kako bi se izgradila održiva zajednica.
Angažman i inkluzivnost
Ova rasprava između umjetnika predstavlja važnost angažmana. U industriji koja je poput elektroničke glazbe posebno dinamična, potrebno je uključiti različite glasove i perspektive kako bi se održala raznolikost, koja je ključna za inovacije i evoluciju glazbenih žanrova. Sve uključene strane naglašavaju potrebu za zajedničkim radom u cilju izgradnje održivijeg i pravednijeg prostora za sve umjetnike, neovisno o njihovoj pozadini.
Razgovor između ovih triju umjetnika postaje jasna vizija jakog, zajedničkog napora za promicanje i očuvanje autentičnih glasova u svijetu elektroničke glazbe.