Washington, DC – U sklopu sve važnijih rasprava o budućnosti znanosti i tehnologije u Sjedinjenim Američkim Državama, Walter Copan, potpredsjednik za istraživanje i transfer tehnologije na rudarskoj školi u Koloradu, svjedočio je Odboru za znanost, svemir i tehnologiju. Njegova izlaganja bila su usmjerena na izazove i prilike koje se pred Amerikom javljaju u svjetlu globalne znanstvene konkurencije.
Copan je sudjelovao na panelu s nekim od najistaknutijih stručnjaka u području znanosti i tehnologije, uključujući Heather Wilson, predsjednicu Sveučilišta u Teksasu u El Pasou i bivšu tajnicu američkih zračnih snaga, Sudipa Parikha, izvršnog direktora Američkog udruženja za napredak znanosti (AAAS), i Samuela Hammonda iz temelja američke inovacije. Ovaj panel bio je prilika da se raspravlja o jedinstvenoj poziciji Sjedinjenih Država u globalnom znanstvenom ekosustavu i o strategijama koje su nužne za očuvanje američke konkurentnosti.
U svom izlaganju, Copan je naglasio kako se SAD suočavaju s trenutkom koji zahtijeva hitno djelovanje. “U središnjem smo trenutku u kojem globalna konkurencija u znanosti i tehnologiji donosi izvanredne izazove i mogućnosti za Sjedinjene Države”, izjavio je, ističući potrebu za odvažnom novom nacionalnom strategijom. Ova strategija, prema njegovim riječima, trebala bi uključivati jačanje javno-privatnih partnerstava, bolje koordiniranje među saveznim agencijama i strateška ulaganja u STEM obrazovanje i istraživanje.
Jedan od ključnih elemenata Copanovog izlaganja bio je poziv na hitnu usmjerenost na ponovno uspostavljanje američkog globalnog vodstva. Upozorio je da američka dominacija u kritičnim tehnološkim područjima više nije osigurana, te da je kamen temeljac budućnosti američkog inovacijskog potencijala potrebna proaktivna akcija. “Ovo je trenutak za provedbu značajnih promjena koje će učvrstiti američki položaj globalnog lidera u inovacijama”, rekao je, naglašavajući važnost ovog pitanja za gospodarski rast i nacionalnu sigurnost.
U osvrtu na aktualne izazove, Copan je razgovarao o strateškim ulaganjima koja su potrebna kako bi Sjedinjene Države ostale konkurentne. Njegova analiza također uključuje osnaživanje STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) obrazovanja, koje je ključno za razvijanje budućih inovatora i istraživača. Ova ulaganja, prema njegovim riječima, predstavljaju investiciju u budućnost koja će omogućiti Americi da održi svoju poziciju kao globalnog lidera.
Povrh toga, panelisti su raspravljali o važnosti jačanja međunarodne suradnje u znanstvenom području. Kako globalna konkurencija postaje sve intenzivnija, zajednički napori među zemljama mogu donijeti povećanu inovativnost i napredak. “Kroz globalnu suradnju možemo doći do rješenja za najveće izazove s kojima se čovječanstvo suočava”, istaknuli su članovi panela.
Pogledajte cijelo saslušanje: https://science.house.gov/2025/2/the-state-of-us-science-and-technology-ensing-us-us-global-leadership