Washington, DC: Hitnost rješavanja digitalne podjele
U srži sastanka održanog u Washingtonu, D.C., istaknuo se kongresmen Richard Hudson iz Sjeverne Karoline, koji je na čelu Pododbora za komunikaciju i tehnologiju, te je iznio ključne točke o izazovima s kojima se suočavamo u vezi s širokopojasnim internetom u Sjedinjenim Američkim Državama. Tema ovog saslušanja, nazvana "Popravljanje Bidenove širokopojasne greške", bavi se vitalnom potrebom za povećanjem pristupa internetu, posebice u ruralnim područjima.
Problematika digitalne podjele
Hudson je naglasio da je zatvaranje digitalne podjele glavni prioritet odbora, ističući da mnogi Amerikanci, posebno iz ruralnih dijelova, nemaju pristup pouzdanoj širokopojasnoj mreži. "Uz toliko svakodnevnog života koji zahtijeva internetsku vezu, ovo je vitalna potreba", rekao je Hudson, prepoznajući koliko je važna povezanost u modernom društvu.
Financijska ulaganja i izazovi
Od 2020. godine, Kongres je izdvojio milijarde dolara s ciljem povezivanja onih koji su do sada bili isključeni. Posebno važan je Zakon o ulaganju i radnim mjestima za infrastrukturu (IIJA), koji je uključivao 42,5 milijardi dolara za program širokopojasnog kapitala i implementacije (BEAD) pod Nacionalnom upravom za telekomunikacije i informacije (NTIA).
No, nakon više od tri godine otkako je IIJA postao zakon, Hudson ističe kako smo još uvijek u fazi čekanja kada je u pitanju osiguranje tih sredstava. Prema njegovim riječima, ključni problemi su nastali zbog sporih i neefikasnih FCC mapa, koje se nisu mogle razviti onako brzo kako je prvotno planirano.
Zakonodavne prepreke
Kongresmen je kritikovao administraciju predsjednika Bidena zbog nametanja propisa koji, prema njegovom mišljenju, nisu relevantni za proširenje širokopojasne mreže. "Ovi propisi nisu samo stvorili birokratsku zbrku, već su i komplikovali provedbu programa, čime su usporili napredak", naglasio je Hudson.
On također ukazuje na to da je administracija ignorirala odredbe zakona koje jasno zabranjuju reguliranje stopa širokopojasne mreže prije nego što NTIA odobri prijedloge. Takve mjere dodatno su otežale proces povezivanja bez obzira na svrhovite namjere.
Preporuke za reformu
Kako bi napravili pomak prema rješavanju problema, Hudson i njegov tim republikanskih kolega predložili su zakonski okvir koji bi eliminirao neke od "opterećujućih propisa". Ovaj zakon bi, ukoliko bude usvojen, omogućio brže izdavanje sredstava i smanjenje birokratskih prepreka. "Treba nam brzina, jasnoća i učinkovitost", rekao je Hudson, naglašavajući potrebne promjene koje bi trebale osigurati efikasnu provedbu programa BEAD.
Također, Hudson je spomenuo potrebu za reformom postupka dozvole za širokopojasne projekte. "Ako ne reformiramo ovaj postupak, sav taj novac će biti blokiran zbog opterećenja kojima podliježe pregledi", upozorio je kongresmen.
Potencijal za dvostranačku suradnju
Na kraju, Hudson je izrazio nadu da će s novim Kongresom i trenutnom hitnošću, doći do dvostranačke suradnje u rješavanju problema vezanih uz širokopojasnu mrežu. Iskazao je optimizam prema prijedlozima koje su ranije iznijeli republikanci, ističući da su mnogi od njih dobili podršku iz svih redova.
Očekuje se da će buduća saslušanja i razgovori uključivati dionike kako bi se utvrdilo kako najbolje premostiti izazove i realizirati obećanja vezana uz poboljšanje internetske povezanosti, što bi na kraju moglo rezultirati bržim pristupom internetu za sve Amerikance.