Proučavanje dizajna istraživanja o prekomjernoj tjelesnoj težini među adolescentima
Uvod u studiju
Studija presjeka provedena je 2023. godine s ciljem jačanja izvještavanja o promatračkim studijama, prema smjernicama epidemiologije poznatim kao STROBE. Ova studija posebno se fokusira na problem prekomjerne tjelesne težine među adolescentima, koristeći mješavinu kvalitativnih i kvantitativnih metoda za prikupljanje podataka kako bi se dobila sveobuhvatna slika stanja među mladima.
Sudionici studije
Za ovu studiju koristila se metoda praktičnosti uzorkovanja koja je provedena među adolescentima s viškom tjelesne težine, mjerena prema indeksi tjelesne mase (BMI), kako ih definira Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) za djecu i adolescente. Istraživanje je uključivalo adolescentske pacijente hospitalizirane u pedijatrijskim odjelima Medicinskog centra u łańcutu, a fokus je stavljen na djecu i adolescente koji su bili hospitalizirani isključivo zbog prekomjerne težine ili pretilosti, bez prisutnosti drugih koegzistirajućih bolesti.
U svrhu usporedbe, uključena je i kontrolna skupina adolescenata s normalnom tjelesnom težinom iz osnovnih i srednjih škola. Ukupno je anketirano 400 sudionika, a nakon primanja pristanaka, raspoređeno je 200 anketa po skupini, s 340 primljenih odgovora, što rezultira impresivnom stopom povrata od 85%.
Instrumenti istraživanja
Anketni upitnik, koji je bio glavni alat za prikupljanje podataka, imao je za cilj prikupiti detaljne informacije o demografiji, načinu života, čimbenicima rizika za prekomjernu težinu te o aspektima poput sramote tijela. Upitnik sadrži otvorena pitanja kao i pitanja s višestrukim izborom, što omogućuje istraživanje različitih dimenzija problema.
Antropometrijska mjerenja
Osim anketnog upitnika, provedena su i antropometrijska mjerenja, koja uključuju procjenu visine, tjelesne mase i indeksa tjelesne mase (BMI). Mjerenja su izvršena ujutro, dok su sudionici bili odjeveni samo u donje rublje, kako bi se postigla točnost rezultata. Tijekom mjerenja tjelesne mase korištene su elektroničke vage s točnošću od 100 g, dok je visina mjerenja provedena pomoću stadiometra s točnošću do 0,5 cm.
Procjena tjelesne aktivnosti
Kako bi se procijenila tjelesna aktivnost sudionika, korištene su preporuke WHO-a, uključujući smjernice o umjerenoj tjelesnoj aktivnosti koja bi trebala trajati najmanje 30 minuta pet puta tjedno. Također su se uzeli u obzir različiti metabolički ekvivalenti aktivnosti, što je dodatno obogatilo analizu tjelesne aktivnosti.
Inventar zdravstvenog ponašanja (HBI)
Upitnik za inventar zdravstvenog ponašanja koristi se za analizu zdravih navika među sudionicima kroz 24 izjave koje obuhvaćaju različite aspekte vezane uz zdravlje. HBI se dijeli na četiri potkategorizacije, od pravilnih prehrambenih navika do pozitivnog mentalnog stava, a ispitanici su odgovarali na razinu učestalosti određivanih zdravstvenih ponašanja na Likertovoj skali.
Prikupljanje podataka i etička razmatranja
Prikupljanje podataka provedeno je uz stroga etička načela. Istraživački alat prešao je pilot testiranje kako bi se osigurala jasnoća pitanja i razumljivost za ispitanike. Sudionici su bili informirani o svrsi istraživanja i imali su pravo na povlačenje iz studije u bilo kojem trenutku. Također, istraživanje je bilo dopušteno uz prethodno odobrenje etičkog odbora.
Statistička analiza
Za analizu prikupljenih podataka korišten je RSTUDIO softver, a statističke analize uključivale su različite testove poput Mann-Whitney U testa i Chi-kvadratnog testa, omogućujući istraživačima da ispituju odnose između prekomjerne težine i drugih varijabli. Opisne statistike su također korištene za predstavljanje rezultata, pružajući jasnu vizualizaciju distribucije i centralnih tendencija podataka.
Kroz ovu studiju, istraživači su nastojali ne samo identificirati problem prekomjerne tjelesne težine među adolescentima već i pružiti potpuniji uvid u faktore koji utječu na ovu pojavu. Ova informacija može igrati ključnu ulogu u razvoju strategija za prevenciju i intervenciju u zdravstvenim sustavima, naglašavajući važnost zdravih životnih navika među mladima.