Pregled
Moždani udar je ozbiljno stanje koje može imati dugotrajne posljedice po zdravlje. Iako mnogi ne mogu promijeniti određene faktore rizika, poput dobi ili obiteljskih povijesti bolesti, postoje učinkoviti načini za smanjenje rizika od moždanog udara putem zdravih životnih odluka i rada sa zdravstvenim timom.
Promjene u načinu života mogu igrati ključnu ulogu u sprječavanju moždanog udara. Od usvajanja zdrave prehrane do redovite tjelesne aktivnosti, svaka mala promjena može doprinijeti vašem općem zdravlju i dobrobiti.
Poduzmite akciju i inspirirajte se
Ovdje su neki korisni resursi i savjeti koji će vam pomoći da donesete zdrave odluke koje će vam odgovarati:
“Počnite s malim. Živi veliki.
Ova kampanja ohrabruje odrasle 55 i više godina da se vrate na pravi put s malim, ali značajnim koracima. Zakazivanje medicinskih sastanaka, aktiviranje i zdrava prehrana ključni su koraci ka zdravijem životu.
“Živi do ritma.
Ova kampanja se fokusira na osnaživanje crnih odraslih osoba da se zalažu za zdrave životne stilove prema vlastitim uvjetima. Dosljednost i pronalaženje vlastitog ritma su ključni za održavanje zdravlja.
Koraci i strategije prevencije
Odaberite zdravu hranu i piće
Prvi korak u sprječavanju moždanog udara je odabir prehrane bogate zdravim namirnicama. Svježe voće i povrće trebali bi biti stalni dijelovi vaše prehrane. Izbjegavajte hranu bogatu zasićenim mastima, transmastima i kolesterolom, dok istovremeno konzumirate visokovlaknaste namirnice.
Ograničavanje unosa natrija (soli) može značajno sniziti krvni tlak, što je važno jer visoki krvni tlak i visok kolesterol povećavaju rizik od moždanog udara. Za dodatne informacije o zdravoj prehrani, posjetite CDC -ovu web stranicu za prehranu.
Zadržite zdravu težinu
Prekomjerna težina ili pretilost su ključni faktori rizika za moždani udar. Da biste saznali je li vaša težina u zdravom rasponu, liječnici često koriste Indeks tjelesne mase (BMI). Izračunajte svoj BMI kako biste saznali jeste li u zdravom opsegu ili trebate promijeniti svoje navike.
Dobiti redovnu tjelesnu aktivnost
Tjelesna aktivnost ne samo da pomaže u održavanju zdrave težine, već također smanjuje razine kolesterola i krvnog tlaka. Preporučuje se najmanje 2.5 sati umjerene aerobne aktivnosti svake sedmice, što može uključivati brzu šetnju. Djeca i tinejdžeri bi trebali obaviti barem 1 sat aktivnosti dnevno.
Otkrijte više o tjelesnoj aktivnosti kroz inspiraciju i savjete iz kampanje “Živi do ritma.”
Ne pušite
Pušenje značajno povećava rizik od moždanog udara. Ako ne pušite, nemojte počinjati, a ako pušite, razmotrite prestanak. Razgovarajte sa svojim liječnikom o strategijama za prestanak pušenja.
Za više informacija o pušenju, posjetite CDC -ovu stranicu o pušenju i duhanu.
Ograničite alkohol
Prekomjerno konzumiranje alkohola može povećati krvni tlak. Preporučuje se da muškarci ne konzumiraju više od dva pića dnevno, dok žene ne bi trebale piti više od jednog. Više informacija dostupno je na web stranici CDC -a za alkohol i javno zdravstvo.
Kontrolirajte svoja medicinska stanja
Razgovarajte sa svojim zdravstvenim timom o načinu kako smanjiti rizik od moždanog udara. Ako imate srčane bolesti, visok kolesterol, visok krvni tlak ili dijabetes, pravilan tretman i promjene u načinu života mogu igrati ključnu ulogu.
Provjerite kolesterol
Vaš liječnik bi trebao testirati razinu kolesterola barem jednom svakih pet godina. Uzimanje testiranja može vam pomoći u procjeni rizika i potrebnih koraka za upravljanje kolesterolom.
Kontrolirati krvni tlak
Visoki krvni tlak obično nema simptome, stoga je važno redovito provjeravati razine. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim timom o učestalosti provjere krvnog tlaka i mogućim mjerama ako su rezultati visoki.
Kontrolira dijabetes
Ako imate dijabetes, važno je redovito provjeravati razinu šećera u krvi i razgovarati sa svojim liječnikom o mogućem liječenju ili potrebnim promjenama u načinu života.
Liječiti srčanu bolest
Ako imate srčana oboljenja poput bolesti koronarnih arterija ili atrijske fibrilacije, važno je da se pridržavate liječničkih savjeta i upravljate tim stanjima kako biste smanjili rizik od moždanog udara.
Uzmi svoj lijek
Ozlijeđene osobe trebaju voditi brigu o tome da uzimaju propisane lijekove, posebno za srcem i krvnim tlakom. Uvijek postavljajte pitanja ako niste sigurni u nešto i nikada ne prestajte uzimati lijekove bez konzultacija sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.