Ubrzanje uporabe umjetne inteligencije na granici: Dvostranački prijedlog zakona u Kongresu
U ponedjeljak je u američkoj Kući predstavljen dvostranački prijedlog zakona koji se bavi ubrzanjem uporabe umjetne inteligencije (AI) u provođenju granice. Ovaj novi zakon o inovativnim graničnim tehnologijama sada će se razmatrati u Senatu. Načela ovog zakona osmišljena su s ciljem poboljšanja sigurnosti granice koristeći najnoviju tehnologiju.
Povijest prijedloga zakona
Ovaj prijedlog zakona, kojeg su potpisali zastupnici Lou Correa iz Kalifornije i Morgan Luttrell iz Teksasa, nije novost jer je prethodno bio podnesen prošle godine. Tada je prošao kroz Kuću, no zapao je u zastoj u prosincu, kada nije uvažen u kalendar gornje komore. No, sada, s novim zamahom, predložen je ponovno i ima snažnu dvostranačku podršku.
Ključna načela prijedloga
Prema prijedlogu zakona, tajnik za domovinsku sigurnost bi trebao izraditi sveobuhvatan plan za unapređenje korištenja AI, strojnog učenja i nanotehnologije u granicama Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj plan trebao bi opisati kako bi agencija mogla učinkovito koristiti tehnologije za poboljšanje patroliranja granicom.
Correa, član Pododbora za domovinsku sigurnost, istaknuo je kako je cilj ovakvih koraka očuvanje sigurnosti zajednica: "Sigurnost granice znači držati droge i druge negativne elemente dalje od naših zajednica."
Uloga umjetne inteligencije
U središtu ovog prijedloga zakona je korištenje umjetne inteligencije za brzo i precizno rješavanje problema poput trgovine fentanilom, koja postaje sve veći izazov. Zakonodavstvo također naglašava važnost održavanja privatnosti i građanskih sloboda Amerikanaca u svim implementacijama novih tehnologija.
Luttrell je u svojoj izjavi naglasio kako je osiguranje granice ključna zadaća koja zahtijeva visokotehnološka rješenja: "Ovaj prijedlog zakona pokazuje da osiguranje naše granice nije partizansko pitanje, već prioritet nacionalne sigurnosti."
Birokratske prepreke
Correa je također spomenuo da ovaj zakon ima za cilj "probiti birokraciju kupnje", kako bi osigurali da DHS dobije pristup najboljim i najisplativijim tehnologijama što je brže moguće. Na taj način, agencija će biti bolje opremljena za suočavanje s prijetnjama.
Globalne prijetnje i tehnološki napredak
S obzirom na to da se kriminalne organizacije, uključujući kartela, sve više prebacuju u tehnološki prostor i cyber metaverz, ovo zakonodavstvo dolazi u trenutku kada je potrebna aktivnija borba protiv takvih prijetnji. Luttrell napominje kako "svaka imovina" i resursi koje DHS može imati su nužni za suočavanje s tim izazovima.
U kontekstu rapidnog tehnološkog napretka, jasno je da će se borba za sigurnost granice tijekom budućih godina sve više oslanjati na inovativna rješenja. Ovaj prijedlog zakona može biti ključan korak u tom smjeru, pružajući agencijama potrebne alate za efikasno djelovanje u borbi protiv složenih prijetnji.
Kako se prijedlog zakona nastavlja razvijati, svijet će s pažnjom pratiti kako će se tehnologija uklopiti u granicne operacije i kako će se osigurati očuvanje sigurnosti i privatnosti građana.