Tehnologija i Imigracijske Politike: Unutarnji Pogled na Trumpovu Administraciju
Dok je Donald Trump preuzimao dužnost predsjednika, njegova administracija nastavila je koristitit naprednu tehnologiju za provođenje politika masovnih deportacija. Ova strategija završila je s velikim utjecajem na imigrantima u Sjedinjenim Američkim Državama, dok su agencije kao što su Imigracija i carinsko provođenje (ICE) trošile milijarde dolara na tehnologije koje omogućuju praćenje i analizu podataka.
Financijska Investicija u Tehnologiju
Prema izvještaju New York Timesa, od 2020. godine, ICE i usluge građana i imigracije potrošili su 7,8 milijardi dolara na imigracijske tehnologije od čak 263 različite tvrtke. Ova ogromna ulaganja pokrivaju široku paletu tehnologija, uključujući biometrijsko praćenje, analizu glasa, skeniranje otisaka prstiju i napredne alate za testiranje DNK. Te tehnologije omogućuju agencijama da nadgledaju i analiziraju imigracijski status ljudi u SAD-u.
Alati za Istraživanje i Praćenje
Agencije imaju pristup alatima koji omogućuju pretraživanje e-mailova, tekstualnih poruka i drugih podataka na zaključanim mobilnim uređajima. Ugovori s kompanijama za analizu podataka pomažu im u sortiranju ogromnih količina informacija o imigrantima koji se nalaze unutar granica SAD-a. Taj pristup informacijama nije nov, budući da je veliki dio ovog potrošnja počeo tokom mandata Joea Bidena, a mnogi od ovih alata izvorno su stvoreni za suzbijanje trgovine drogom i drugih kriminalnih aktivnosti.
Ciljevi i Prioriteti
Marina Shepelsky, imigracijska odvjetnica iz New Yorka, primjećuje da Trumpova administracija cilja na četiri glavne skupine imigranata. Prva skupina obuhvaća osobe s kaznenim presudama, dok su ostale uključuju imigrante koji su u zoni deportacije ili koji su prešli granicu tijekom Bidenove administracije. Shepelsky naglašava da su svi oni koji se nalaze nezakonito u SAD-u, bez važeće vize ili s istekom vize, također u velikom riziku.
Upotreba Umjetne Inteligencije
Odjel za domovinsku sigurnost ističe različite načine na koje se umjetna inteligencija (AI) koristi za analizu imigracijskih podataka. Shepelsky navodi da ugledna imigracijska tijela vjerojatno koriste AI za preglede imigracijskih evidencija, unakrsno referenciranje podataka iz zahtjeva za vizu i društvenih medija, te identificiranje potencijalnih prijetnji. Prediktivno modeliranje AI može pomoći u procjeni vjerojatnosti za prekomjernu vizu ili angažman u kriminalnim aktivnostima.
Problematika Sustavne Pristranosti
Uz tehnologiju dolaze i etički izazovi. Shepelsky upozorava na mogućnost sustavne pristranosti unutar AI modela, koji mogu naročito nepravedno ciljati određene demografske grupe. Peter Salib, profesor prava na Pravnom centru Sveučilišta u Houstonu, ukazuje da, iako AI može olakšati procese vezane uz imigraciju, to može dovesti do ozbiljnih problema i potencijalnih zloupotreba.
Razlike u Pristupu Tehnologiji
Salib naglašava da, iako su administracije imale pristup ovim tehnologijama, razlike u pristupu i namjerama igraju ključnu ulogu. Dok administracija Bidena nije planirala široke napore na deportaciji, Trumpova administracija koristi tehnologiju u svrhe provođenja strožih imigracijskih politika. "Teknološki alati postoje, no način na koji ih koristimo je ono što se razlikuje," objašnjava Salib.
Potencijal za Poboljšanja
Unatoč etičkim brigama, postoje i potencijalne koristi od korištenja tehnologije u imigracijskim procesima. Shepelsky navodi kako AI može poboljšati obradu zahtjeva za vizu, otkrivanje lažnih dokumenata, te olakšati proces dobivanja viza za rad u sektorima s visokom potražnjom.
Ovaj napredak u tehnologiji vjerojatno će i dalje igrati važnu ulogu u Trumpovim imigracijskim politikama, dok zadržava kompleksnost tema vezanih uz ljudska prava, etičke smjernice i učinkovito provođenje zakona. "Živimo u svijetu gdje tehnologija i politika isprepletu," zaključuje Salib, ostavljajući otvorenim pitanje kako tehnologija oblikuje budućnost imigracijskih politika u Sjedinjenim Američkim Državama.