Norman Cook i njegov susret s Jamesom Hamiltonom
Norman Cook, poznat kao Fatboy Slim, sjeća se trenutka kada je prvi put upoznao Jamesa Hamiltona. "Bio je ogroman", prisjeća se Cook kroz smijeh. Hamilton, često nazivan "dragi dečko" zbog svog šarma, bio je prepoznatljiv lik u plesnoj glazbenoj sceni 80-ih. Cook se prisjeća kako se Hamilton ponašao kao famoso ime u noćnom životu, gdje je svi znali tko je i kamo god da je otišao, bio je predmet razgovora među DJ-ima i posjetiteljima klubova.
Tada je Cook bio basist u indie bendu Housemartins i nije imao pojma o tome kako će uskoro postati superstar DJ. Njegov prvi solo singl, “Najbolji sastojci”, bio je pod pseudonimom DJ Megamix, što ga je sakrilo od očiju javnosti, iako se sjećanje na Hamiltona pokazalo ključnim za njegovu budućnost. Kada je Hamilton otkrio Cookovu povezanost s Housemartins, to je izazvalo micije u bendu, a Cook se tada suočio s pitanjem svog identiteta u glazbenom svijetu.
Utjecaj Jamesa Hamiltona
Hamilton je bio ključna figura u razvoju plesne glazbe, a njegovo znanje i entuzijazam o glazbi bili su neusporedivi. Njegova kolumna u "Record Mirroru", koja je započela sredinom 70-ih, bila je jedinstvena platforma koja je promovirala crnu glazbu koja je često bila zanemarivana od strane glavnih medija. Njegov specifični stil pisanja, pun neobičnih pridjeva, postao je sinonim za njegovo ime i utjecao je na brojne DJ-eve koji su se trudili pratiti najbolje glazbene novitete.
Hamilton je takođe ohrabrivao DJ-e da se uključuju u razmjenu informacija i znanja, stvarajući prvu britansku plesnu ljestvicu i povezujući DJ-eve diljem zemlje. U vrijeme kada su oni rijetko nastupali izvan svojih lokalnih scena, Hamilton je otvarao vrata za sve, omogućujući im pristup globalnim glazbenim trendovima.
Revolucija DJ-miješanja
Jedna od najvećih inovacija Jamesa Hamiltona bila je popularizacija ideje miješanja pjesama. Inspiriran posjetom legendarnom DJ-u Larryju Levanu u New Yorku, Hamilton je shvatio da je miješanje različitih tempa ne samo moguće, već i od suštinske važnosti za stvaranje energične plesne atmosfere. U to vrijeme, britanski DJ-evi su često govorili između pjesama, a Hamilton je bio jedan od prvih koji je pokušao stvoriti fluidniji prijelaz koji će zadržati energiju na plesnom podiju.
Iako je njegova ideja naišla na skeptične poglede, ubrzo je postala norma među DJ-ima, a pravilo miješanja postalo je ključni element dance scene.
Hamiltonova naslijeđa i njegovo stradanje
Usprkos svom značaju, James Hamilton je ostao gotovo nepoznat među mlađim generacijama. Njegov način rada i inovacije u DJ-ingu nisu se uvijek prepoznali, a njegov utjecaj počeo je blijedjeti s dolaskom novih glazbenih pokreta kao što je Acid House. Hamilton je bio oduševljen tom glazbom, ali oprezan zbog kulture droge koja ju je pratila.
S obzirom na to da je Acid House donio novu estetiku koja se nije željela povezivati s prošlošću, Hamiltonovo nasljeđe je postalo zapostavljeno. Njegovi doprinosi razvoju plesne glazbe i DJ-pristupa izgubili su se u sjeni novijih trendova, iako je bio pionir koji je postavio temelje za buduće generacije.
Novo otkriće Jamesovog rada
Nedavno je objavljena nova zbirka njegovih tekstova pod nazivom Disco Pages James Hamilton 1975-1982, koja pruža fascinantan uvid u zaboravljeni svijet noćnog života 70-ih i 80-ih. Uredio ju je Mike Atkinson, a sadrži detalje o Hamiltonovim uvidima i promišljanjima o glazbenoj sceni tog vremena, uključujući iznenađujuće poveznice različitih glazbenih žanrova koji su oblikovali kulturu.
Također, zbirka obuhvaća zanimljive aspekte klubske kulture tog razdoblja, uključujući rastući utjecaj gay klubova i njihovu ulogu u razvoju plesne glazbe, kao i Hamiltonovu sposobnost povezivanja različitih glazbenih pravaca i utjecaja.
James Hamilton bio je mnogo više od običnog glazbenog kritičara; bio je inovator, vizionar i ključni igrač koji je oblikovao plesnu muziku kakvu danas poznajemo. Njegov trag ostaje ukorijenjen u povijesti, iako se, nažalost, često zaboravlja.