Povijest borbe s prehranom: Priča Natalie West
U svijetu fitnessa, gdje je ideal tijela često iskrivljen i neostvariv, izazovi s prehranom i tjelesnom težinom postaju sve učestaliji. Priča Natalie West, mlade majke i fitnes trenerice iz Melbournea, primjer je kako strast prema zdravlju može zavarati i dovesti do ozbiljnih posljedica.
Početak putovanja
Natalie, u dobi od 26 godina, odlučila je ući u svijet bodybuildinga. Vjerovala je da postaje najbolja verzija sebe, zahvaljujući strogom režimu vježbanja i kontroliranoj prehrani. Međutim, njezino oduševljenje ubrzo se pretvorilo u frustraciju kada je njen trener izjavio da mora smanjiti unos kalorija za 500 kako bi poboljšala svoj tjelesni izgled. Iako je Natalie težila samo 51 kilogrami i redovito se pridržavala strogog režima, to joj je shizofreno srušilo samopouzdanje.
Ciklus ishrane i vježbanja
Natalie je jela izuzetno kontrolirano, poremetivši prirodni odnos između hrane i tijela. Svaki obrok bio je pažljivo vagan, a svaki zalogaj analiziran. Uz to, osjećaj krivnje zbog uživanja u hrani uskoro je postao svakodnevica. Vicno pod imenom „varalica“ postao je njezin izlaz iz strogog režima, no taj dan uživanja donio je samo više krivnje.
„Hrana i vježbanje postali su kazne umjesto što su trebali biti zdrave navike“, prisjeća se Natalie, priznajući da je osjećala sve veću prazninu.
Posljedice i okretanje ka alkoholu
Ova kontrolirana prehrana i intenzivna fizička aktivnost utjecali su na Natalie na više razina. Njezin seksualni nagon opao je, menstruacija je prestala, a osjećaj niskog samopouzdanja doveo ju je do alkohola kao načina za suočavanje sa stresom i emocionalnim bolom. Alkohol je donio dodatne kalorije i izazove, stvarajući beskrajni krug iscrpljujuće potrage za savršenstvom.
Izlazak iz toksičnog okruženja
Nakon godina borbe, u dobi od 32 godine, Natalie se povukla iz natjecateljskog svijeta i započela studij integrirane psihoterapije. Tijekom studija naišla je na mentora koji joj je promijenio život izgovorom samo sedam riječi: „Ne možete razgovarati s gladovanjem mozga.“ Ova izjava postala je prekretnica za Natalie, tjerajući je da preispita svoju prehranu i način života.
Put prema mesožderskoj dijeti
Nakon puno istraživanja, stručnjaka i vlastitih iskustava, Natalie je pronašla dijetu mesoždera – prehranu koja se temelji isključivo na životinjskim proizvodima. Iako su mnogi nutricionisti sumnjali u ovu dijetu, Natalie je bila spremna riskirati. Nakon samo nekoliko tjedana, njezino se zdravlje drastično poboljšalo. Smanjena upala, normalizirani krvni tlaci, a čak i granični dijabetes su nestali.
„Tisuću žarulja ugasilo se kada sam promijenila prehranu“, kaže. Iznenada, Natalie je doživjela emocionalnu slobodu koja nije bila moguća pod strogim pravilima bodybuilding režima.
Promjene u prehrambenim navikama
Njezin novi režim prehrane uključiva je značajnu promjenu u odnosu na ranije. Umjesto kontroliranih porcija, Natalie je sada jela kada je bila gladna i uzela hranu koja je većini ljudi nepoznata: sedam jaja za doručak i 500 grama mesa za ručak. Uklanjajući sav voćni šećer i prerađene proizvode, Natalie ponovno je uspostavila kontrolu nad svojim tijelom i umom.
Mentalno zdravlje i nova perspektiva
Ubrzo nakon što je usvojila mesoždersku dijetu, Natalie je primijetila poboljšanje i u svom mentalnom zdravlju. Osim fizičkih promjena, njezin seksualni nagon se vratio do razina s kojima se suočavala u mladosti. Natalie priznaje da se osjeća bolje nego ikad, sa samouvjerenošću i energijom koju je prije samo nekoliko godina smatrala izgubljenom.
Djelovanje u zajednici
Danas, u dobi od 53 godine, Natalie nije samo fokusirana na svoj put zdravlja. Kao integrirani psihoterapeut, koristi svoj put kako bi pomogla drugima da prepoznaju i savladaju slične izazove. Zajedno saznaje o kontroverznim nutricionističkim mitovima, vjeruje da bi društvo trebalo preispitati tradicionalne pristupe prehrani koji su izazvali više problema nego što su riješili.
Natalieina priča nadahnjuje mnoge da prepoznaju vlastite borbe i hrabro krenu prema putu zdravlja i samopouzdanja.