Što je potrebno da se mali satelit izgrađen sa studentima pošalje do međunarodne svemirske stanice kako bi se mogao testirati u orbiti?
### Pripreme za misiju: Od ideje do orbitiranja
Osam godina intenzivnog rada i suradnje rezultiralo je projektom Alpha Cubesat koji planira biti lansiran na ISS (Međunarodna svemirska stanica) ove jeseni. Više od 120 studenata sudjelovalo je u stvaranju ovog inovativnog satelita, uz pomoć stručnjaka iz industrije.
### Razvoj Alpha Cubesata
Alpha Cubesat je ideja koju je 2016. godine predložila Isabel Dawson ’23, tadašnja srednjoškolka iz Ithace. Inspirirana predavanjem profesora Stephena J. Fujikawa, okuplja tim koji će raditi na dizajnu satelita. Ovaj projekt ima za cilj otići izvan teorije i omogućiti studentima da dovedu svoje ideje u stvarnost kroz prakticnu upotrebu svemirskih tehnologija.
### Inženjering i projektiranje
Osnove rada na satelitu započele su u wspomiganju s dizajnom CubeSata. CubeSats su mali, modularni sateliti veličine kutije za cipele, što ih čini isplativim i lako prilagodljivim različitim misijama. Jedna od misija Alpha Cubesata uključuje raspoređivanje lakih jedara koja će se koristiti za eksperimentiranje u mikrogravitaciji.
### Rad na razvoju
Joshua Umansky-Castro, doktorski student zrakoplovstva, pridružio se timu 2019. godine. Kako je tim prolazio kroz različite faze, izazovi su se pojavljivali, uključujući potrebe za redizajniranje. “Naučio sam sve iz temelja”, kaže Umansky-Castro, što odražava duh stalnog učenja i prilagodbe o kojem se radi u znanstvenim projektima.
Lauren Greenhill ’24, također je važan član tima, preuzela je odgovornost za softver, prepisavši program tijekom svoje zimske pauze i vodeći tim u testiranju kako bi osigurala da je sve spremno za let.
### Suradnja s industrijom
Projekt nije mogao napredovati bez pomoći inženjera iz Silicijske doline, koji su pružili smjernice i resurse. Korporacija Avery-Dennison osigurala je materijale, a Voyager Space (bivši Nanoracks) pomogao je u navigaciji sigurnosnim odobrenjima potrebnim za tehnologiju koja leti. Ove suradnje naglašavaju važnost povezivanja akademskog i industrijskog svijeta.
### Finalne pripreme
S dolaskom ožujka, Alpha je bila spakirana i isporučena nakon teškog mjeseca radova. Umansky-Castro opisuje tu fazu kao “ludu”, gdje su od jutra do noći bili u laboratoriju kako bi završili finalne zadatke. Ova posvećenost reflektira predanost tima prema uspjehu projekta.
### Komunikacija i praćenje misije
Nakon lansiranja, studenti će komunicirati s Alphom koristeći Iridium modem. Očekuju periodično slanje podataka o zdravlju svemirskog satelita, dok će također testirati nekoliko tehničkih demonstracija. Sve te informacije bit će prikupljene i analizirane kako bi se dobio bolji uvid u funkcionalnost satelita.
### Lagani jedra
Pored Alpha Cubesata, studentske inicijative uključuju i eksperiment “Plovidba do zvijezda”. Ovaj projekt također planira pokus s laganim jedrima koja će biti testirana na ISS-u. Voditeljica tog projekta, Verena Padres ’26, nastavlja razvijati infrastrukturu za prikupljanje podataka oko tom revolucionarnom eksperimentu.
### Zaključak
Ovi projekti pokazuju suradnički duh, inovaciju i težnju za znanjem. S nestrpljenjem očekuju trenutak kada će njihovi sateliti letjeti u svemir, otvarajući vrata novim saznanjima u istraživanju svemirskih tehnologija.