Najnovije inovacije u biotehnologiji: Ulazak u eru automatizacije i patentirane tehnologije
Ovaj tjedan svijet biotehnologije doživio je značajna postignuća s posebnim naglaskom na inovacije u proizvodnji virusnih vektora i automatizaciji procesa. Značajan pomak postigle su dvije američke kompanije, Cellares i Cabaletta Bio, koje su završile program usvajanja tehnologije za automatizaciju proizvodnje genetski modificiranih terapija, dok su se Xcell Biosciences i Royal Perth Hospital udružili u razvoju naprednog proizvodnog procesa za terapije limfocita koji infiltriraju tumor.
Patentiranje tehnologije virusnog vektora
Cho Plus (CA, USA) stekao je važan patent (patent br. 12,252,713) koji pokriva postupak proizvodnje staničnih hibrida sposobnih za izradu virusnih vektora. Ovi vektori su ključni alati za isporuku gena u genskoj terapiji, a patent je revolucionaran jer nudi novi pristup i potencijalno poboljšava učinkovitost proizvodnje. Ova tehnologija može značajno smanjiti troškove i povećati dostupnost genske terapije za širok spektar bolesti koje su trenutno neliječive.
Larry Forman, osnivač CHO PLUS-a, izrazio je uzbuđenje zbog ovog postignuća, naglašavajući kako je tehnologija rezultat dugogodišnjeg istraživanja i inovativnog pristupa znanstvenog osoblja. S obzirom na trenutne izazove u proizvodnji virusnih vektora, ovaj patent pruža novu nadu za razvoj učinkovitijih tretmana.
Automatizacija proizvodnje terapeutski aktivnih stanica
U međuvremenu, Cellares je uspješno završio program usvajanja tehnologije s Cabaletta Bio, testirajući mogućnost njihove automatizirane platforme za proizvodnju terapija temeljenih na T-stanicama. Ova platforma pokazala je sposobnost generiranja višestrukih serija terapija u automatiziranom procesu, čime se otvaraju vrata za veće i učinkovitije proizvodnje kliničke razine. Time, Cellares i Cabaletta planiraju proširiti svoju suradnju i razviti terapije koje će biti dostupne pacijentima.
Ove inovacije fokusiraju se na smanjenje troškova i povećanje kapaciteta proizvodnje staničnih terapija, a uspjeh ovog programa promovira nove napore u biomedicinskim istraživanjima i liječenju autoimunih bolesti i drugih kompleksnih stanja.
Suradnja u razvoju TIL terapija
Razvoj automatiziranih procesa ne zaustavlja se samo na proizvodnji virusnih vektora i staničnih terapija. Xcell Biosciences i Royal Perth Hospital unaprijedili su suradnju na razvoju automatiziranih proizvodnih sustava za terapije limfocita koji infiltriraju tumor (TIL). Ova suradnja ima za cilj poboljšati proizvodne tokove, čime se ubrzava i pojednostavljuje proizvodnja TIL terapija za korištenje u kliničkim ispitivanjima, što je ključno za srž modernog liječenja raka.
James Lim, glavni znanstvenik Xcellbio-a, istaknuo je važnost razvoja novih terapeutski orijentiranih tratinčica koje se suočavaju s izazovima trenutnih proizvodnih procesa, naglašavajući ponovno smanjenje vremena proizvodnje i povećanje terapijskog učinka. Takve inovacije ne samo da poboljšavaju dostupnost liječenja, nego i donose nove nade za pacijente s teškim stanjima poput raka.