Zdravlje na društvenim mrežama: Izazovi i realnosti
Između TikTok savjeta o njezi kože, Instagram videa s brzim receptima i objava o najboljim fitness rutinama, zdravstvene preporuke na društvenim mrežama postale su gotovo neizbježne. No, koliko su te informacije pouzdane? I koliko se zapravo uzimaju k srcu? U ovom članku istražujemo kako društveni mediji oblikuju naša mišljenja o zdravlju i prehrani, s posebnim naglaskom na izazove dezinformacija.
Porast dezinformacija
Tijekom pandemije COVID-19, zabilježen je značajan porast zdravstvenih dezinformacija na društvenim mrežama. Prema anketi iz 2024. godine, MyFitnessPal je utvrdio da čak 87% korisnika TikToka iz generacija milenijalaca i Generacija Z koristi ovu platformu za savjete o prehrani i zdravlju, a 57% njih priznaje da im ti savjeti utječu na odluke. Međutim, studentima često nedostaje provere činjenica ili konzultacija s profesionalcima, što može negativno utjecati na njihove zdravlje i sliku o vlastitom tijelu.
Trenutni trendovi u prehrani
A 2022. godine, studija koja je analizirala TikTok objave vezane za prehranu otkrila je da se 44% tih postova fokusira na dijete i kulturu mršavljenja. Karson Taylor, brucoš na fakultetu, ističe da je često izložena savjetima koji promoviraju eliminaciju određenih namirnica, kao što su ugljikohidrati, kako bi se izgubili kilogrami. Trendovi poput veganstva ili mesožderskih dijeta također su popularni, ali često zanemaruju individualne potrebe i zdravlje pojedinca.
Taylor naglašava da društveni mediji često pojednostavljuju prehranu u smislu “jedna veličina odgovara svima”, što može dovesti do pogrešnih uvjerenja o zdravlju i prehrani. Mnogi korisnici usvajaju ideju da je mršavost automatski znak zdravlja, što može biti štetno.
Utjecaj dezinformacija na zdravlje
Melinda Johnson, registrirana dijetetičarka, upozorava da slijedeći neutemeljene prehrambene trendove mogu izazvati ozbiljne probleme kao što su nedostatak hranjivih tvari. Ovako restriktivne dijete mogu nadograditi probleme s poremećajima prehrane koji već postoje, a posljedice po fizičko i mentalno zdravlje mogu biti katastrofalne.
Zdravstveni trendovi često su povod za korisne razgovore o osobnim iskustvima, ali kada ovi razgovori dovode do tzv. “lažnih informacija” o zdravoj prehrani, situacija se zakomplicira. Johnson ističe da ljudi često smatraju da, ako netko izgleda zdravo, to znači da i zna kako živjeti zdravo, što nije uvijek istina. Neki korisnici društvenih mreža često promoviraju sebe kao “nutricioniste”, iako nemaju odgovarajuće kvalifikacije.
Posljedice za mlade
Dezinformacije na društvenim mrežama mogu negativno utjecati na tijelo i percepciju zdravlja, osobito kod mladih ljudi. Gabriella Zwall, studentica dijetetike, primjećuje da društveni mediji često propovijedaju norme ljepote koje su neostvarive za mnoge. To može dovesti do nezdravog stava o vlastitom tijelu i prehrambenim navikama.
U svojoj osobnoj borbi s pritiskom da izgleda na određeni način, Taylor osjeća da su društveni mediji doprinijeli njenim problemima s prehranom. S vremenom je naučila da dijeta nije uvijek rješenje za zdrav život i da postoje mnogi drugi aspekti koji utječu na njeno opće zdravlje.
Strategije za zdrav život na fakultetu
Zwall je predsjednica Kultivirajte u središnjem vrtlarskom klubu u ASU-u, gdje nastoji educirati studente o važnosti razumijevanja hrane koju jedu. Naglašava kako je važno pružiti točne informacije i potaknuti pozitivnu percepciju prema zdravom životu.
Johnson savjetuje studente da postanu kritični prema informacijama koje primaju i da se fokusiraju na potraživanje stručnih savjeta. “Horizontalna provjera” informacija znači provjeravanje mišljenja stručnjaka o određenoj temi prije nego što se prihvati kao istina. Također, treba imati na umu da društveno-promovirani proizvodi, poput organskog povrća, možda nisu uvijek pristupačni studentima.
Osim što bi trebali prilagoditi svoje prehrambene navike, studenti mogu biti kreativni u pronalasku načina za održavanje zdravog načina života unatoč ograničenim resursima. Umjesto skupe teretane, kraće šetnje ili jednostavniji obroci iz fakultetske kuhinje mogu biti dovoljni za održavanje ravnoteže.
U konačnici, Zwall potiče studente da ne traže savršenstvo, već male promjene koje mogu dovesti do dugotrajnih pozitivnih rezultata.
Napomena urednika: Ako se vi ili netko koga poznajete bori s poremećajem prehrane, Nacionalna udruga poremećaja prehrane može pomoći. U SAD-u ih možete kontaktirati na 1-800-931-2237.