Nedavni događaji naglašavaju važnost vodstva u navigaciji na regulatorne izazove
Industrija bespilotnih letjelica suočava se s jedinstveno neizvjesnom budućnošću. U svjetlu nedavnih savezni otpuštanja zaposlenika, smanjenja radnih mjesta u Federalnoj upravi za zrakoplovstvo (FAA) i drugih administrativnih promjena, stvorila se atmosfera zbrke i nesigurnosti. Ova situacija postaje još alarmantnija nakon nedavnih incidenata, uključujući tragičnu avionsku nesreću u Washingtonu. Teškoće s kojima se industrija suočava jasno pokazuju potrebu za jakim i proaktivnim vodstvom, koje može učinkovito navigirati regulatornim izazovima i osigurati stabilnost sektora. U tom kontekstu, Commercial Drone Alliance (CDA) poziva na hitno imenovanje ključnih lidera sposobnih usmjeriti sektor naprijed.
CDA zagovara Michaela Kratiosa kao direktora OSTP-a
U pismu Senatskom odboru za trgovinu, znanost i prijevoz, CDA je izrazila snažnu podršku nominaciji Michaela Kratiosa za direktora Ureda za znanost i tehnologiju (OSTP). Organizacija smatra da bi Kratiosovo vodstvo bilo od suštinske važnosti u trenutku kada komercijalna industrija bespilotnih letjelica treba stabilnu ruku na čelu.
Kako CDA naglašava, “komercijalni savez za drone snažno podržava nominaciju Michaela Kratiosa kao direktora Ureda za znanost i tehnološku politiku (OSTP). Gospodin Kratios je dugogodišnji prvak za sigurnu i kontroliranu integraciju bespilotnih letjelica.” Njegova dosadašnja iskustva i zalaganja u industriji pružaju nadu za brže rješavanje regulatornih pitanja koja prijete daljnjem razvoju sektora.
Kratiosova uloga u prošlim inicijativama
Kratios nije nepoznat u industriji. Njegova uloga kao glavnog tehnološkog direktora tijekom Trumpove administracije uključivala je vođenje pilot programa za integraciju bespilotnih letjelica u Nacionalni sustav zračnog prostora (NAS). U tom svojstvu, aktivno je radio na pitanjima kao što su daljinska identifikacija, upravljanje prometom i tehnologije izbjegavanja sudara. Ove inicijative ne samo da su poboljšale sigurnost, već su i stvorile temelje za dalju inovaciju i rast unutar industrije.
Ekonomski i regulatorni ulozi
Procjene ukazuju na to da bi komercijalna dronova mogla donijeti znatne ekonomske koristi, doprinoseći globalnoj ekonomiji milijardama dolara u narednom desetljeću. Prema CDA-u, “predviđa se da će industrija bespilotnih letjelica doprinijeti milijardama dolara globalnoj ekonomiji do 2030. godine, s projektiranim iznosima do 90 milijardi dolara.” Međutim, da bi se taj potencijal ostvario, ključno je uspostaviti jasne i dosljedne regulatorne politike.
S obzirom na nedavne smanjenja radne snage u FAA-i i šire smanjenje savezne radne snage, industrija se suočava s nesigurnošću u vezi s regulatornim vremenskim rokovima. Zakon o ponovnoj autorizaciji FAA iz 2024. izložio je ključne inicijative vezane uz bespilotne letjelice, uključujući napredak u propisima izvan vizualne linije vida (BVLOS) i razvoj “2209 pravila” koja bi mogla značajno ograničiti operacije dronova nad kritičnom infrastrukturom. Ipak, do sada nije objavljeno nikakvo pravilo za javni komentar, što izaziva zabrinutost među dionicima u industriji.
Vodstvo za osiguranje napretka
CDA vjeruje da bi Kratiosovo liderstvo moglo biti ključ za poticanje ovih nužnih regulatornih mjera. “Vrijeme je od suštine,” ističu iz CDA-e. “Gospodin Kratios razumije i tehničke i političke aspekte tehnologije bespilotnih letjelica te prepoznaje potrebu za regulatornim režimom koji će omogućiti sigurne i skalabilne operacije bespilotnih letjelica u korist američke javnosti.” U kontekstu nedavnih incidenata i rastuće regulatorne nesigurnosti, industrija zahtijeva odlučne akcije.
Uloga vodstva u ovom trenutku nije samo važna; ona je ključna za osiguranje da bespilotne letjelice ostanu vitalni dio američkog tehnološkog i ekonomskog ekosustava.
Za više informacija o Savezu komercijalnog drona, posjetite https://www.commercialdronealliance.org/.
Želite li vijesti o DroneLife isporučene u vašu pristiglu poštu svakog radnog dana? Prijaviti se ovdje.